Angry Birds

Mahmut Saral 14.09.2010 - 10:10
Kuşları kızdırmazsanız iyi olur
Platformlar PC, Mac, PlayStation 3, iOS, Android
Angry Birds
  • Yapımcı - Yayıncı Rovio - Rovio
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aile oyunu,Bulmaca,Çocuk,Platform
Merlin Puanı 90
Artılar Çok eğlenceli. Kuşlar, hem ses, hem görünüm olarak şirin. Yüzlerce oynanabilir farklı bölüm.
Eksiler Fizikler bazen ilginçleşebiliyor.
Kuşları kızdırmazsanız iyi olur. Genellikle sevimlilikleriyle ön plana çıkan bu canlılar, kızdırıldıklarında baş belası olabiliyor. Şehir içi yaşamda uçan tehlikelere örnek istiyorsanız, kargaları rahatlıkla verebilirim (aman duymasınlar).

Bu kez yanlış yumurtaları çaldılar

Kuşların davranış biçimlerini bir kenara bırakıp asıl konumuza gelirsek, şimdi size içler acısı bir hikâyeden söz edeceğim. Vahşi doğanın uçsuz bucaksız koynunda yaşam süren bir kuş ailesi, günün birinde domuzların beklenmedik saldırısı sonucu yok olmanın eşiğine geliyor. Domuzlar, minik kuşlarımızın yumurtalarını çalmıştır (kırıp da sahanda pişirebilir ya da menemen yapabilirler). Bunun üzerine aile bağlarını iyice pekiştiren kuş ailesinin önde gelen fertleri, yumurtaları geri almak ve intikam için karşı saldırıya geçiyor. Bu mücadele için de bizden, yani insanlardan istiyorlar (havyanlarda düşünme kabiliyeti olmadığı için insanları seçmeleri normal. Düşünmeden bunu nasıl yapıyorlar demeyin, burada da içgüdüler devreye giriyor).

Gelelim uygulama safhasına ve yöntemlerimize. İşleyiş oldukça basit. En etkili saldırı için de kendi yöntemlerinizi geliştirmelisiniz. Ekranın sol köşesinde bir sapan ve hemen yanında da bekleyen kuşlarımız var. Sağ kısmında ise, domuzlar ve bulundukları yapılar var. Sırasıyla tüm kuşları sapana yerleştirerek tüm domuzları öldürmeliyiz. Yalnızca bu şekilde sonraki haritaya geçebiliyoruz.

Angry Birds
Kuşlarımız var demişken, hepsi aynı türde değil tabii ki. Hem şekil, hem de güç bakımından farklılık gösteriyorlar. Havada süzülürken ekrana dokunduğumuzda; hızlanan, bomba gibi patlayan veya 3 küçük kuşa dönüşen silahlarımız var. Kuşlarımız envai çeşitte bulunurken, diğer tarafın da başı kel değil. Farklı boyutlarda domuzlar olmakla birlikte, saklandıkları yapılar da değişiklik gösteriyor. Kimi zaman basit bir tahta barakada dururken, kimi zaman da demir bloklarla çevrili kalelere sığınabiliyorlar.

Fizik kuralları çok önemli

Angry Birds'de fizikler ön planda. Sizin dokunuşlarınızdan, kuşların uçuş, çarpış ve sonrasındaki dağılma anlarına kadar her şey fizik demek. Bazen saçmalıyor, evet, ama bu durumlar sizin yararınıza da olabiliyor.  
Görsellik açısından çok şirin grafiklerin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kuş tasarımları mükemmel olmuş. Sesleri de ekleyince tadından yenmiyor doğrusu. Kesinlikle bu oyunu sesleri açık şekilde oynayın. Aslında oyun için daha söylenecek çok şey var: 100'den fazla bölüm barındırması, espri anlayışı, ödül sistemi ve ödül oyunları gibi. Eğer bir iPhone veya iPod Touch sahibiyseniz, siz iyisi mi bu oyunu oynayın.
Yorumlar 21
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2024 11:02
Kalan Karakter: 300 Gönder
Angry Birds
İlginizi Çekebilir