Alien Syndrome

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Kurgusal bilime giriş
Platformlar PSP
Alien Syndrome
  • Yapımcı - Yayıncı Totally Games - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 57
Artılar Wii'den daha iyi kontroller ve grafikler
Eksiler Klasik yapı, online mod yok
SEGA firması tarafından yayınlanan 3D aksiyonlara sıklıkla rastlamıyoruz. Aslında PSP konsoluna çıkan Alien Syndrome’da bunun nedenini açıklar nitelikte. Eski yapımları yeniden piyasaya sürmek gibi bir adet edinen SEGA, 1987 yılında oynanabilir olan bilim kurgu içerikli Alien Syndrome’u yeniden yaparak günümüze getirdi. Ancak ne yazık ki çoğu zaman olduğu gibi kimi yapımların geçmişte güzel oldukları, en azından hafızalarda o şekilde kalmaları gerektiğini aşamayıp, ortaya kötü sonuçlar çıkmaya devam ediyor.

Kara delik

Şu bir gerçek ki, Wii platformunda da boy gösteren yapım, PSP’de en azından daha iyi bir iş çıkartıyor. Muhtemelen çözünürlüğün bu platformda biraz daha yüksek olması buna neden olduğu da söylenebilir. Genellikle bilim kurgu yapımlarında hikaye bayatlamış, benzer karakterler içeren ve sonu tahmin edilebilir yapıdalar. Ne yazık ki Alien Syndrome’da benzer aksiyon, bilindik hikaye ve karakterleri ile çoğu bilim kurgu oyun ve filminden farklı bir deneyim vaat edemiyor. Oyun tahmin edileceği üzere uzaylılar, uzaylı gemisi ve canlı araştırması gibi konulara yoğunlaşıyor. Aksiyona girmeden öncede beş farklı karakter sınıfından birini seçmemiz isteniyor. Seçilen karakterlerin uzmanlık alanları ve kullandıkları silahlar olduğu elbette şaşırtıcı bir sonuç değil. Ancak asıl şaşırtıcı olan nokta, kilitli olan silahları elde etmek için harcadığımız puanların, elimizdeki ya da bulunabilen bir silahtan daha üstün bir silah için harcanmıyor olabilmesi.

Yapım boyunca genel olarak biraz labirent biçimlerdeki haritalarda yaşam izi arıyor, karşımıza çıkan uzaylıdan çok gulyabaniye benzeyen yaratıklara ateş ediyoruz. Başlarda bu durum iyi sayılabilecekken, birbirini tekrar eden düşman ve bölüm tasarımları nedeni ile büyük ölçüde baltalanmakta. Ayrıca sürekli gizlenen, ateş hattından kaçan bazı yaratıkların yanından koşarak, bir sonraki kontrol noktasına ulaşmak da yapay zekanın yeterli düzeyde olmadığını gösteriyor. Ara ara yapılan ve çok da zor olmayan Boss savaşları ile daha fazla puan toplamakta mümkün. Her ne kadar bazıları işimize yaramasa da toplanabilen silahlar dışında çeşitli zırh ve ekipmanlara erişmekte mümkün kılınmış. Karakter, silah ve ekipman toplamak, deneyim puanı kazanmak ile gerçekleştirilerek bir miktar RPG havası katılmaya çalışıldıysa da, içerikteki hatalar nedeni ile (Silahlar hiyerarşisinde olduğu gibi) istenilen düzeye ulaşamıyor.

Genel gidişat

Kontroller açısından da Wii ile ayrılan yapım, karakter kontrolü ve hedef alma işini analog kola bırakıyor. Düşmanla yapılan mücadeleler gibi bazı durumların ise bu platformda daha başarılı olduğu görülüyor. Kamera kontrolü açısından iyi iş çıkartan yapım, üçgen tuşuna basılı tutarak analog kol sayesinde istenilen pozisyondan bakmaya da izin veriyor. Dört kişiye kadar destekleyen multiplayer modu ile aksiyonu arkadaşlarınız ile birlikte yaşamanızda mümkün. Ancak ne yazık ki multiplayer modunda online oyun desteği bulunmuyor. Grafikler bakımından PSP’de şaşırtıcı şekilde Wii’den daha iyi görülen Alien Syndrome, TV’den daha yumuşak hatlar çiziyor. Bu tabi ki grafiklerin çok iyi olduğu anlamına gelmiyor. Keza düşmanların poligon sayılarının PSP’de daha düşük olduğu da aşikar. Yapım genel olarak bakıldığında klasik bir bilim kurgu oyunundan farksız görülüyor. İçerikteki bazı hata ve eksikliklerde birleşince ortalamayı aşamıyor. Ancak türe daha bir ilgisi olanlara önerilebilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 6.12.2022 06:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
Alien Syndrome

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×