Anno 1404: Venice

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 3.06.2010 - 12:31
Toprak bütünlüğünü korumak için sadece savaşmak yetmez
Platformlar PC
Anno 1404: Venice
  • Yapımcı - Yayıncı Blue Byte Software - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
Artılar Başarılı animasyonlar ve ticaret sistemi
Eksiler Bina ve ünite çeşitliliğindeki azlık, bir takım teknik hatalar
Geçtiğimiz yaz Ubisoft’un piyasaya sürdüğü Blue Byte yapımı Anno 1404, gerçek zamanlı strateji tanımını yenilemişti. Keşif, ticaret, savaş, diploması ve şehir yönetimi gibi özellikleri tek bir potada eriten Anno 1404, bu tür oyunlar arasında kısa sürede bir hit olmayı başarmıştı. Şimdi ise elimizde Venice var.

Anno fanları toplanın, özgür ülkenin kaderi sizin ellerinizde.
Paketin ilk ilgi çeken özelliklerini menülerin sadeliği ve anlaşılırlığı oluşturuyor. Fark edeceğiniz ilk şey, eklenen çevrimiçi oyun modları. Internet ve LAN gibi seçeneklerimiz var. İki seçenekle de arkadaşlarımıza karşı oynayabiliyoruz.

Venice’in direk bir campaing modu yok. Bunun yerine Venedik (Venice) üzerine yoğunlaşan yeni senaryolar bulunuyor. Ek olarak eski senaryoları da oynayabiliyorsunuz ve yeni eklenen 15 adet senaryo da mevcut. Buradaki kötülük ise, Anno 1404’ün orijinal kampanyasını Venice üzerinde oynayamıyor olmamız. Yine de profiliniz, ödülleriniz, madalyalarınız, açılmış bina ve mücevherleriniz Venice’e transfer oluyor. Bunların yanında yeni madalya ve achievement’lar da mevcut. Oynanabilirlik açısında Venice büyük değişiklikler getirmese de aradaki dengeyi korumak için bazı yenilikler konulmuş.

Anno 1404: Venice

İlk olarak yeni sabotaj sistemine bakalım. Casuslarınız(Spy) için bir sabotage center(sabotaj merkezi) yapıyorsunuz ve burası aynı zamanda düşmanlarınız gönderdiği casusları farketmenizi de sağlıyor. Bu binayı yaptıktan sonra işlem çok kolay. Düşmanınızın bir evini seçiyor ve adamınızı bu eve girmek için yolluyorsunuz. Eğer düşmanın etrafta aldığı bir güvenlik önlemi yoksa adamınız başarılı oluyor. Bu şekilde bir isyan çıkarabiliyor ya da sularını zehirleyebiliyorsunuz veya bir yangın çıkarıp etraftaki binaların yanmasını sağlayabiliyorsunuz. Evlerin kalitesine göre sahte peygamber bile çıkarabiliyor olmanız güzel bir özellik. Bu gibi yanıltmalar yoluyla, büyük bir ordunuz olmasa bile düşmanınızla savaşabiliyorsunuz. Aktif savaş yapmadan ekonomi ve ticaret yoluyla da üstünlük sağlamak mümkün. Ayrıca her şehrin bir konsülü bulunuyor. Kendi konsülünüzde bir adet sandalyeye sahip oluyorsunuz, ancak siz ya da düşmanlarınız da başka sandalyeler alabiliyor. Kimin daha fazla sandalyesi varsa o kişinin kararları daha etkili oluyor. Bu bir tür oyun içinde oyun.

Para değil, güç önemli
Venice’de pek fazla yeni bina veya ünite bulunmuyor. Sabotaj merkezi dışında, adanızdaki binaları takip eden bir bina ve sarayınız bulunuyor. Bu sarayın genişletilmesinden de sorumluyuz. Kendi zevkinize göre düzenleyebilmeniz eğlenceli. Ünite olarak yeni eklenen küçük ve büyük ticaret gemileri göze çarpıyor. Bunlar Anno 1404’deki en iyi gemilerden bile pahalı, ancak daha hızlı ve büyük savaş gemileri kadar iyi savaşabiliyorlar. Yeniliklere bir örnek daha verelim: Northburg veya Venice’le ticaret yaptığınızda, eşya seçeneğini, menünün yanında bulunan küçük zarla rastgele değiştirebiliyorsunuz.

Düşmanların yapay zekâları da geliştirilmiş durumda. Ancak göze en güzel gelen değişiklik ise animasyonların rötuşlanmış olması. Grafik olarak Venice, ilk oyun kadar güzel ancak daha iyi değil. Yeni ses ve efektler etkileyici. Orijinal Anno 1404’ün tema müziğinin yeni bir versiyonu oyunda mevcut. Kısacası Venice’in güzel bir ek paket olduğunu söylememiz mümkün. 300’ün üzerinde yeni görev, yeni madalya, achievement ve binalar, çoklu oyuncu özelliği ve oynanıştaki yeni seçeneklerle RTS açlığınızı doyuracak cinsten. Özellikle Anno fanlarının kaçırmaması gereken bir yapım.
Yorumlar 16
MK Okuru
MK Okuru 8.12.2022 08:48
Kalan Karakter : 300 Gönder
Anno 1404: Venice

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×