1/3

Anime ve Manga #18 Pokémon

Anime ve Manga #18 Pokémon

Ceyda Doğan
Ceyda Doğan 29.05.2013 - 17:50
"Hak ettiğim yere gelmek için, her gün savaşacağım!"
Anime ve Manga köşemizin 18. bölümüyle karşınızdayız. Bu hafta yıllardır eskimeyen ve türlü türlü video oyununa rağmen, kitlesinden gram uzaklaşmayan bir animeyi yazacağım. Karşınızda Pokémon.

Pokémon'un tarihine değinmeye kalksak bundan yaklaşık 16 yıl öncesine gitmemiz gerekecek. İlk olarak 1997 yılında Hidenori Kusaka'nın kaleminden çıkmıştır. Kimi kaynaklarda Pokémon şeklinde yazılsa bile, kimi kaynaklarda Pokemon şekliyle de görülür. 1996 yılında Game Boy oyununun piyasaya çıkmasıyla, cep canavarları da dünyaya yayıldı. O kadar hızlı dünyaya yayıldı ki, hala video oyunlarından tutun, kartlarına ve tasolarına kadar yığınla koleksiyoncuya denk gelebilirsiniz.

Peki neden Pokémon bu kadar sevildi? Veya kitlenin bir anda bu kadar artmasının nedeni neydi? Bu soruların cevabına ve Pokémon'u daha derin incelemeden önce, bilinen en mükemmel parçalarından biriyle sizi baş başa bırakıyorum.


Pocket Monsters yani Pokemon, 1997 yılından 2002 yılına kadar anime dünyasının en sevilen animelerinden biri haline geldi. Hikayemize Pallet şehrinde başlıyoruz ve bir çocuk için onuncu yaşın ne kadar önemli olduğunu öğreniyoruz. Pallet şehrinde on yaşına basan ve Pokemon Eğitmeni olmak için çılgınlar gibi çalışan bir çocuğun, Ash Ketchum'un dünyasına giriş yapıyoruz.

Ash, onuncu yaş gününde Pokemon Araştırma Merkezi'ne gidip, ilk Pokemon'unu almak için Profesör Oak'ı ziyaret edecektir. Ancak oldukça geç kalan Ash, kendisine kalan tek bir Pokemon olan Pikachu'yu almaktan başka çaresi yoktur. Oldukça çaresiz olan Ash, Profesör Oak tarafından uyarılsa dahi, kendisine verilen Pokemon'u hemen kabul eder. Böylece bir Pokemon Eğitmeni olmak için uzun ve yorucu yolculuğu da başlamış olur. Yolculuğu sırasında, Brock ve Misty ile tanışır. Pikachu ile bölüm başlarında düşman gibi olsalar bile, zamanla mükemmel birer partner olurlar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×