1/3

Alone in The Dark: The New Nightmare

Ant Köksal
Ant Köksal 3.06.2010 - 12:31
6 yıl sonra geri döndü.. Hala korkunç ve çok daha karanlık! Efsane devam ediyor, bu sefer mükemmel bir oyunla.
Platformlar PC
Alone in The Dark: The New Nightmare
  • Yapımcı - Yayıncı Darkworks - Infogrames
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 92
Artılar -
Eksiler -

İlk oyun çıkalı ne kadar oldu? Yanılmıyorsam neredeyse on sene.. Alone In The Dark, bizi gerçek anlamda "korkutan" ilk oyundu. H.P.Lovecraft hikayelerinden esinlenmiş bir öyküsü ve sürükleyici bir oynanışı vardı. İkinci ve üçüncü oyunlar hemen arkasından geldi. En berbatı da herhalde hayaletli bir kovboy kasabasında geçen üçüncü oyundu.. Kesinlikle o korkutucu, gizemli hava yakalanamamıştı. Ve şimdi ilk oyundan on, üçüncü oyundan altı sene sonra, Edward Carnby göreve geri döndü. Hadi gidip canavar öldürelim!

Yapımcı şirket Darkworks, uzun bir süredir oyunun yapımıyla uğraşıyordu. Yani biz, saysan bitmez bir zamandan beri bekliyorduk.. Fakat beklememize değdiğini söyleyebilirim. Bu Fransızlar işi biliyor! (Darkworks bir Fransız şirketi. Hatta konuyla alakasız ufak bir de not: Darkworks tasarım ekibinden biri -nick'iyle Nunuk- Q3 mapleri yapımıyla da uğraşıyor ve hatta kişisel sitesi PlanetQuake tarafından host ediliyor.)

Tamam, oyuna geçiyorum. Oyunumuz 3 cd efendim. İlk cd install için kullanılıyor, ikinci ve üçüncüler ise oyunu oynamak için gerekli. Aşağı yukarı 500 MB da yer istiyor.. Dehşet güzellikte bir demoyla başlıyor oyun: Edward Carnby'e edilen bir telefon, bunun üzerine uçakla yola çıkışı ve gideceği yere varmak üzereyken uçağın yere çakılışı.. Carnby'nin arkadaşı Charles Fisk'in Shadow Island'daki Morton Malikanesinde bir soruşturma yürütürken öldüğünü, bunun üzerine Carnby'nin "Yeminimi bozdum hüleayn!" diyerek arkadaşının ölümünü araştırmak için aynı yere geldiğini öğreniyoruz. Üstelik tek başına da değil: Malikanedeki gizemli tabletleri araştırmak için beraberinde Aline Cedrac isimli bir hatun kişi de gelmiş. Uçağın düştüğü anda, Aline'le Edward birbirlerinden ayrı yerlere düşüyorlar ve her biri kendi macerasını yaşıyor.. Oyunun başında sizden iki karakterden birini seçmeniz isteniyor; seçtiğiniz karaktere göre oyun da değişiyor. Carnby'i seçerseniz daha yüksek ateş gücü ve daha az bulmacayla karşılaşıyorsunuz, Aline'de ise tam tersi. Her karakterin hikayesi iki bölüm halinde oynanıyor: İkinci cd'de Edward ve Aline'nin ilk bölümü, üçüncü cd'de de ikinci bölümü yer alıyor.

Aynı Resident Evil 2 gibi değil mi? Aslında değil.. Alone In The Dark'ın kendine has bir oynanışı vardı ve bu Resident Evil serilerinden çok önce başlamıştı. Fakat illa bir benzetme yapacaksak, evet, oynanış açısından Resident Evil serilerine çok benziyor oyun; aynı RE gibi "kare kare" ilerliyor, yani siz ilerledikçe kamera açıları değişiyor ve bu açıları kontrol edemiyorsunuz. Inventory'nizde de benzerlik var: Carnby'nin sağlık durumunu yine RE tarzında görüyor, eşyalarınızı kurcalıyor hatta onları birleştirebiliyorsunuz. Aslına bakarsanız oyunun güzelliği de kötülüğü de burada, şöyle ki siz ilerledikçe değişen ve kontrol edemediğiniz kamera açıları oyuna çok sinematik ve etkileyici bir tat katıyor ve kelimenin tam anlamıyla "havaya giriyorsunuz.". Bazen çok uzaktan, bir pencerenin ardından görüyorsunuz kendinizi (fonda da tuhaf sesler oluyor tabii) bazen de hafif "yamuk" bir açıdan sinir bozucu bir müzik eşliğinde.. Bunun kötü tarafı ne diyecek olursanız, açıların değişmesi, yani yeni bir kamera açısına geçmeniz -mükemmel arka planlar yüzünden- çok uzun sürüyor.. Bu arka planlar mükemmel, evet ama yüklenmeleri çok uzun sürüyor.. Bazen oyun kilitlendi sanabiliyorsunuz ve bu durum atmosferi de direkt olarak etkiliyor. PIII500, 64 RAM'lı bir bilgisayarda gerçekleşiyor bu durum, biliyorum çok iyi bir makine değil ama herhalde çoğumuzun bilgisayarı aşağı yukarı bu özelliklere sahiptir.. Yani 32 RAM'la oyunu oynamayı unutun!

Oyunun "action" tarafı bakımından, RE ile hiçbir benzerlik yok! Envai çeşit canavar var ve zombiler RE'de olduğu gibi beş kurşunla yere inmiyor. Oyunun başında sahip olduğunuz revolver ile iki şarjör boşaltırsanız bir zombiyi ancak öldürebiliyorsunuz, mermiler de bu işe yetecek kadar çok bulunmuyor.. Kocaman bir shotgun'la bile bir zombinin ölmesi üç atışı buluyor! Kontroller çok basit, Ctrl tuşuyla nişan alıyor, Spacebar ile ateş ediyorsunuz ama dediğim gibi yaratıkları öldürmek epey zor.. Bu arada plasma gun, rocket launcher gibi Quake dünyasına özgü silahlar da var ki, bunun oyunun atmosferine hemen hiç yakışmadığını söyleyebilirim..

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×