1/2

Alien Vs. Predator 2

Fatih Arpacı
Fatih Arpacı 3.06.2010 - 12:31
İnsanlar, Xenomorph’lar yani alienlar ve Predator bir arada olursa ne olur?
Platformlar PC
Alien Vs. Predator 2
Merlin Puanı 87
Artılar -
Eksiler -

İnsanlar, Xenomorph’lar yani alienlar ve Predator bir arada olursa ne olur? Klasik bir cümle kuruyoruz: Bol bol kan olur, şiddet olur. Bu oyunun ilkini oynamamış birisi olarak o oyundan bahsedemeyeceğim... Ancak Alien ve Predator filmlerinin bütün öğelerinin oyuna aktarılmış olduğunu söyleyebilirim. Oyunumuz bir FPS, yani oyunu karakterimizin gözünden takip ediyoruz. Türlü türlü silahlarımız var her zaman olduğu gibi ve sürekli bir şeyleri öldürmemiz gerekiyor. Bu oyunu diğerlerinden farklı kılabilecek şeyse oyunda ya insan, ya alien ya da predator olabilmemiz. 

Oyunda sanki seçtiğiniz her ırk için ayrı haritalar veya konu varmış gibi bir hava var. Ancak oyun aslında aynı konunun üç farklı ırk açısından ne anlama geldiği üzerine kurulmuş bir advanture oyunu ve üç ırkın yolu oyunda sık sık kesişiyor. Şöyle ki: İnsanlar alienların yaşadığı gezegende o gezegenin doğası üzerinde araştırma yapmaktadırlar. 

Eğer oyunu insan rolünde oynarsanız, araştırma yapılmakta olan bir gezegende bazı kargolar gecikmiştir ve insanların kaybolma haberleri gelmektedir, siz de kontrol etmek için o gezegene iniş yapan asker grubunun bir erisiniz (marine). Nereye kayboluyor bu insanlar neden ölüyorlar derken alienlarla karşılaşıyorsunuz. Çeşit çeşit silahlarınızı kullanıyorsunuz. Sonra bu gezegende araştırma yapan grubun başındaki generalin alienlar ve predator’lar üzerinde yasa dışı araştırmalar yaptığını farkediyorsunuz. Sizi susturmak için hapse atıyorlar, sonra burayı patlatıp kaçıyorsunuz, predatorla kapışıyorsunuz ve alienların da büyük çoğunluğunu öldürüp gezegenden ayrılıyorsunuz.

Yok ben Predator olmak istiyorum diyorsanız ki bence oyunda oynaması en zevkli ırk bu, amacınız insanları “avlamak” ve gezegeninizden kaçırılan iki klan üyenizi insanların ellerinden kurtarmak. Oyun ilerlerken çoğunlukla yine alienlarla boğuşuyorsunuz, gerçi (Predator alienlar karşısında aşırı dengesiz bir kuvvete sahip o yüzden zaten alienlar her seferinde deste deste saldırıyorlar.) İnsanların elinde klan üyelerini kurtarırken tuzağa düşüyorsunuz ve o araştırmaların başındaki general Predator’un maskesini “trophy” olarak alıyor ve şerefimizi beş paralık ediyor. Oyunun bundan sonrasında generali kovalayıp şerefimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Bütün bu macera boyunca Predator’un görünmez olma, sıcak kana, soğuk kana, metale duyarlı görüş çeşitleri arasında, her biri aşırı güçlü olan Predator’a özel silahları kullanıyoruz.

Alien olmayı seçerseniz amaçlarınız çok daha basit ancak ulaşmanız o derece zor oluyor. Oyuna yumurtadan çıkan bir böcek olarak başlıyorsunuz, sizin yumurtanızı taşıyacak kargo gemisinde bir kutunun içindesiniz, ancak salak bir kargo görevlisi sizi bir masanın üzerine gelişigüzel koyuyor ve geminin kalkışındaki sarsıntıdan kutu düşüp açılıyor. Siz yumurtadan çıktıktan sonraki ilk amacınız bulunduğunuz kargo bölümünden kaçmak. Yapabildiğiniz tek şey kendinizi hızla bir yöne doğru fırlatmak ve duvarlarda ve tavanda yürüyebilmek. Bu oyunda en keyifli yönlerden birisi de zaten alien olduğunuzda duvarlarda ve tavanda yürüyebilmek. İkinci görevinizse bu primitif halinizden bir an önce kurtulmak için asalak olarak yerleşecek savunmasız bir insan bulmak. Siz de tamamen savunmasız olduğunuz için oda oda gezip kimsenin yardımına koşamayacağı savunmasız bir insan arıyor bu arada kimseye yakalanmamaya çalışıyorsunuz. Yerleştikten sonraki görevinizdeyse insanın göğsünü parçalayıp çıkıyorsunuz, artık yılan gibi bir şeysiniz ve duvarlarda gezemiyorsunuz, kendinizi fırlatıp ısırabiliyorsunuz ancak sizin ısırıklarınız insanlar için yine pek bişey ifade etmiyor, o yüzden bir an önce büyüyüp gelişmek için küçük bir memeli havan bulmaya çalışıyorsunuz. O görevi de geçtikten sonra ergin bir drone haline geliyorsunuz ki ondan sonra seyreyleyin gümbürtüyü. Silahlarınız, iki adet aşırı keskin pençeniz, kırbaç gibi kuyruğunuz, duvarlarda yürüyebilmek, aşırı hızlı koşmak ve alien’ın ünlü ağız içinden ileri doğru çıkan kafa kopartan dişleri. Bir de kendinizi aşırı hızla istediğiniz yöne fırlatıp önünüze çıkan herşeyi anında param parça edebilmek var tabii. Bundan sonra tek amacınız kovanınıza (hive) ananızın şefkatli(!) kollarına dönebilmek ve bu yolda sizi engellemeye çalışacak olan insanları ve karşınıza çıkan predatorları haklamak.

Oynanış: Oyun bir FPS olduğu için bilumum silahı uygun yerde uygun düşmana karşı kullanmanız gerekiyor. İnsansanız, tabanca ve taramalı tüfeklerden, alev püskürtücü ve roket atarlara, lazerlere kadar değişen silahlarla ve bunların farklı cephane türleriyle (AP, HP, HE vs.) rakiplerinizi haklıyorsunuz. Sabit bir piliniz var ve bu pil bittikçe kendisini hızla şarj edebiliyor, bu pili fazla bir aydınlık sağlamayan ama iş gören omuz fenerinizde bol bir süre boyunca kullanabiliyorsunuz, ya da (özellikle karanlık alien kovanlarında dolaşırken lazım olan) gece görüş gözlüğünüzde kullanabiliyorsunuz, ancak bu alet pilinizi 20 saniyede falan bitiriyor o yüzden hazırlıksız yakalanmamak için dikkatli kullanmanız gerekiyor. Piliniz şarj olana kadar siz mevta olabilirsiniz çünkü. İnsanken yolunuzu elektronik kapıları açarak, kilitliyseler “hack” ederek, uygun havalandırma boşluklarında sürünerek buluyorsunuz. Silahlarınızın cephanelerini, sağlık kitlerini ve kurşun geçirmez yelekleri öldürdüğünüz adamlardan veya sağa sola saçılmış olan malzemelerden telafi ediyorsunuz. Ekranın çeşitli yerlerinden sağlığınızı, zırhınızı, cephane durumunuzu sayılarla gösterilmiş olarak izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bir de radarınız bulunuyor ve yakın çevredeki canlı aktivitelerini takip edebiliyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×