1/10

Albert Wesker

Tulga Dayantürk
Tulga Dayantürk 3.06.2010 - 12:31
Bir Rönesans adamı
Sizlere oyun dünyasından öyle bir karakter anlatacağım ki, yazı bittiğinde bu adama karşı hayran olmamanız için hiçbir sebebiniz olamayacak. Bunu garanti ederek yazıma başlayabilirim.

Oyunumuzun adı Resident Evil (RE), herhalde RE’yi oynamayan ve bilmeyen yoktur. Eğer ki varsa da, bundan sonrasında RE serisini oynamak için elinden geleni yapacaktır. Resident Evil, hayatta kalma-korku (Survival-Horror) oyunlarının en önde gelen isimlerinden birisi. 13 yıldır bu efsane devam ediyor. Bu kaliteli yapım, devam serileriyle de tüm oyuncuları kendisine hayran bıraktı. Öncelikle RE’nin tutulmasının en büyük özelliği o müthiş hikâyesidir. Hikâye ile başlayan güzellik; atmosfer, korku, aksiyon, bulmacalar, müzikler ile bütünleşerek son kıvamına gelmiştir.

Resident Evil, her zaman oyun dünyasının en üst yerinde bulunmuştur. Bu başarının gelmesinde en büyük etkenleri yukarıda belirtmiştim. Bu güzelliklerin haricinde oyuna hayat, ışık, yol veren ve başarılara götüren unsurlardan bir tanesi de yapımdaki karakterlerin kendileridir. Bu karakterlerin içinde öyle bir isim var ki, onu unutmak, hafife almak ve boş geçmek mümkün değil. Kimden mi bahsediyorum? Tabii ki Albert Wesker’dan. RE’ye hayat veren en büyük karakterlerden birisi, hatta oyunun adının üstüne çıkabilen tek karakter diyebilirim. Wesker, bilindiği gibi serideki en büyük düşmanlarımızdan birisi. Onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğuna ve nasıl bir insan olduğuna (insan demek doğru olmaz) tüm hikâye boyunca hepimiz şahit olduk.

Albert Wesker

Resident Evil denilince artık aklımıza ilk gelen isim Wesker oluyor. Nasıl bir düşman (Boss) bizlere bu kadar kendisini çok sevdirebilir? Nasıl bir düşman ana karakterlerden daha çok bize kendisini alıştırabilir? Nasıl bir düşmanın ölmemesi için dua edilir? Başka bir oyunda böyle bir karakter var mıdır? bilmiyorum.

Bu kadar övgüden sonra Albert Wesker’ın serideki ve hikâyedeki yerine bir göz atalım artık. Wesker, bilindiği gibi oyunun tüm serilerinde olmasa bile, karşımıza sürekli olarak çıkıp başımıza iş açtı. Onun tam olarak nasıl birisi olduğunu, geçmişini, planlarını, hırsını, kariyer hastalığını, gücünü, misyonunu; daha doğrusu hikâyesini kendi tuttuğu raporlarından okuyalım.

Albert Wesker Raporları

Rapor 1 - Giriş


Benim adım Albert Wesker. En büyük arzum Umbrella Şirketi’nde önde gelen bir araştırma görevlisi olmaktı. Umbrella Şirketi, B.O.W. olarak daha iyi bilinen biyo-organik silahların gizli bir şekilde transferini sağlayan bir farmakoloji girişimcidir. Raccoon Şehri’nde yer alan lider geliştirme eğitim merkezinde farklı bir yol almaya karar veren William Birkin adında mükemmel, becerikli bir araştırmacı ile tanıştım. Zamanında pozisyonumu değiştirerek S.T.A.R.S.., Raccoon Polis Departmanı’nın özel birliğine geçtim. Umbrella’nın, biyo-organik silahların geliştirilmesinde, gerektiği zaman kriz masası oluşturabilmek için Polis Departmanı’nın da çalışan pek çok adamı vardı. S.T.A.R.S.’ın lideri oldum ve Umbrella için her türlü istihbarat faaliyetinde öncülük yaptım. Hizmete devam ederken bir yandan kendi planlarımı tasarlıyordum ve onları yok etmek için doğru zamanı bekliyordum ve sonunda fırsat kapıyı çaldı.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×