1/2

Age Of Mythology

Emre Zengin
Emre Zengin 3.06.2010 - 12:31
Satış rekorları kıran Age of Empires'dan sonra real time strateji tutkunlarını tatmin edecek harika bir oyun daha Ensemble Studios'dan çıktı.

Satış rekorları kıran Age of Empires'dan sonra real time strateji tutkunlarını tatmin edecek harika bir oyun daha Ensemble Studios'dan çıktı. Oynanabilirlik ve oyun içindeki birimler her ne kadar Age of Empires ile benzerlik gösteriyorsa da, aslında konu başta olmak üzere her yönden gelişmiş bir oyun Age of Mythology.

AOM' nin en dikkat çekici yanı adından anlaşıldığı gibi "mitoloji" teması üzerine kurulması. Burada tanrıların rolü büyük. Her ırkın kendine ait ana tanrıları ve çağ atladıkça seçebileceğiniz 9 alt tanrısı var. Tanrıların kendine özgü güçleri yapılarda, halk üzerinde ve askeri birimlerde destek sağladığı gibi savaş sırasında da oldukça işinize yarayacak, doğaüstü olaylarla, düşmana ağır hasar vermenize olanak tanıyor. 

Tabii ki tanrıların rolü büyük ama herşey sizin izleyeceğiniz stratejiye bağlı. Örneğin tanrınızı seçerken doğal şartları, ihtiyaçlarınızı, ekonomik durumunuzu göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde başarılı olmak için elinizdeki imkanları, birimlerinizi, teknolojileri en verimli şekilde kullanmanız gerekiyor.

AOM'nin en büyük artılarından biri de rahat oynanabilirliği. AOE oynayanlar hiç zorlanmadan oyuna alışabilirler.Yeni oyuncular da oyuna kısa sürede uyum sağlayacaklardır. Age of Mythology ana menüsünde;

Learn to Play: Bu bölümde oyunu nasıl oynayacağınızı ayrıntılı biçimde öğrenebilirsiniz
Campaign: Oyunun görev modu, Arkantos ile asıl maceranıza başlayabilirsiniz. 32 bölümden oluşuyor.
Single Player: Tek olarak oynuyorsunuz. Ana tanrınızı ve haritayı seçme imkanınız var
Multiplayer: Çoklu olarak online oynayabilirsiniz.

Grafik-sesler de oyunun en iyi yönlerinden. Grafikler çok iyi ve yüksek çözünürlükte bile zorlanmadan savaşabiliyorsunuz. Ayrıntılar ve genel çizimler göze hoş geliyor. 3D oyun motoru da gerçekçiliği büyük oranda artırmış. Ağaç keserken ağaçların devrilmesi, dalgaların kıyıya vururken ortaya çıkardığı görüntü, kar yağışı, duvarların yapım ve yıkım aşamasında gerçeğe uygunluk vb. efektler oyunun ne kadar ayrıntılı hazırlandığını gösteriyor. Seslerde de çok profesyonelce bir iş çıkarmış yapımcılar. Oyunda yaklaşık 310mb' lık (oyunun kapladığı alanın 1/3' i) bir alan müzik dosyalarına ayrılmış. Bu da oyunun müziklerine verilen önemi ve ne kadar ayrıntılı bir çalışma yapıldığını gösteriyor. MP3 formatındaki müzikler çok güzel ve bunları oyun dışında da dinleyebiliyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×