1/3

Aliens vs. Predator

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Karanlıklara dönüş
Platformlar PC
Aliens vs. Predator
Merlin Puanı 80
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%60
Artılar Üç farklı türe mensup karakteri kontrol edebiliyoruz, multiplayer modlar çok eğlenceli
Eksiler Vuruş hissi zayıf kalmış, bağlantı sorunları, ufak tefek teknik hatalar
Sorumsuzluk, insanların yeni kaynaklar ve yaşam alanları bulmasına sebep teşkil ediyor. Düşüncesizliklerin yanı sıra, sürekli rekabetçiliğin ön plana atılması ve bencillik duygusu, aynı havayı solumalarına rağmen farklı türlerdeki vahşi hayvanların mücadelelerine benzer. İnsan beyni, aslında ilkeldir. İnanılmaz şeyler keşfediyoruz, ama sadece orada kalıyoruz. Sonrasını düşünmek, buna göre önlemler almak, ne yazık ki kötü şeyleri yaşamadan aklımıza gelmiyor. Bu da bizi her defasında kaybeden konumuna getiriyor ve kaynaklarımızla beraber neslimizin de sonunu hazırlıyoruz.

Gelişen teknoloji ve askeri güç, insanlığı uzayda dünya dışındaki gezegenlerde de koloniler kurmaya sevk ediyor. Yeni kaynakların bulunması tabii ki önemli. Bu amaçla yürütülen çalışmalar esnasında gizemli bir piramit keşfediliyor ve arkeolojik çalışmalara yeni bir boyut kazandırılıyor. İnsan ırkı, aslında farkında olmadan belanın inine çomak sokmaktadır. Zira Alien ırkının ortaya çıkması, her canlı için büyük tehlike demek. Bu durumdan en çok rahatsız olanlar ise, savaşçı Predator kabilesi...

Aliens vs Predator'ün (AvP) senaryosu, üç farklı koldan ilerliyor. Dolayısıyla üç farklı karakteri yöneterek, onların gözünden serüvene dahil oluyoruz. Bir kurtarıcıyken, düşmana ya da av konumundaki zavallı canlıya dönüşebiliyoruz. Tüm farklılıklar, bölümler ilerledikçe azalıyor ve ana hatlar ortaya çıkıyor.

Aliens vs. Predator

İyi bir asker, hayatta kalmayı başarabilendir
Öncelikle askerlerle başlayalım. Hemen belirtmekte yarar var ki insanlar, Predator ve Alien’lara karşı zayıflar. Zaten olması gereken de bu, ama bu açıklarımızı silah ve bazı ekipmanlarımızla kapatmaya çalışıyoruz. Artık kullanılmayan tesislerde bilgi toplayarak ve temizlik yaparak ilerliyoruz. Nereden geleceğini kestiremediğimiz düşmanlarımız için en azından bir radara sahibiz. Böylelikle tehlikeye yaklaştıkça, bize sunduğu sinyal sıklığı da artıyor. Üzerimizde 2 silah taşıyabiliyoruz. Yaratıklara karşı tek savunma aracımız bunlar. Ek olarak lambamız var. Böylelikle karanlık koridorlarda rahatlıkla ilerleyebiliyoruz. Beta itibariyle vuruş hissini ve özellikle ana silahımız M41A/2 Pulse tüfeği’nin sesini pek beğenmemiştim. Tam sürümde de değişiklik göremedim.

Oyunun gerilim yönünü, Marine’i kontrol ettiğimiz görevlerde hissediyoruz. Genellikle karanlık ve dar koridorlar, buna en büyük etkenler. Hasar aldığımızda, etraftan bulabileceğimiz sağlık paketleri imdadımıza yetişiyor. Aynı zamanda cephaneyi de tutumlu kullanmalıyız. Her ikisini de hologram göstergeler sayesinde kolaylıkla fark edebiliyoruz.