Amped: Freestyle Snowboarding

Emir Ataç
Emir Ataç 3.06.2010 - 12:31
Amped, SSX’teki özgürlük hissini fazlası ile veriyor.
Platformlar XBox
Amped: Freestyle Snowboarding
  • Yapımcı - Yayıncı Microsoft - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 80
Artılar -
Eksiler -

Snowboard Oyunlarına Farklı Bir Bakış

Tüm konsolculara şu an en iyi snowboard oyunu hangisi diye sorulsa, kuşkusuz herkes SSX Tricky’nin adını söyler, bence de en iyisi SSX Tricky idi. Amped: Freestyle Snowboarding çıktıktan sonra bu fikrim değişti. Yeni konsolumuz Xbox’ın ilk oyunlarından olan Amped’in oldukça iddialı görünmesinin yanısıra farklı oyun tarzı ve oynanışı, snowboard oyunlarına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Çok pis board kayarım!

Amped diğer oyunlardan farklı görünüyor. Ama neden? Bunun bir çok nedeni var. Bunlardan biri de oyunun tamamen gerçek mekanlarda geçiyor olması. Oyundaki tüm parkurlar ve dağlar X-Games’in mimarı Chris Gunnerson tarafından hazırlanmış. Gerçekleriyle birebir modellenmiş olan Utah’daki Brington, California’daki Snow Summit ve Vermont’taki Stratton, oyun boyunca kayacağımız dağlar. Bu adlar sizler için pek bir şey ifade etmiyorsa bir de şöyle düşünün, bu dağlar Amerika’nın Uludağ, Kartalkaya ve Palandöken’i. Bu adlar da size bir şey ifade etmiyorsa oyunu almanıza zaten gerek kalmıyor (!). Bunlar bir yana, gerçekten ülkemizde tanıdık bir yerde oynanabilen bir kayak oyunu yapılsa müthiş olurdu değil mi? Neyse, hayalleri bırakıp oyunumuza dönelim. Az önce söylediğim üç dağ içinde tam tamına 120 tane parkur bulunmakta. Bir snowboard oyunu için oldukça iyi sayılır, ha?

Kartopu atmaca oyunu! 

Amped’i diğerlerinden ayıran asıl özellik ise, oyundaki medya olayı. Tüm snowboard oyunlarındaki genel amacınız yarışları birinci bitirip, yaptığınız artistik hareketlerle izleyenleri coşturmaktır. Ama burada durum biraz daha farklı. Önemli olan yaptığınız harketlerle izleyiciyi coşturmak değil, bu hareketleri doğru yerde ve doğru zamanda yapmak. Yani hareketlerinizi televizyonda yayınlandığınız veya bir medya patronunun sizi seyrettiği sırada yapmak. Eğer medyatik kişiler sizi beğenirse önünüz açılabilir. Nasıl mı? Kendinize bir sponsor bulabilir, dergi kapaklarına çıkabilir (tabii ki Merlin’in Kazanı) ve medyayı meşgul edebilirsiniz. Bu şekilde tanınarak, snowboard’un Anna Kournikova’sı olabilirsiniz (kötü bir örnek oldu sanırım). Tabii ki böyle medyatik biri olmak için karizma ve tip de gerekli (konuyu da bağlarım). Yapımcılar bunu da düşünmüş olacak ki oyunda birbirinden farklı, özellikleri ayarlanabilen 17 tane snowboardçu bulunmakta. Ayrıca seçtiğiniz karakterin fiziksel özelliklerini de ayarlayabilip eldiven, şapka, mont, bot ve boardunu da kendiniz seçebilirsiniz.

Kardanadam bozmaca!

Tüm bunların yanısıra Amped’de bugüne kadar hiçbir oyunda kullanılmamış olan bir özellik olacakmış. Bunun sayesinde Xbox’ın harddiskine, herhangi bir müzik CD’sinden kayıt yapıp bu müzikleri oyunda kullanabilecekmişiz. Eklediğimiz müziklerin dışında, oyunun içinde 150’den fazla parça var. Bu şarkıların da hiphop ve funk ağırlıklı. Oyunda tabii ki multiplayer mod da bulunmakta. Bunların dışında her şey diğer snowboard oyunlarıyla aynı; fantastik, tehlikeli, hızlı hareketler ve korkusuz boardcular. 

Amped: Freestyle Snowboarding son derece başarılı bir oyun. Amped, SSX’teki özgürlük hissini fazlası ile veriyor.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.08.2021 16:31
Kalan Karakter : 300 Gönder
Amped: Freestyle Snowboarding

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×