1/2

American Chopper

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Motor çetelerine dikkat!
Platformlar PC
American Chopper
Merlin Puanı 65
Artılar Kısa yüklemeler, 9 adet motorsiklet seçeneği...
Eksiler Birbirini tekrar eden görevler, Zayıf grafikler ve sesler, uzun süre dinlenildiğinde baş ağrısı yapacak müzikler...

American Chopper, Discovery Channel’da yayınlanan, kendini motorsikletlerine adamış insanların hayat hikayesini anlatan dizinin bilgisayar oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Hani vardır ya iri yarı, kimisi göbekli kimisi kaslı adamlar, işte onların kültürünü yansıtıyor bir bakıma. Gerek müzik anlayışları gerek görüntüleriyle, o yükte ve pahada ağır makinalara pek yakışıyorlar.

Motor şart!

American Chopper’ı çalıştırdığımızda son derece basit ve gözleri rahatsız etmeyen bir menü karşılıyor bizleri. En önemli nokta, kariyer modu. Fakat öncelikle “Extras” kısmından bahsetmek istiyorum. Burası; istatistikler, güzel sanatlar ve motorlar adında üç bölüme ayrılmış. İstatistikler, kaç defa kaza yaptığınızı, ne kadar süre oyunda kaldığınızı ve en yüksek hızınız gibi birçok ayrıntıya sahipken, Arts ise karakterlerden mekanlara, motorsikletlerden objelere kadar bolca resim içeriyor.Özellikle Arts ekranı, Knight Rider-2’de de bu şekilde kullanılmıştı. Motorlar ekranına baktığımızda, araçların 3 boyutlu çizimleriyle karşılaşıyoruz. Çok gerekli olmasa da güzel bir ayrıntı.

Kariyer şart!

Kariyer modu, piyasadaki hemen hemen tüm yarış oyunlarında bulunan ve artık olmazsa olmaz bir özellik halini aldı. Yapımcı Creat Studio da böyle düşünmüş olacak ki, şu iri yarı motorcuların dünyasına giriyoruz. Training bölümü alışmak için hazırlanmış. Fakat oyunu ortalama 15 dakikada çözebileceğiniz için, burada vakit kaybetmeyin. Çünkü ana hatlarıyla oynamak çok kolay. Ok tuşları malum görevlerini yerine getirirken, “C” tuşu geriye bakmanızı sağlıyor. “Q” vites küçültürken “E” vites arttırıyor. Bir de kamera için “1” tuşuna basmak gerekiyor. İşte bu kadar basit.

Genel olarak bakıldığında, kariyer modunun mantığı; haritada belirtilen yere git, oradan çık daha ileride bir yere git, şimdi taa en başa geri dön mantığıyla ilerliyor. Bir de ara ara drag yarışı yapıyorsunuz. Oyun gayet kolay. Bu yüzden herhangi bir kaza sonucu motordan düşseniz bile rakibiniz arayı pek fazla açamıyor. Siz de kısa süre sonra ensesinde oluyorsunuz.

Trafik şart!

Sokaklarda geçtiği için trafiğe çok dikkat etmelisiniz. Özellikle iki yönlü, birer şeritli yollarda araç sollarken, çok heyecan verici anlar yaşayabiliyorsunuz. Şeridinizi terk edip karşıdan gelen araçların bulunduğu şeride geçtiğiniz anda, bir otomobil tam karşınıza peydah oluyor. Çünkü kullanılan oyun motoru, uzaktaki araçları görmenize izin vermiyor. Hal böyle olunca, bir anlık dalgınlığınızın bedelini, şiddetli bir trafik kazası sonucunda, asfaltta boylu boyunca yatarak ödüyorsunuz.

American Chopper’da, bir nebze olsun daha da zorlaştırmak için yollara polis serpmişler. Böylelikle “gideceğiniz yolun üzerinde polis varsa, yüksek hız yapamıyorsunuz” demek isterdim fakat tam tersi, hız yapıp kısa bir süre sonra polisi atlatmanız gayet kolay. Oyunda bir de yaya faktörü var. Bunlar isteğe bağlı olarak ezilebiliyorlar ama tıpkı kaza yaptığınızda olduğu gibi puanınız düşüyor.

Zorlaştırmak adına yapılan bir başka hamle de yakıt ve hasar sistemi. American Chopper’da yakıtınız tükenebilir. Bu gibi durumlarda yolda bulunan yakıt logolarını toplamanız gerekiyor. Tıpkı seneler önce oynadığımız Lotus adlı yarış oyununda olduğu gibi. Hasar sistemine gelince, tam düşündüğüm üzere görünürde bir hasar yok. Sadece ekranın sol alt köşesinde, aşağıda bulunan bar doluyor. Sonunda da kaybetmiş oluyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×