1/3

Anime ve Manga #5 Batman Beyond

Ceyda Doğan 13.06.2013 - 00:24
Batman Beyond ve ötesi
Anime ve Manga köşesine bu hafta yabancı bir konuk aldık!

Geçtiğimiz hafta mükemmel yapıt Ghost in the Shell’e güzel bir giriş yapmıştım. Yazının sadece ufak bir bölümünü sizinle paylaştığıma göre az da olsa kafanızda bir şeyler canlanmıştır. Bu hafta Ghost in the Shell yerine, farklı bir konuya değineceğim. Yıllık iznimin bir bölümünü kullanacağım için, sizi de bir şeylerle oyalamak istedim. Bu yüzden de güzel bir çizgi dizi olan Batman Beyond bu haftaki konuğumuz olacak.

O kadar anime ve mangadan sonra biraz da TV serilerine ve çizgi dizilere değinmek istedim. Yıllardır hepimizin takip ettiği animasyonlar vardır. Bunlara verilebilecek yüzlerce örnek var. Sinemalarda vizyona giren, 3D görsellerle süslenmiş animasyonlardan bahsetmiyorum. Bu haftaki konumuz bir klasik olan Batman Beyond

Anime ve Manga #5 Batman Beyond
Uzman dedektif, playboy, hayırsever
Peki ama Beyond ne ile ilgili? 1939 yılında bizlerle buluşan ünlü ve zengin kahramanımız Batman'in zamana yenik düşmesini konu alan Beyond, bir nevi Batman serisinin uzak geleceğini anlatmakta. Tabii kiTüm yazıyı Batman’in tarihi anlatarak geçirmeyi düşünmüyorum. Ancak bilmeyenler için bir şeyler karalamak şart.

Anime ve Manga #5 Batman Beyond
Biliyorsunuz ki Batman, Bruce Wayne’in personasıdır. Wayne aslında karizmatik bir erkektir ve aynı zamanda da yatırımcı bir yardımseverdir. Kısacası hem playboy hem de hayırsever bir iş adamı olarak nitelendirebiliriz. Ailesinin bir gece sokakta, bir gaspçı tarafından öldürülmesiyle birlikte suçla savaşmaya karar vermiştir. Böylece Batman doğmuştur. Peki Batman karakterinin neden yaratıldığını biliyor musunuz? Batman, ateşli silahlara tepki olarak yaratıldı. İlk yaratıldığında oldukça acımasız görünen Batman zaman içerisinde Supeman ve Robin’in hikayeye dahil olmasıyla birlikte yumuşamıştır. Ancak 1968 yılında TV şovu iptal edilmiştir. Bunun nedeniyse zaman içerisinde serinin oldukça yıpranmasıdır. Batman'in yeniden doğuşunu sağlayan en büyük isimlerden biri ise Frank Miller olmuştur. Batman: The Dark Knight Returns ile birlikte Batman'i bir kahramandan, kavram haline getirmiştir.

Anime ve Manga #5 Batman Beyond
Yaşlanan Batman’in nasıl emekliye ayrıldığını ve en önemlisi Gotham şehrini nasıl korumaya devam ettiğini öğrenme vakti geldi diye düşünüyorum. Çünkü konumuz Batman değil, Batman Beyond. Eğer Batman’i izlemedim bu yüzden bu yazıyı okumayayım diye düşünüyorsanız, rahat olmanızı öneririm. Batman Beyond, her ne kadar Batman serisinin devamı olsa bile bambaşka bir hikayeye sahip. Bu yüzden “spoiler” yemeden tadını çıkartabilirsiniz.