1/2

Airborne Assault: Highway to the Reich

Tunç Türel
Tunç Türel 3.06.2010 - 12:31
Hazırlanın! Arnhem'de savaş başlıyor.
Platformlar PC
Airborne Assault: Highway to the Reich
  • Yapımcı - Yayıncı Panther Games - Matrix Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar Bağımlılık yapan oyun ilerleyişi. Bir çok RTS'de bulunmayan heyecanı rahatlıkla bulabilmeniz. İleri derecede gerçekçilik ve rayına tamamen oturmuş bir yapay zeka.
Eksiler Herkese göre değil.

Eylül 1944 - Operasyon Pazar Bahçesi

Başarıyla sonuçlanan Overload operasyonu, Fransa'dan çıkarılan ve hemen ardından Falaise cebinde bir çok önemli tümenini kaybeden Almanya anavatanına doğru yavaş yavaş çekilmek zorunda kalmıştır. Müttefik komutanları yılbaşından önce savaşı bitirmek için, birbirleriyle uzun tartışmalara girerler ve bu tartışmayı en sonunda General Montgomery kazanır. Eylül ayında 30.000 müttefik askeri tarihin gördüğü en geniş kapsamlı hava indirme operasyonu ile Hollanda'ya inecektir. 

Panther Games, Airborne Assault: Highway To The Reich (bundan sonra HttR olarak anılacaktır) ile bize gerçek bir general olmanın nasıl bir deneyim olacağını gösteriyor. Bu türle ilgiliyseniz hatırlarsınız, yine Panther Games tarafından piyasaya sürülen Red Devil's Over Arnhem oyunlu isim ile bir çok benzer yöne sahip HttR. Red Devils Over Arnhem, sadece İngiliz 1. Hava birliğini oynamamıza ve sadece Arnhem'da ki çatışmalarda rol almamıza olanak tanıyordu. HttR ise Operasyon Pazar Bahçesinin (Operation Market Garden) başlangıcından sonuna kadar savaş heyecanını yaşamamıza olanak sağlıyor. Hem de bu sefer hem müttefik hem de Alman tarafında. Bu oyunda tarihi değiştirmek gerçekten mümkün! 

HttR'de müttefik tarafında oynamayı seçerseniz 3 yıldır Alman işgali altında bulunan Hollanda'yı Almanlardan temizlemek tek amacınız olacak. İkinci Dünya Savaşı ile iligi olanlar bilecektir; General Montgomery'nin Hollanda tarafından saldırıyı istemesi, Hollanda'da bulunan Alman birliklerinin güçsüz, yorgun, az sayıda ve tecrübesiz askerlerden oluştuğunu düşünmesiydi. Ancak yanılmıştı. Almanlar güçlü SS Panzer birlikleriyle hazır halde Hollanda'da bulunuyorlardı. Bununla beraber müttefiklerin indirme sırasında düşen planörlerinden birinde Almanlar Operasyon Pazar Bahçesi'nin tüm detaylarını öğrenmişlerdi. Bu müttefiklere 10.000 askere mal olacaktı. Ayrıca hem Almanları Hollanda'dan atamayacaklar hem de savaşın yılbaşından önce bitmesi olanaksız hale gelecekti. Oyunumuza dönersek, eğer Alman kuvvetlerin tarafını seçerseniz üstünüze indirilen müttefik kuvvetleri bölgenizden temizlemek için gerçekte olduğu gibi herşeyi yapacaksınız. Gerçekten tek farkı; elinizde müttefiklerin saldırı planlarını anlatan haritalar olmayacak.

Biz paraşütcüyüz

HttR'de 30'u aşkın sürükleyici senaryo oynanamayı bekliyor. Bunlar; Arnhem, Nijmegen ve Eindhoven şehirlerini içeren kısacası yazının başında da belirttiğim gibi tüm Operasyon Pazar Bahçesini içeren bölgeler. Her bölgeye göre seçtiğiniz tarafta, tarihe uygun olarak hazırlanan birliği yöneteceksiniz. Mesela müttefik tarafında Eindhoven'ı oynamak isterseniz, 101. Hava İndirme birliğini, Arnhem'da oynamak isterseniz, 1. İngiliz Hava İndirme Birliğini yöneteceksiniz. Alman tarafı için ise her zaman Feld Mareşal Model komutası altında bulunan XXX Corps birimlerini yöneteceksiniz.

Oyunun kilit noktaları Almanlar için elde tutulması, Müttefikler için ise ele geçirilmesi gereken yerler - ki bu yerler çoğunlukla köprüler oluyor. Bunun dışında eğer elinizde tutabilirseniz önemli şehir merkezleri oyunun gidişatını çok etkiliyor. Eğer bir yeri ele geçirecekseniz, diyelim ki küçük bir köprü. Alman kuvvetleri köprüyü kontrol altında tutuyor. Önce düşman kuvvetlerin üzerine tıklayarak gücünü öğrenin. Orada bulunana kuvvetin tümen mi, alay mı ne olduğunu öğrenin. Ona göre o bölgeye elinizdeki kuvvetleri yollayın. Alayın üstüne ordu yollamak bu tür bir oyunda yapılacak bir harekete yakışmaz. Çatışma anında, ekranın üst tarafında birlikleriniz hakkında sürekli bilgiler alacaksınız. Birliğinizin yenilip / yenilmediğini, teslim olup olmadığınızı, x taraftan yeni birlikleriniz geldiğini, x bölgesini kaybettiğinizi / kazandığınızı... Bunlara göre de taktiğinizi ve stratejinizi belirlemeniz lazım. Unutmayın, en iyi defans, saldırıdır. Kaleciler gibi düşmanlarınızın size gelmesini beklemeyin. Siz onların üstüne gidin. Geçecekleri olan yolları kesin, köprüleri havayı uçurun, ormanlık alanlara kuvvetlerinize pusu kurdurun.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×