1/3

Anime ve Manga #30 Ay Savaşçısı

Anime ve Manga #30 Ay Savaşçısı

Ceyda Doğan
Ceyda Doğan 28.08.2013 - 17:09
"Ben sevgi ve adaletin yılmaz savaşçısı, Ay Savaşçısı'yım. Kutsal Ay adına seni cezalandıracağım"
"Ben sevgi ve adaletin yılmaz savaşçısı, Ay Savaşçısı'yım. Kutsal Ay adına, seni cezalandıracağım"

Bu sözlerle başlayan animeyi hazırlıyor musunuz? Kostümleriyle ve farklı karakterleriyle kendilerini ön plana çıkaran, sevimli kızlarımızı yani? Çocukluğumuzun başarılı animelerinden biri olan Ay Savaşçısı'nın sözleri bunlar.Mangası 1991 ve 1997 yılları aralarında görülen Ay Savaşçısı yani Sailor Moon, Naoko Takeuchi tarafından yazıldı. Animesi ise 1992 ve 1997 yılları arasında görüldü. Zamanının en başarılı animelerinden biriydi. 

Anime filmleri, video oyunu ve mangası bakımından oldukça başarılı olan Ay Savaşçısı, birbirinden farklı birkaç kızın, karanlığa karşı verdiği savaşı konu alıyor. Ay Savaşçısı'nın mangası 52 bölümden oluşuyor ve 10 farklı yan hikayeyle süslenmiş durumda. Sailor Moon (TV Serisi) (1992), Sailor Moon R (TV Serisi) (1993), Sailor Moon S (TV Serisi) (1994), Sailor Moon S: The Movie (Film) (1994), Sailor Moon Super S (TV Serisi) (1995), Sailor Moon SuperS: The Movie (Film) (1995), Sailor Moon Sailor Stars (TV Serisi) (1996) şekilde farklı sezonları mevcut. Her sezonda farklı düşmanlar ve farklı karakterleri görebiliyoruz ancak ana karakterlerimiz hiç değişmiyor, en azından bir kısmı.

İşin tarihsel boyutuna devam etmeden önce, Ay Savaşçısı'nın genel konusuna değinelim. Sailor Moon (1992), Ay Savaşçısı'na girişi anlatmaktadır. 1000 yıl önce Ay Krallığı'nda başlayan bir öykü ile konuya giriş yapılır. Usagi isimli sakar kahramanımızla, bu sezonda tanışıyoruz. Sekizinci sınıf öğrencisi olan Usagi, bir gün alnında ay işareti olan bir kedi ile karşılaşır, ayrıca bu kedi konuşabilmektedir ve adı Luna'dır. Luna, kendisine verilen görevi Usagi'ye açıklar ve Ay Krallığı'nın Kraliçesi Serenity tarafından hapsedilen Metallia'nın serbest kalması ihtimaline karşılık, geleceğe gönderilen savaşçıları uyandırmak zorunda olduğunu söyler. Usagi ile birlikte diğer savaşçıları uyandırmak üzere, maceraya atılırlar.

İlk sezonda Ay, Merkür, Mars, Jüpiter ve Venüs Savaşçısı ile tanışıyoruz.

İşin içerisine Ay Savaşçısı'na yardım eden Maskeli Şövalye gibi bir kahraman eklenince, anime tadından yenmiyor. Usagi'nin aşık olduğu Mamoru ile aralarındaki diyaloglardan tutun, karakterlerin arasında geçen konuşmalar ve tartışmalar o kadar komik ki, bir süreliğine dramayı ve aşkı unutturup, şirin chibi karakterlerin koşturmacasına tanık oluyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×