Age of Empires II: The Age of Kings

Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
PC'nin tartışmasız en iyi RTS oyunlarından biri olan Age of Empires, PC'den sonra şimdi de PlayStation 2'de
Platformlar PlayStation 2
Age of Empires II: The Age of Kings
  • Yapımcı - Yayıncı Ensemble Studios - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
Merlin Puanı 72
Artılar -
Eksiler -

Konsollarda görmeye pek alışık olmadığımız oyun türlerinin başında stratejiler gelir. Action, adventure, RPG ve diğer oyun türlerinin aksine strateji oyunlarını toplasanız sayıları bir elin parmaklarını geçmez. Fakat bu olay PlayStation 2'nin USB girişli Mouse ve Keyboard desteklemesi sayesinde, en azından PlayStation 2 için bitecek gibi gözüküyor...

The Age of Kings...

Oyunda tek kişilik olarak oynayabileceğiniz; Campaigns, Random Map, Regicide ve Death Match modları bulunuyor. Bu modlardan Campaigns, oyunun çeşitli görevler içeren ve Genghis Khan, King Saladin, Frederick Barbarossa gibi hükümdarların farklı senaryolarını içeren bölümü oluşturuyor. Random Map ve Death Match'te oyunda bulunan on üç ırktan birini seçip savaşabileceğiniz serbest oyun modları oluyor. Regicide'de ise yine bu ırklardan birini seçip kralınızı en iyi şekilde koruyor ve düşman hükümdarını saf dışı bırakmaya gayret gösteriyorsunuz. Ayrıca bu modlarda CPU ile birlikte takımlar halinde de savaşma imkanınız bulunuyor.

Oyunun Multiplayer bölümünde ise eğer imkanınız varsa, iki PS2'yi birbirine bağlayıp i.LINK sistemini kullanarak bir arkadaşınızla birlikte veya karşılıklı olarak savaşabilirsiniz. Tartışmasız oyunun tadı en iyi bu şekilde çıkıyor...

Bu modların dışında oyuna yeni başlayanlar için bir eğitim bölümü olan ''Learn to Play'' seçeneği bulunuyor. Burada oyunun oynanışı, oyun içi ünitelerin kullanılması gibi konularda farklı kademeler bulunuyor ve küçük görevleri tamamlamanız isteniyor. Son olarak ''History'' bölümünde ise oyundaki ırklar, savaş-savunma birimleri ve daha bir çok oyun içi ünite hakkındaki konularda bilgi edenebiliyorsunuz.

Saldır...

Doğrusunu söylemek gerekirse oyunun grafikleri PC'ye oranla biraz sönük kalıyor. Yani PC'deki kadar bir görüntü kalitesi yakalanamamış. Fakat grafikler yinede bir strateji oyununa göre yeterli sayılır. Bunların yanında oyundaki ünite sayısı ne kadar artarsa artsın oyun sırasında öyle çok fazla göze batacak yavaşlamalar olmuyor. Sadece çağ atlarken saniyelik yavaşlamalar oluyor o kadar. Age of Empires'ta karşılaşacağınız yapay zeka da son derece iyi sayılır. Yani ne PlayStation'daki Dune 2000'de ve C&C Red Alert: Retaliation'da olan yavaşlamalar var, ne de yapay zeka o kadar düşük.

Oyunun ses efektleri ve müzikler de çok abartılacak kadar iyi değiller, ama idare ederler işte. Özellikle her ırkın kendi dillerinde konuşması çok hoş. Gerçi bu konuşmalar bir kaç kelimeyle sınırlı olsalarda, oyunda Türkçe sesler de duyabilmeniz sevindirici. Ayrıca görev başlangıçlarındaki tarihi anlatımlar da son derece güzel seslendirilmiş.

Ve kontrollere değinecek olursak; eğer Analog Controller kullanıyorsanız, Analog çubuklarla ilk başlarda biraz zorlanabileceğinizi belirtmek isterim. Yani bir süre ekranı aşağı-yukarı kaydırırken bile zorlanabiliyorsunuz. Gerçi bir takım ayarları yapıp oyuna biraz alıştıktan sonra doğal olarak kontrollere biraz daha hakim olacaksınız. Analog Controller üzerine her ne kadar çeşitli kısa yollar ve kontrolleri kolaylaştırıcı pratik opsiyonlar eklenmişsede asla bir mouse verimliliği sağlanamamış. (Zaten bu pek mümkün de değil¿) Bu yüzden oynanabilirliğe tam olarak hakim olabilmek için USB girişli bir Mouse gerekiyor. Hatta yine USB Keyboard ile oynanabilirlik daha üst seviyeye çıkartılabilir (Tabii tüm USB Mouse ve Keyboard'lar PlayStation 2 ile uyumlu olmayabiliyor, hatırlatmakta fayda var!). Kontrollerin aksayan diğer bir noktasıda, ekrandaki birimleri topluca işaretlemek istediğinizde (yani savaşçı ve işçileriniz gibi) ekranı kaydıramıyorsunuz. Dolayısıyla ekranın biraz altında kalan birimlerinize komut veremiyosunuz ve hepsini birbirine yakın olarak toplamak durumunda kalıyorsunuz veya da ekranı ortalama yolunu seçiyorsunuz... 

Açıkçası Age of Empires her ne kadar PC versiyonu kadar iyi olmasada yine de iyi sayılır. Kişisel olarak AOE'nin PlayStation 2'de PC'deki kadar başarılı olacağını sanmıyorum. Tabi bu, oyunun PS2 versiyonunun iyi ya da kötü olmasından kaynaklanmıyor pek. Daha çok bu tarz oyunların PC oyuncuları kadar konsol oyuncularının ilgisini çekmediği kanaatindeyim. Ama her halikarda benim gibi RTS'den hoşlanan konsol oyuncuları da yok değil.

Aslında fazla söze de pek gerek yok, sonuçta Age of Empires kendini zaten fazlasıyla kanıtlamış bir oyun. Eğer RTS'lerden hoşlanıyorsanız The Age of Kings şu an için PlayStation 2'de yapacağınız en iyi seçim olacaktır.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 21.07.2024 12:49
Kalan Karakter: 300 Gönder
Age of Empires II: The Age of Kings
İlginizi Çekebilir