AMD B550A yongasetli anakartlarda PCIe 4.0 desteği olabilir

AMD B550A yongasetli anakartlarda PCIe 4.0 desteği olabilir

Berat Darıcı
Berat Darıcı 15.02.2020 - 12:54
AMD yeni nesil orta seviye anakartlarda PCIe 4.0 desteği olabileceğine dair büyük sızıntılar var. Gigabyte TRX40 anakartlar 3990X CPU BIOS güncellemesi aldı.

2020 yılının en gözde donanım teknolojilerinden PCIe 4.0, AMD'nin kullanıcı dostu politikaları ile yayılmaya devam ediyor. ASRock'un sızan yeni anakartı ile AMD B serisi anakart modellerinde bu teknolojiyi görebiliriz. B550A yonga setine sahip ASRock tarafından geliştirilen B550AM Gaming anakart modeli  PCIe X16 slotu ve M.2 SSD girişinde PCIe 4.0  standardına yer veriyor. Doğrudan işlemci üzerinden bu desteğin sağlandığını da eklemek isterim.

Anakart 24 pin ATX ve 8 pin EPS güç konnektörü üzerinden beslenmiyor. 2 adet USB 3.2 GEN 2.0 ve 6 adet USB 3.2 Gen 1.0 bulunduran anakartta Gen 1 USB bağlantılarından 2 tanesi ön panel için ayrılmış durumda. Gigabit hızında Ethernet bağlantılarını destekleyen anakart, 1 adet HDMI portunu da bünyesinde barındırıyor. Realtek ALC 1220'den destek alan kartın fiyatı hakkında kesin bir şey ise ortalıkta yok. ASRock anakartlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AMD B550A yongasetli anakartlarda PCIe 4.0 desteği olabilir

Gigabyte TRX40 anakartlar AMD Ryzen Threadripper 3990X işlemcisini destekleyecek

Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz AMD Ryzen Threadripper 3990X işlemcilerinin anakart desteği hakkında Gigabyte açıklamada bulundu.   Gigabyte, “Gelişmiş güç ve termal tasarımları ve en yeni BIOS güncellemesinin yayınlanmasıyla GIGABYTE TRX40 anakartlar, en yeni AMD işlemcilerini tam olarak destekleyecek. %100 performans için kullanıcılar işlemcilerini değiştirirken uyumluluk sorunları hakkında endişelenmek zorunda kalmayacaklar.” dedi. Gigabyte günümüzün lider anakart ve ekran kartı üreticilerinden birisidir.

AMD en yeni 64 çekirdekleri CPU modelini piyasaya sürdükten sonra anakart satıcıları TRX40 anakartlarının yeni CPU ile uyumlu bir şekilde çalışabilmesi için yeni BIOS güncellemeleri üzerinde çalışmaya başlayıp yeni güncellemeleri üst üstte yayınlamaya başladılar. Gigabyte TRX40 anakartları USB cihazı kullanarak BIOS güncellemesi yapabileceksiniz. Güncelleme ile alakalı firma, “BIOS güncellememiz, kullanıcıların en iyi performans, uyumluluk ve kararlılıktan yararlanmasını sağlamak için profesyonel doğrulama aşamalarından geçmiştir.” diyor. Gigabyte'ın web sitesin üzerinden güncellemeleri indirip anakartlarınızı en güncel sürüme getirebilirsiniz.

BIOS güncellemeleri son yıllarda özellikle işlemci açıklarından dolayı çok daha sık gündeme geliyor. Kullanıcıların kafasını karıştıran ve bu konuya hakim olmayan insanların oldukça zorlandığı bu iş anakart üreticileri tarafından günümüzde olabildiğince basit hale getirilmiş durumda. BIOS güncellerken elektrik kesintisi gibi istenmeyen durumlarda anakartınız kullanılamaz hale gelebiliyor. Garanti işleri ile uğraşmamak için bu işlemi yaparken dikkatli olmakta fayda var.

AMD B550A yongasetli anakartlarda PCIe 4.0 desteği olabilir

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 9.07.2020 08:23
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.02.2020 15:37
Pci4 para tuzağı
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir