Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

Samet Basri Taşlı
Samet Basri Taşlı 19.11.2021 - 12:38
Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise ile yeni bir kariyer peşinde koşma zamanı geldi.
Platformlar Nintendo Switch
Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Nintendo - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aile oyunu,Role Playing Game,Simülasyon
Merlin Puanı 75
7 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%77
Artılar + İstediğiniz gibi evler yapma fırsatı
+ Yeni bir bölgede yeni bir iş
+ Satın alınabilecek eşyalar çoğaldı
+ Oyuncuyu baskı altında bırakmıyor
+ Özgürce tasarımlar yapmak çok keyifli
Eksiler - Ev tasarımı dışında bir içerik yok
- Herkese hitap edecek bir içerik değil
- Yaptığınız iş boşuna hissiyatı veriyor
- Bazı yenilikler adamızda da olmalıydı

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise, geçtiğimiz yıl, COVID salgınının da etkisiyle evine kapanan insanlar için bir kaçış noktası olmayı başaran New Horizons’a yepyeni bir iş kolu, yeni özellikler ve farklı bir tat getiriyor. New Horizons için gelen ilk ve tek ücretli içerik paketi Happy Home Paradise’ın ne neler getirdiğine gelin birlikte bakalım.

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

Sonunda Ada Biraz Canlanıyor

Animal Crossing: New Horizons geçtiğimiz yılın en sevilen oyunlarından birisi ( oldu. Yeni bir adada birbirinden farklı komşular ve paranıza göz dikmiş rakunlar ile birlikte yaşayıp çeşitli aktiviteler yapabildiğiniz keyifli bir oyundu. Özellikle Covid-19 salgınına karşı tedbirlerin en yoğun olduğu dönemde çıkış yapıp, evlerine kapanan insanlara farklı bir kaçış fırsatı sunması ile insanların gönlünü kazanmış ve Nintendo’nun en çok satan oyunlarından biri olmayı başarmıştı. 

New Horizons gayet iyi bir çıkış yapıp, bir sürü oyuncuyu kendine çekerek büyük bir başarıya imza atmış olsa da sıkıntıları da yok değildi. Yeni içeriklerin çok yavaş gelmesi, oyun içindeki zaman kaybettirici ayrıntılar, oyuncunun hayatını kolaylaştırabilecek özellikleri getirmemesi ve çevrimiçi oyunda gereksiz yere vakit kaybettiren bir sistem kullanılması oyuncuların uzaklaşmaya başlamasına sebep oldu. 

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

Animal Crossing:New Horizons’ın ihtiyacı olan yenilikler, biraz geç de olsa, sonunda gelmeye başladı. Yakın zamanda duyurulan 2.0 güncellemesi ve hemen hemen aynı zamanlarda çıkış yapan Happy Home Paradise, oyunu bırakıp adasını terk eden oyuncuların ilgisini çekecek içerikler sunuyor. 2.0 güncellemesi ile serinin hayranları tarafından Kapp’n ve Brewster gibi NPC’ler oyuna geri döndü ve yapılabilecek şeylerin sayısı arttı. Peki neler güncelleme ile geldi, neler ücretli ek paket içeriğine dahil?

Ben Animal Crossing: New Horizons oynamayı bırakmıştım, üstelik adamdaki komşulara göre 1 yıl 3 aydır oyuna giriş bile yapmamışım. Bu yüzden gelen bir sürü yeniliği de kaçırmıştım, hangisi ücretsiz güncellemeler ile geldi, hangisi DLC ile alınabiliyor diye araştırma yapmam gerekti. Oyuna o kadar çok yenilik gelmiş ki mutlu oldum, yapılabilecek bir sürü şey var ve bunların neredeyse hepsi ücretsiz güncelleme ile gelmiş. Harv’ın adasında açılan (dünyanın parasını ödeyerek açtığımız) dükkanlar, Kapp’n ile bota binip başka adaları gezebilme, müzede kafe açan Brewster, sabahları belediye binası önünde yapılan egzersizler, özelleştirmeler, depo geliştirmeleri gibi bir sürü güzellik var. 2.0 güncellemesi oyuna gerçekten büyük yenilikler eklemiş ve oyunu daha keyifli bir hale getirmiş. Bunların yanında bir de Happy Home Paradise paketi ile gelen yenilikler var.Haydi onlara bakalım. 

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

Tasarım Yalnızca İş Değil Bir Tutkudur

Happy Home Paradise aslında eski oyuncuların yabancı olmadığı bir konsept ile geliyor. 2015 yılında Nintendo 3DS için çıkmış olan Animal Crossing: Happy Home Designer isimli oyunda bulunan tasarım mekaniklerinin çoğu artık Happy Horizons’a geldi. Tek başına bir oyun olarak fazla ilgimi çekmemiş olan Happy Home Designer, Switch üzerinde çok daha keyifli olacak gibi duruyor. 

Happy Home Paradise eklenti paketini satın aldığınızda Tom Nook size farklı bir işte çalışmayı düşünüp düşünmeyeceğinizi soruyor. Zaten adanızda yeterince vakit geçirmiş olduğunuzdan hemen kabul ediyorsunuz ve uçak ile yeni bir bölgeye gidip Lottie isimli karakter ile tanışıyorsunuz. Lottie Paradise Planning adındaki tatil merkezini yönetiyor. Tatil merkezinin yeni sunacağı tatil planı aynı zamanda karakterinizin de çalışacağı kısım olacak. Özelleştirilmiş tatil evleri.

Yeni bir işe başladık, iş arkadaşlarımız ile tanıştık ve bir anda ilk müşteri kapıdan girip bizim hizmetlerimizden faydalanmak istediğini söyledi. Eloise isimli müşterimiz rahatça kitap okuyabileceği bir okuma odası istiyor. Firmamız gerekli ana malzemeleri sağlıyor ve sonrasında “haydi geri senin işin” diyerek bizi yaratıcılığımız ile baş başa bırakıyor. Müşterinin istediği konsepte uygun mükemmel tatil evini yapma zamanı geldi!

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

Arayüz Happy Home Designer’a çok benziyor, sipariş edebileceğimiz eşyaları görüyor, müşterinin memnun olacağını düşündüğümüz şeyleri sipariş ederek evi döşemeye başlıyoruz. İlk görevler sırasında satın alabileceğimiz şeyler sınırlı ama iş yaptıkça tecrübe kazanıp daha fazla özelleştirme seçeneğine sahip oluyoruz. Evin içinde mobilyaları ekleyerek başladığımız özelleştirme odaların boyutunu yükseltme, çift katlı binalar yapma, duvar kağıtları, zemin ve bahçe düzenlemesi gibi bir sürü yeni seçenekler de sunmaya başlıyor. 

Müşterinin isteklerini düşündünüz, evi yaptınız, döşediniz ve müşteriye sundunuz. Mutlu bir müşteri, ideal tatil evinde harika vakit geçiriyor ve siz de Poki isimli yeni para birimi karşılığında maaş alıyorsunuz. Müşteriler hep kapıdan girip sipariş vermiyor, sizin gidip tatil yapanlara teklif götürmeniz gerekiyor. Daha fazla müşteri daha fazla ev demek ve daha fazla ev tasarladığınızda daha fazla eşyaya ve içeriğe sahip olabiliyorsunuz. Poki isimli para ile yeni eşyalar alıp bunları kendi adanızda kullanma şansına sahipsiniz. 

Happy Home Paradise ev tasarım konusunda çok fazla seçenek sunup istediğimiz tarzda ev yapmamızı sağlıyor. Gerçekten bu konuda aşırı özgürüz, zaman sınırı yok, eşyalar konusunda bir limit yok, nasıl bir ev isterseniz onu yapıyorsunuz. Müşterinin istediği şeyleri yerine getirmek çok kolay, size verilen kolileri açıp eve koyun, gerisi sizin zevkinize kalmış. Tatil adasında okul, restoran ve kafe gibi tesisler açma fırsatımız da var. Buradan yeni tarifler elde etme şansımız da bulunuyor.

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

Yaptığımız Her Şey Güzel Oluyor

Happy Home Paradise oyuna bir tatil bölgesi ekliyor, içerisinde istediğimiz gibi düzenleyebileceğimiz mekanlar, bu mekanlara yerleştirebileceğimiz yeni eşyalar ve buralarda kalabilecek bir sürü NPC karakter sunuyor. Evlerin içinde kolonlar, odayı bölen duvarlar kullanabiliyor, ikinci katı çıkabiliyor, hayal gücümüzü konuşturabileceğimiz evler yapabiliyoruz.

Ev kurma işi sırf evin içi ya da bahçesi ile de bitmiyor. Elimizde kocaman bir tatil adası var ve bu adanın farklı tiplerde birçok bölgesi bulunuyor. Karlı alanlar, sahil kenarları, her nedense çöller, ormanlık yerler ve benzeri alanlarımız var. Üstelik bu alanların içerisinde istediğimiz mevsimde ev yapabiliyoruz. Müşteri soğuk bir mekan istiyorsa ona gidip yaz mevsiminde deniz kenarı veremeyiz sonuçta. Çeşitlilik dolu. Peki bu DLC paketinin kötü yanı yok mu? Nasıl bir oyuncu olduğunuza bağlı olarak var.

Yazının başından beri söylüyorum, müşterinin zevkine göre ideal evi yapmaya çalışıyoruz, tatilinin iyi geçmesi için konsepte uygun şeyler topluyoruz, meyve istiyorsa eve et ürünleri sokmuyoruz gibi bir sürü şey. Ama bunların ne kadar işe yaradığı konusu ayrı bir mesele. Müşteriye gidip ev hazır dediğimizde seviniyor, evi bir inceliyor ve beğenirse mutlu bir şekilde tatil yapıyor. Biz paramızı alıyoruz, şirket büyüyor, eşyalar artıyor ve yeni müşterilere gidiyoruz. Beğenmeyince ne yaptığını ise bilmiyorum çünkü henüz bunu tam anlamıyla başarmış değilim.

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

Oyunda müşterinin istediği evi yapmak çok kolay ve bu biraz can sıkıcı. Tüm yapmanız gereken müşterinin siparişine göre temin edilen eşyaları kutusundan çıkarıp evin içine ya da dışına koymak. Bundan sonra tamamen size kalmış. Evin duvarlarını yenileyin, tablolar asın, bahçeye ağaç dikin, kapıya bayrak asın, ne isterseniz yapın, müşteri memnun oluyor. Bakalım sadece bu eşyaları koyunca ne olacak diye denedim, müşteri yine oldu. Tavsiye edilen eşyalar dışında yere iki elma bıraktım müşteri yine mutlu oluyor. Beklentilerin bu kadar düşük olmasını başta kabul edebilirim ama oyunda ilerledikçe de yükselmiyor ki bunlar.

Bahsettiğim durumun eksi ya da artı olması gerçekten oyuncuya bağlı. Evi yapmak, içeriyi döşemek, dışarıya ağaçlar bitkiler dikmek falan görev anlamında hiç fayda sağlamıyor. İş bitince “Vay çok güzel uğraşmışsın al sana 5 poki daha” demiyorlar ya da “ucuz pansiyon odası gibi bomboş” diye maaşı kesmiyorlar. İstediğimiz evi yapıyor, parayı cebe atıyor ve ödülleri de alıp çıkıyoruz. Limit yok, ceza yok, başarısızlık yok, ben bu eve neden böyle bir şey yaptım diye soran eden yok. The Sims serisinin oyunlarını oynarken para hilesi yazıp hayallerimizdeki evi yapardık, ev tam istediğimiz gibi olunca oyunu oynamayı bırakır yeni eve girişirdik, aynı hissiyatı burada yaşıyorum.

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

Bu durumu hangi oyuncu sever, hangisi söylenir ona da değinip ufaktan incelemeyi tamamlayalım. Eğer istediğiniz şey bir ilerleme kaydetmek, yaptığınız şeylerin puanlanıp listelenmesi ise çabucak sonuca ulaşıp, açılabilir her şeyi açarak paketi tüketebilir ve sıkılabilirsiniz. Asıl sevdiğiniz şey ev düzenlemek, hayalinizdeki evi hiç olmazsa bir oyunda tasarlayıp gezmek ise o zaman Happy Home Paradise harika bir eklenti. Ben inceleme için biraz acele bir şekilde ilerledim, çok özenli evler yapmaya fırsatım olmadı. Bu yazıyı tamamladıktan sonra tekrar oturdum başına, istediğim gibi bir ev tasarlayıp gönlümce döşedim. Çok da büyük keyif aldım. Yazıya bu kısmı sonradan eklediğimi söylemeye gerek yoktur diye tahmin ediyorum.

Sonuç

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise ana oyunun ruhuna yakışır şekilde, size yapacak yeni işler sunan ama bunlar için üzerinizde baskı oluşturmayan bir paket olmuş. Stres yok, baskı yok, acele yok, yani oyunun geri kalanında nasıl bir hava varsa (turp ticaretine girmediğiniz sürece) bu pakette de aynen devam ediyor. Üstelik yeni eşyalarınızı kazanıp adanıza dönüyor ve onlarla adanızı daha güzel hale getiriyorsunuz.

Yaptığınız evlerin derecelendirme sistemi olmaması, ek pakette kullandığınız bazı şeylerin adanızda mevcut olmaması (dış mekan düzenlemeleri aracı muhteşem olurdu) ve ana oyundaki oynanışı yavaşlatan sorunların bir kısmının hala mevcut olası can sıkıcı durumlar olabilir. Amaçsız bir şekilde çalışmak, herhangi bir mücadele hissiyatı olmaması sizi rahatsız edebilir. Ama New Horizons’ın normalde de buna ne kadar sahip olduğu (turp alışverişi hariç) bir tartışma konusu. 

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise Nintendo Switch’in en rahatlatıcı ve eğlenceli oyunlarından biri için çıkmış çok keyifli bir içerik paketi. 25 Dolarlık fiyat etiketi sahip olduğu içeriğe göre fena değil (döviz kuru kısmına girmiyorum) diyebilirim. Ek paketi almak isteyen Nintendo Switch Online kullanıcılarını da iyi bir haber bekliyor. Yakın zamanda duyurulan Nintendo Switch Online + Expansion Pack üyeliğine sahipseniz, Nintendo 64 ve SEGA Genesis oyunlarını oynama özelliğinin yanı sıra, Anima Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise DLC paketine de ücretsiz olarak sahip olabiliyorsunuz. 12 aylık üyeliğin 50 dolar olduğunu düşünürsek (aile şeklinde alırsanız 80 doları 8 kişi arasında bölebiliyorsunuz) çok daha ucuza geleceği kesin. 

Keşke yaptıklarımızı biraz daha fazla dikkate alsalar, tatil adasına gelen bazı yenilikler ana adada da kullanılabilse diye biraz söylenmiş olabilirim tabi. Mükemmel bir paket değil ama “daha fazla Animal Crossing” diyen oyuncular için rahatlıkla önerilebilir. Ekstra mücadeleler arayan oyuncular ise aradıkları içeriği bulamayacaktır.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 23.05.2022 17:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
Animal Crossing: New Horizons - Happy Home Paradise inceleme

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×