1/2

Alien Rage

Korhan Süren
Korhan Süren 7.12.2013 - 13:36
Uzaylı öfkesi pişman ediyor
E3’te gördüğüm ilk andan itibaren merakla beklediğim oyun, Alien Rage...

Aramızda Quake oynayanlarımız muhakkak vardır. Çocukluğumuzun FPS oyunlarından biriydi. Gameplay, optimizasyon nedir bilmeden oynadığımız nadir oyunlardan. Neden mi böyle bir giriş yaptım ? Çünkü Alien Rage’i oynamaya başlar başlamaz bana Quake oynadığım günleri hatırlattı.
Çocukluğumdan beridir uzay ve bilim kurgu ile çok haşır neşirimdir. Bu açıdan Alien Rage benim merakla beklediğim bir FPS oyunuydu.

Alien Rage
Oyunu işleyiş, grafik/optimizasyon, oynanış başlıklarıyla ele almak istiyorum.

Grafik/optimizasyon
Günümüz teknolojisiyle kullandığımız bilgisayarlar 3 ağaşı 5 yukarı son çıkan oyunları medium seviyede oynatabilecek düzeydedir. Alien Rage’i efektleri ile ele alırsak eğer, oyunu 2013’e değil ancak 2010-11’e uygun bulabiliriz.

Oyuncu ve harita detayları üzerinde yoğunlaşmak konusunda büyük problemler yaşıyor bence CI Games. Eskiden oynadığımız FPS oyunlarındaki, ölen adama ateş ettiğimizde çıkan saçma sapan efektler maalesef Alien Rage’de tekrar karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra, düşmanlar karşımıza çıkar çıkmaz basit modellemeleri gerçekten göze batıyor. Alien Rage’de “Unreal Engine 3” kullanılmasına rağmen halen bazı duvarları yıkıp bize alışık olmadığımız bir shooter deneyimi sunamıyor maalesef.

Alien Rage
Modellemelerin dışında oyunun ambiyansı oldukça göz yoran cinsten. Motion blur efekti ile birlikte zaman zaman yönünüzü bulmakta bile oldukça zorlanacaksınız. Bir uzay çağı oyununa göre gereksiz detaylarla asıl noktalar kaçırılmış gibi. Oyunu oynarsanız eğer, önünüze çıkan düşmanları öldürdükten sonra şöyle bir etrafınıza bakın, muhtemelen hak vereceksiniz.
 
Hangi nesil/model/marka ekran kartı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama genelde hepimiz oyunları Ultra mod ile oynamayı tercih ederiz. En azından ben öyleyim. Grafik delisiyimdir ve oynadığım her oyunu ultra mod ile oynamayı tercih ederim.

Oyuna ilk başladığımda grafik açısından bir problem yaşıyacağımı düşünmemiştim aslında. Ta ki, oyunun evreninde gezinmeye başlayıncaya dek. İlerlediğiniz süre boyunca açılan yeni bölgelerde oyundaki gereksiz kasılmalar gerçekten çok can sıkıyor. Abartılmış ambiyans ile zaten önünüzü görmekte bile zorlanırken bir de oyunun grafik konusunda zorluk çıkarması oynamama isteğinize tuz biber ekiyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×