1/9

Alem-i Online

Mehmet Ali Gerim
Mehmet Ali Gerim 3.06.2010 - 12:31
Online dosyasını açıyoruz!
Online oyun herhalde bu nesilde hayatımızın içine hiç düşünmediğimiz kadar girmiştir. Multiplayer kavramı ise neredeyse oyunların ortaya çıkışından beri hayatımızdadır. Pong da herhalde bunların ilkidir. Bu dosya konumuzda “Online oyun” kavramının gelişimine, günümüzdeki online hizmetlerin hem konsollar üzerindeki durumuna ve PC oyunculuğundaki yapımlara bakacağız.

Büyük dünya

Aynı platform üzerinde karşılıklı oyun oynama deneyimi herhalde en eski multiplayer kavramıdır. Birbirimize karşı oynadığımız dövüş türünde olanlar var ki; herhalde bunlar arasında en fazla zevk aldığımızdır. Sadece bir konsol, iki kol ve bir oyunla bu tadı alabileceğiniz deneyimdir. Street Fighter, Tekken gibi bir taraftan oynarken, diğer taraftan arkadaşınıza sataşıp rakibinizi adeta sinir krizlerine sokabilme fırsatını bulduğumuz eğlenceli olaydır. Tabii futbol, strateji ve savaş yapımları da ayrı bir olay...

Alem-i Online
"Herhalde ilk çoklu oyun dedikleri bu..."

Bunların bir kısmını aynı ekranda yaşarken, kimi zaman da birbirine LAN’dan bağlı PC’ler ile de yapabiliyorduk. Gerçi PS1 gibi konsollarla farklı iki konsol ve TV ile gerçekleştirme imkanı da mevcuttu. Ama en keyiflisi de aynı ekrandan bölünmüş görüntülerle bunu yapmaktı. Gözünüz rakibin ekranına kayar, hatta bazen kendi görüntülerinizi kaçırdığınız için saçma hareketler yaptığımız anlar da olurdu. Arkadaşlarımın N64’de bölünmüş ekranda Golden Eye oynarken, bölünmüş ekran arasına karton koyup, bu tarz hile kokan hareketleri nafile engelleme çabaları da ayrı bir meseledir. Geçmişe bakıp eski oyuncuların bu tarz güzel anıları hatırladığını görür gibiyim.

Civilizations’da Hotseat yapıp, sıra ile oynadığımız yapımlar da zevkli diğer deneyimlerimizdendi. Gerçi hala bu tarz multiplayer gündeme geliyor, geniş online seçenekler dışında bazen evinize gelen misafirleriniz, arkadaşlarınızla da bu keyfi yaşabiliyorsunuz; ama bunun da pek seçilmediğini görüyoruz. Günümüzde genellikle futbol ile dövüş oyunlarında bölünmeyen ekranlarda bu tip tercihler seçilirken, diğerlerine pek yüz vermediğimiz ortada.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×