1/2

Alpha Protocol

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Ajanlık zor meslek!
James Bond’a bazen özenmedim de değil. Son model araçlar, ilginç teknolojik silahlar, güzel kadınlar ve aksiyon dolu bir macera… Her seferinde en kötü durumdan kurtulur 007. En başlarda eleştirilse de Daniel Craig bence Bond rolüne uydu. Hatta ünlü ajanın son çekilen filmleri de bayağı hoşuma gitti. James Bond’u bir kenara koyalım, 24’ün ünlü karakteri Jack Bauer’ı ele alalım. Agresif yapısına rağmen, en kötü olayları bile soğukkanlılığı, profesyonel yaklaşımıyla çözmesini biliyor. Bir taraftan ünlü bir ismi daha unutmamak lazım Jason Bourne! Üç ünlü ajan ve adlarının kısaltması JB. Obsidian Entertainment bize JB olma fırsatını sunacak. Nasıl mı? Sorunun cevabını Alpha Protocol veriyor.

Meslek erbabı gizli operasyon timsali!

Aslında Obsidian’ı biliyorsunuzdur. Bilmeyenler varsa o zaman kısaca firmadan bahsedeyim. Firma daha önce KOTOR 2: The Sith Lords, Neverwinter Nights 2 ve NWN 2’nin ek paketlerini yapmıştı. Ancak yapmakla kalmadı, zira Obsidian’ın içinde bulunan kişiler RPG konusunda piyasanın ustaları. Feargus Urquhart, Darren Monahan, Chris Avellone, Chris Jones gibi isimler var. Hepsi daha önce Baldur’s Gate, Fallout, Icewind Dale gibi serilerin yapımında yer almış. Yaptıkları ortada ve yeni oyunlarının da kötü olmasını bekleyemeyiz. Zaten sırada Fallout: New Vegas ve adı açıklanmamış bir projeleri daha var. Rotayı Alpha Protocol’e çevirip yolumuza devam edelim.

Alpha Protocol
"Yapım Unreal 3 grafik motorunu kullanıyor."

Amerika’ya ait bir uçak vurulur, ancak yüksek teknolojik bir silahla vurulmuştur. Bundan sonrasında olaylar karışır ve ajan Michael Thorton sır perdesini aralamakla görevlendirilir. Artık tüm her şeyi aydınlatmak Michael’a yani bize kalmıştır. Hikaye oyunda ilerledikçe derinleşecek. Alpha Protocol (Kısaca AP diyebiliriz), bizlere ajanlığın nasıl olduğunu gösterecek, ancak bunu düz bir aksiyon olarak değil, tam tersi gizlilik ve RPG yönüyle yapacak. Karakterimiz ve ekipmanları üstünde değişiklik yapabileceğiz. Michael’ın statlarını geliştireceğiz. Toplamda dokuz stat olacak, bunlar: Stealth, Pistols, Submachine Guns, Shotguns, Assault Rifles, Sabotage, Technical Aptitude, Toughness ve Martial Arts. Her birinin bizlere sağladığı bir imkan olacak. Misal yakın dövüş için Martial Arts’ı biraz geliştirdiniz diyelim, kısa bir süreliğine de olsa rakiplerimizi bir yumruk darbesiyle nakavt edebileceğiz. Silahlarımızın da üstünde değişiklikler yapabileceğiz. Mesela bir tabancaya susturucu, nişan almak için lazer takabilecek; daha fazla mermi için kapasitesini arttırabileceğiz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×