1/2

Aliens: Colonial Marines

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
EA'in terk ettiği gemiye, Gearbox ayak bastı
Ridley Scott önderliğinde doğan Alien efsanesi, James Cameron ile kült mertebesine erişmiş, sinema tarihinin en önemli bilimkurgu serilerinden olmuştu. Doom gibi önemli oyunlara yön gösterici bir yapım olan Alien, sinemadan sonra oyun dünyasında da yer almış, bugüne kadar birçok yapımla karşımıza çıkmıştı. Son olarak 20 Fox’tan lisans kullanım haklarını satın alan EA Games, 2001 yılında PS2 için Aliens: Colonial Marines isminde bir oyun duyurmuş, fakat ardından projeyi iptal etmişti. Uzun yılların ardından bu isme, Brothers in Arms serisinin hazırlayıcısı sahip çıktı. Gearbox Software, Brothers in Arms haricinde, Halo’nun PC versiyonu ve Half Life’ın eklenti paketleri gibi projelerde yer almış, tecrübeli bir firma. Bu nedenle oyun hakkındaki beklenti seviyesinin yüksek tutulması oldukça normal.

Cameron’ın izinden...

Filmin hayranları, Aliens filminin sonunda Ripley'in, Sulaco isimli gemiden kurtulduğunu, üçüncü filmde de geminin çürümeye terk edildiğini hatırlayacaktır. Oyuna muhtemelen ilk adımı, Colonial ekibine mensup tamamen yeni bir karakterle, çürümeye terkedilmiş bu gemide atacağız. Colonial Marines, James Cameron’ın Aliens filmini temel alıyor ve Alien 3 sonrasında geçiyor. Bu sayede oyunun ilerleyişi sırasında, hikaye ile ilgili cevaplanmamış bazı sorulara yanıtlar bulabileceğiz. Alien, bilimkurgu ve korku elementlerini barındıran bir seriydi. Aynı durum, Colonial Marines için de geçerli. Her türlü ekipman ve gelişmiş silaha rağmen, hızlı ve nereden geleceklerinin son ana kadar kestirilmesi zor olan Alien’lar, oyunda da korku unsurunu oluşturacak. Önemli bir zaman dilimini içinde geçireceğimiz Sulaco gemisi için, özel bir çalışma yürütüyor yapımcılar. Öyle ki, filmdeki orijinal geminin tasarımcısı Syd Mead, oyunun geliştirme takımına dahil edildi. Oyun boyunca gemiyi keşfetmek için çabalayacak, ayrıca daha önce geminin görülmemiş kısımlarını da keşfedebileceğiz.

Takım oyunu

Gearbox, çoğu yapımında olduğu gibi Aliens’ta da takım oyununa odaklı bir oynanış üzerinde çalışıyor. Fakat bu kez diğer takım tabanlı oyunlara nazaran farklı bir tarz benimsenmiş durumda. Her bir karakterin farklı bir özelliği ve buna uygun silahları bulunuyor. Örneğin, çevrede hareket olup olmadığını denetleyen bir eleman mevcut. BIA’da olduğu gibi takımı kontrol edebiliyoruz da. Buraya kadar her şey normal, ama bundan sonrasında birkaç değişiklik var.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×