1/2

Alone in the Dark: Inferno

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Efsaneler asla ölmez! Ne kadar doğru acaba?
Platformlar PlayStation 3
Alone in the Dark: Inferno
  • Yapımcı - Yayıncı Eden Studios - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 77
9 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%74
Artılar Başarılı çevre etkileşimi, eğlenceli ve yenilikçi oynanış, etkileyici atmosfer, müzikler
Eksiler Kontrollere alışmak zaman alıyor, kötü yapay zeka, sesler
Survival Horror türünün büyük eksikliğini hissettiğimiz bir dönemdeyiz. Bu türde beklenen birçok yapımın hayal kırıklığı yaratması ya da en azından beklentileri karşılayamaması, ayrıca da içerik olarak büyük bir değişime girişmeleri, açıkçası bu türün yavaş yavaş kaybolmasına sebep oluyor. Aslında ilk zamanlar bizi yerimizden zıplatacak kadar etkili olan korku yapımları, günümüzde her yaş grubuna hitap etmek için aksiyona daha çok önem vermeye başladı. Ama her şeye rağmen bu türde çıkacak oyunları büyük bir merakla beklemeye devam ediyor, çıktıklarında da büyük bir zevkle oynuyoruz. İşte bu yapımlardan biri de, adını artık efsaneler arasına sokmuş, Resident Evil gibi bir klasiğin dahi ortaya çıkmasında etken olmuş, Survival Horror’un öncüsü olarak kabul edilen Alone in the Dark (AitD).

Bu güzide oyunun duyurulmasıyla içimi büyük bir heyecan kapladı diyebilirim, çünkü en çok sevdiğim korku oyunu olan bu yapımın, bu türde bana göre rakibi yoktu ve bize bu duyguyu en iyi yaşatacak oyunun kesinlikle AitD olacağını düşünüyordum. Ancak ilk şoku PS3’e geç çıkacağı haberiyle yaşadım. Bu durum biraz can sıkıntısına sebep olsa da, oyunun çıkmasıyla ikinci şok hiç gecikmeden karşıma çıktı. Oyun felaket derecede kötü notlar alarak, tam bir hayal kırıklığı yaşatmıştı. Çok az bir kısmın oyundan memnun kalmasına rağmen, genel olarak çok kötü olduğu belirtildi. Kamera sorunları, kontroller, görsel hatalar, sesler ve birçok konuda oyunun sınıfta kaldığı ve sanki yarım bir oyun havasında olduğu kanısı yüksekti.

Cehenneme ikinci bilet

Eden Games için geciken PS3 sürümü ise hataları düzeltmek için büyük bir şans olmuştu. Çünkü mevcut sorunlar birçokları için oyunu oynanmaz kılıyordu ve kesinlikle düzeltilmesi gerekiyordu. Doğal olarak oyunu PC ve X360’da oynayan kişiler yeni bir yamanın yayınlanacağını düşünse de, yapımcıdan gelen açıklama küçük bir hayal kırıklığına sebep oldu. PS3 sürümünde değişen şeyler bir yamaya sığacak kadar az olmadığından, bu tip bir girişimden vazgeçildi ve tamamen PS3 versiyonuna odaklanıldığı belirtildi. Tabii bu tip bir değişimden dolayı geciken oyunun çıkışı da dolayısıyla daha ileri bir tarihe çekildi. Uzun bir bekleyişin ardından en sonunda geçtiğimiz haftalarda beğenimize sunulan oyun, diğer versiyonlara oranla açıkçası daha oynanabilir bir hale bürünmüş diyebiliriz.

Bize bu değişikliği gösteren ilk farklılık ise oyunun isminde gerçekleşmiş. Normalde piyasaya Alone in the Dark: The Near Death Investigation adı ile giriş yapan oyun, PS3 sürümünde Alone in the Dark: Inferno olarak karşımıza çıkıyor. Bunun sebebi ise, oyunun bu sürümü diğerlerine göre çok daha farklı olduğu için, yeni bir oyun gözüyle bakılmış ve dolayısıyla isimde küçük bir değişikliğe gidilmiş. Diğer farklılıkları ise kamera, kontroller, envanter sistemi, FPS görünümü, araç kullanımında daha gelişmiş fizikler, checkpoint sistemi gibi birçok yerde karşımıza çıkıyor. Ayrıca oyuna yeni eklentilerde koyularak bazı bölümlerde önceki versiyonlarda olmayan düşmanlar da yer alıyor. Gelin şimdi sırasıyla bunlara değinelim.

Eski dost Edward…

Oyunumuzun ana karakteri ilk oyundan hatırlayacağımız gibi, (tabii kaç kişi hatırlar orası meçhul?) Edward Carnby. Kendileri bağımsız bir araştırmacı olup, fizik, kimya, din ve sanat tarihi hakkında çok yüksek bilgilere sahip, ama en çok ilgisini çeken alan ise doğaüstü olaylar. Yeni oyunda da karşımıza çıkan Carnby, bu defa biraz şaşkınlık içinde kendini yaşananlar içinde buluyor. Çünkü şahsı muhterem hafızasını kaybetmiş durumda ve çevresinde ne olup bittiği hakkında en ufak bilgisi bulunmuyor. Gözlerimizi açtığımızda tutsak olduğumuzu fark ederek oyuna başlıyoruz. O güzel şehrimiz New York ise, karanlığın içine çoktan girmiş ve yaşanacakları önceden haber verir bir halde karşılıyor bizi, tabii bu durumu tersine çevirecek olan kişi ise biziz, yani sevgili Edward. Oyunda olaylar gizemli bir taşın çevresinde yaşanıyor ve büyük bir bölümü de New York’un meşhur Central Park’ında geçiyor. Ayrıca oldukça başarılı bir şekilde yansıtılmış kıyamet ortamı ve hikaye ile ilgili birçok gizem oynayanı, yapıma oldukça bağlayabiliyor. Aslında bu bağlanma imkanı birazda AitD serisine yakın olanları ilgilendiriyor diyebiliriz. Çünkü yaşananlardan bir haber kişilerin, hiç bir şey anlamayarak oyundan sıkılması yüksek bir ihtimal diyebilirim. Bunlar dışında oyunda bize eşlik eden Sarah ve Theophile adında iki arkadaşımızda yer alıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×