Amazon Alexa, 10 yaşındaki bir kızı öldürmeye kalktı

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 29.12.2021 - 16:25
AI (yapay zeka) yazılımlarının oluşturduğu sorunlar, Amazon Alexa'nın 10 yaşındaki bir kızı öldürebilecek bir komut vermesi ile yeni bir boyuta taşındı.

Gün geçtikçe takip edilmesi güç bir hızla ilerleyen teknoloji ve ürünleri yöneten AI (yapay zeka) yazılımlarının oluşturduğu sorunlar, Amazon Alexa'nın 10 yaşındaki bir kızı öldürebilecek bir komut vermesi ile yeni bir boyuta taşındı.

AI özürlü Amazon Alexa

Basitçe Alexa olarak bilenen bir sanal asistan olan Amazon Alexa, bir konuşma sentezleyicidir. Konuşmalarınızı dinleyip, ona göre size hizmet ya da öneriler sunar. Örneğin "Bana şu şarkıyı çal" dediğinizde size onu dinletir ya da "En yakın açık eczane nerede?" diye sorduğunuzda bu bilgiyi size sunar.

Amazon Alexa, 10 yaşındaki bir kızı öldürmeye kalktı

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay, en gelişmiş yapay zekaların bile, hala çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek şeyler de getirebileceğini gösterdi. Alexa'ya (özellikle TikTok ve sosyal medya kullanıcıları arasında popüler olan), bizim de "Challenge" olarak adlandırdığımız zorlayıcı görev için ne yapılması gerektiğini soran 10 yaşındaki kız, "Bir telefon şarj cihazını duvar prizinin yaklaşık yarısına kadar takın, ardından açıkta kalan uçlara bozuk para (penny) ile dokunun" cevabı aldı. Eğer cihazın dediğini yapsa idi, bugün hayatını bile kaybetmiş olabilirdi.

TikTok'ta "Penny Challange" isimli hashtag'i keşfeden Alexa'nın verdiği yönlendirmeleri de onun üzerinden yapmasından kaynaklanan bu sorun facia ile de sonuçlanabilirdi.

Kızın annesinin, daha önce Youtube üzerinde bu şekilde aramalar da yapmışlar. Ancak o aramalarda, bir beden eğitimi öğretmeninin "ayakkabılarınıza ellerinizle dokunun" ya da "yerde yuvarlanın" gibi zorluklar sunduğunu söyledi. Amazon'dan son bir zorlama daha isteyen küçük kız, bu aldığı cevap sırasında annesi yanında olduğu için şanslı idi.

Amazon konu hakkında bir açıklama yaptı: " Müşteri güveni, yaptığımız her şeyin merkezinde yer alır. Amazon Alexa, müşterilere doğru, alakalı ve yardımcı bilgiler sağlamak için tasarlanmıştır. Bu hatanın farkına varır varmaz, düzeltmek için hızla harekete geçtik.".

Firma tarafından bu açıklama yapılsa da, 2020 yılında da benzer yönlendirmeler yapıldığını biliyoruz. Görülen o ki bu gibi sorunları pek önemsemiyorlar.

Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 21.01.2022 02:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.12.2021 02:13
Bu haberi yapam arkadaş yapay zekanın y sinden haberdar değil. İlgi çekeceğiz diye saçma sapan haberler yapıyorsunuz.
MK Okuru
MK Okuru 1.01.2022 11:33
Senin haberin var mı?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.01.2022 08:54
hocam bir suru oyun var onlarin neden haberini yapmiyorsunuz
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.12.2021 13:30
Alexa neden insanlara komut veriyor
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.12.2021 12:14
Alexa kullanıyorum ama ona soru sormuyorum
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.12.2021 12:01
Eskiden teknoloji siteniz vardı çok güzeldi
Kalan Karakter : 300 Gönder
Amazon Alexa, 10 yaşındaki bir kızı öldürmeye kalktı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×