1/6

Alan Wake

Mahmut Saral
Mahmut Saral 15.06.2010 - 13:01
Karanlık güvenli değil!
Platformlar XBox 360
Alan Wake
  • Yapımcı - Yayıncı Remedy Entertainment - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 92
Artılar Başarılı görseller, atmosfer, senaryo, sürprizler
Eksiler Ufak tefek teknik sorunlar
Siz, kendi çıkışlarınızı yaratabilir misiniz? Kurtulabilir misiniz karanlıktan... Her taraf zifiri karartıyken, sizi bir zift çukuruna düşmüşcesine kendine çekerken karanlığı yırtabilir misiniz? Bilinmezliğin tam koynunda, ışığı görebilir misiniz? Tüm zorluklara rağmen yorulmuş bedeniniz, kabuslara "evet" demenize engel olabilir mi? Belki de her şey zihninizde kurguladığınız istem dışı bir dünya ve orada yaşayanların ürünüdür, kim bilir. Tek çıkış yolu ise uyanmak, ama söylendiği kadar kolay olmayabilir... Kâbus bekçileri, gözlerinizin açılmaması için nöbet tutuyor.

Takvimler 18 Mayıs 2005'i gösteriyordu

Max Payne ile oyun piyasasını sallayan Remedy, kısa süre sonra yeni bombasıyla görücüye çıkacaktı. 18 Mayıs günü, Alan Wake duyuruldu. Oyunun baş yazarı Sam Lake, "ilginç, heyecan verici ve yoğun bir macera" tanımlamalarını kullanırken, "macera boyunca gerilim unsurunun kullanıcıları terk etmeyeceğini" de ekliyordu.

Alan Wake, gerçekten farklı görünüyordu. Çok iyi grafiklere ve fiziklere sahipti. O sıralar Intel'in yeni geliştirdiği 4 çekirdek işlemcilerin tanıtım organizasyonlarında teknoloji demoları da kullanılıyordu. Oyundaki büyüleyiciliği bir kenara bırakmış "ve bu oyun ne zaman çıkar ki" diye sormaya başlamıştık. Keşke sormaz olsaydık, çünkü bu soruyu 2005'ten sonraki 5 yıl içinde sıklıkla tekrar etmek zorunda kaldık. Yeri geldi, Alan Wake'in iptal edildiği bile öne sürüldü. Oysa ki yapımcılar inatla: "Hayır, hâlâ geliştirmeye devam ediyoruz" diyerek gönüllere su serpti, yetmedi yeni bir video hazırladı.

Alan Wake


Grafiklerde gelişmeler gözleniyordu. Tasarımlar daha estetik ve netti, ama bazı noktalarda da değişikliğe gidildi. İlk etapta akıllarda yer alan "açık dünya oyun" tasarımından vazgeçildi. Çünkü Alan Wake, hikâye odaklıydı ve özgürlük ne kadar artarsa, senaryo detaylarından da o denli uzaklaşılabilirdi. Buna izin verilemezdi ve verilmedi de. Kos koca 5 yıldır Alan'ın gelmesini bekledik, durduk. İşte nihayet geldi...

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×