1/2

Ankh: The Tales of Mystery

Hüseyin Karaca
Hüseyin Karaca 3.06.2010 - 12:31
Uzun süredir beklediğim bir oyundu Ankh...
Platformlar PC
Ankh: The Tales of Mystery
  • Yapımcı - Yayıncı Deck 13 - BHV Software
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 90
Artılar Eksiksiz bir macera oyunu
Eksiler Türe bir yenilik katmaması
Uzun süredir beklediğim bir oyundu Ankh. Nedeni ise şöyle Grim Fandango, Monkey Island karması bir oyun oynayacağımı düşünmemdi. Böyle düşündüm çünkü oyunun yapımcısı her ne kadar Deck 13 olsa da, firmaya bu oyunda Telltale oldukça yardımcı olmuştu. Bildiğiniz üzere Telltale ekibi eski Lucas yapımcılarından oluşmakta. E hal böyle olunca benim gibi eski kafalı bir macera oyuncusu deliler gibi bekledi bu oyunu. Aslına bakarsanız Ankh’ın hikâyesi çok yeni değil. Sanıyorum 1998’de aslında Ankh ile tanışmıştık. Acorn adlı piyasada tutunamayan bir bilgisayar sistemi için yazılmış basit ama kaliteli bir oyundu Ankh. Sonrasında yapımcı şirket Deck 13 tarafından satın alınınca bizde yeni Ankh ile tanışma fırsatı bulduk.

Ankh, kesinlikle şu ana kadar yapılmış en iyi macera oyunu değil ama eksiksiz bir macera oyunu. Atmosfer, hikâye, bulmacalar, müzik, grafikler ve seslendirmeler gibi kavramların bütünü açısından incelendiğinde Ankh, yapılması gerektiği gibi yapılmış bir oyun. Ankh ile ilgili yapabileceğim tek negatif yorum ise türe herhangi bir yenilik katmaması. Monkey Island IV, ya da Grim Fandango’yu düşünün. Hikâyeyi, ana karakteri değiştirin. İşte size Ankh. Fakat günümüzde ki macera oyunları kıtlığında Ankh ilaç gibi geldi desem yeridir.

Yeni kuşak oyunculardan iseniz, hiç bulaşmayın Ankh’a. Çünkü sizi tatmin etmeyecektir. Ankh’ın grafikleri, Monkey Island IV’den ya da Grim Fanfango’dan daha iyi değil. Öyle elde silah ha bire adam vurup sağa sola dehşette saçmıyorsunuz. Hele hele sağa sola zıplamak, oraya buraya tırmanmak hiç yok. Peki, ne var. İnce esprilerle bezenmiş güzel bir konu ile iyi bir macera oyununda olması gereken her şey var.

Grafikler daha öncede belirttiğim gibi teknolojiyi yakalayamamış grafikler. Ama bu tarz oyunlarda zaten Doom vs. gibi gereksiz oyunlarda ki gerekli grafik kalitesini beklemek yanlış olur. Buna rağmen grafikler yeterince detaylı ve rengârenk. Hikâye zaten ciddi bir hikâye olmadığı için oyuna fazlasıyla iyi bir atmosfer veriyor. Buna rağmen oyunu dikkatli inceleyecek olursanız aslında yapımcıların grafiklere çok özen gösterdiklerini fark ederseniz. Sonuçta eski Mısır’da geçen bir oyunun her şeyiyle size o atmosferi yaşatması lazım ki Ankh’da bu başarılmış. Örneğin bütün karakterler zamanıyla ve yaşadığı çevreyle uyum içerisinde olan kıyafetlerle çizilmişler.

Arayüze bakacak olursak; Ankh, 3D ortamda oynadığımız klasik bir “point & click” macera oyunu. Ekranın üst tarafında envanterimizi görüyoruz. Faremizin sol tuşuyla karakterimizi hareket ettiriyoruz ve nesneleri inceliyoruz. Sağ tuş ile ise gerek envanterimizde ki gerek sağda solda gördüğümüz nesneleri kullanıyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×