Aliens vs. Predator: Requiem

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Sonun başlangıcı
Platformlar PSP
Aliens vs. Predator: Requiem
  • Yapımcı - Yayıncı Rebellion - Sierra
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 63
Artılar Filmin oyunu olması
Eksiler Fazla kolay oynanış, sesler
Artık sık sık rastladığımız filmlerin oyunu, ya da oyunların filmlerinin yapılması oldukça olağan bir durum haline geldi. Filmle aynı adı taşıyan Aliens vs. Predator: Requiem, bire bir aynı olmayan ancak film ile benzer bir hikayeye sahip. Bununla birlikte oyunun oldukça kolay olduğu ve filmdeki aksiyon ve mücadelenin bulunmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Tahmin edeceğiniz gibi Predator’ı kontrol ettiğimiz yapımın çok dolu olmayan bir hikayesi bulunmakta. Colorado’nun küçük bir kasabasına gökten bir uzaylı gemisi düşmesi sık rastlanan bir şey değildir. Bizim görevimizde dünya dışı yaşam formlarına ait tüm izleri, kendileri de dahil olmak üzere yok etmek. Bununla birlikte zaman zaman askeri kuvvetler ve silahsız sivillerle de karşı karşıya geldiğimiz oluyor. Karşılaşmalar genellikle üstün Predator teknolojisi ile kolay mücadele edilebilir hale geliyor. Görünmezlik pelerini, üç farklı özel görüş modu, becerikli silahlar ile bir miktar üstün olduğumuz aşikar.

Independence Day

AvP: Requiem’in kolay olduğuna değinmiştik; nedenine gelince. Teknolojik olarak zaten gayet donanımlıyız. Bununla birlikte çekinilecek bir saldırı durumunda görünmezlik özelliğini kullanarak yine üstün konuma geçebiliyoruz. Ayrıca sağlık seviyemizin düşük olduğunu gördüğümüzde de, harita ekranına geçip yeteneklerimizi kullanarak sağlığımızı tam dolu seviyeye çıkartabiliyoruz. Bununla birlikte bizi bir ölüm makinesinden ayıran özellik, pelerin ve özel silah gibi avantajların kısa sürede tükenmeleri. Tam dolu bir enerji barı dahi, 10 saniye gibi kısa bir sürede tamamı ile boşalabiliyor. Yinede 10 saniye dahi düşman üzerinde üstünlük kazanmak için yeterli oluyor. Her iki omuz tuşuna basılması ile düşmana kilitleniliyor ve istenilen silah kullanılarak düşmanın sonu getiriliyor.

Belirlenen bazı hedeflere ulaştıkça da onur puanı ile ödüllendirilmekteyiz. Sivillerin öldürülmemesi, Alien’ların öldürülmeden önce işaretlenmesi gibi durumlar puan kazanmamızı sağlıyor. Bu sayede Predator’un zırhı ve silahları yükseltilebiliyor. Zaten yürüyen her şeye ateş ettiğimiz ve öldürülen her şeyden puan aldığımız durum nedeni ile puan kazanmak için ekstra bir çaba sarf etmeye de gerek kalmıyor. Yazının başında dünya dışı yaşam formlarına ati tüm izleri, kendileri de dahil olmak üzere yok etmemiz gerektiğini belirtmiştim. Uzaylıları yok ettik pek ya onların izlerine ne oldu? Bölümler içinde dağılmış vaziyette uzaylılara ait gemi parçaları gibi nesneler bulunmakta ve bunları bulmak ve toplamak görevimiz.

Ancak bulmak kısmı öldürerek puan kazanmak kadar kolay yapılmış. Zira aranılan nesnelerin konumları haritada işaretlenmiş durumda. Bu yüzden arama kısmı da oldukça kolay geçiyor. Bölümler her ne kadar çizgisel görülmese de aynı şekilde sonuçlanıyorlar. Bölümlerin bitirilmesi için farklı yollar olsa da sonda hepsi aynı kapıya çıkıyor. Yapımda birde bonus olarak konulmuş Skirmish ve Multiplayer modları bulunuyor. Skirmish modunda 5 dakika içinde en fazla sayıda Alien’ı öldürerek yüksek skor yapmaya çalışıyoruz. Ad-Hoc modu üzerinden desteklenen Multiplayer’da da arkadaşlarımızla birlikte mücadele etmemiz mümkün kılınmış. Genel olarak baktığımızda ortalama seviyedeki sesler ve grafikler, oldukça kolay bir oynanış ile birleşiyor. Bu nedenle yapımdan kısa sürede soğumak mümkün. Piyasada daha kaliteli aksiyon oyunları varken, yapımı filmin fanlarına tavsiye etmek daha doğru olacaktır.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 04:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
Aliens vs. Predator: Requiem

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×