1/2

Anno 1503 A.D. - The New World

Mustafa Alpertunga Güleç
Mustafa Alpertunga Güleç 3.06.2010 - 12:31
Oyun sektöründeki Amerikan egemenliği yavaş yavaş azalıyor. İşte Amerikan oyunlarına, Avrupa’dan yeni bir rakip daha geliyor: Hem de çok sıkı bir rakip.

Alman kökenli Sunflowers firması ufak bir programcı grubuyla 1602 AD oyununu çıkardığında, bu kadar tutacağını tahmin etmemişti. Ama oyun büyük beğeni kazandı ve 1 milyonun üzerinde sattı. Ancak oyunun daha çok Almanya’da tutulan öğeler üzerine kurulması ve savaş sisteminin yeterince iyi olmaması yüzünden Amerika’da yeterince ilgi görmedi. Şimdi ise firma, Avusturya kökenli Max Design firmasıyla birlikte ilkinden her yönüyle gelişmiş yeni oyunu Anno 1503’ü tamamlamaya yakın bir durumda.

Bu oyun geliştirilirken kullanıcılardan gelen her türlü istek göz önünde bulundurulmaya çalışılmış. Neden daha eski bir tarih olan 1503’ü tercih etti derseniz; 16. yy onlar için çok daha cazip görünüyormuş. Firma ayrıca grafik konusunda, Alman Spellcraft Studios ve dağıtım konusunda da Electronics Arts ile işbirliğine gitmiş durumda. Yani anlayacağınız bu sefer adımlarını sağlam atıp kendine pazarda iyi bir yer bulmak istiyor. Hatta bunun için oyunu bile 2 farklı isimle çıkarıyorlar. Diğer ülkelerde Anno 1503 adı kullanılırken, Amerika’da 1503 A.D. adının daha anlamlı olacağını düşünmüşler. 

İlk oyunun başarısından sonra başlayan geliştirme aşaması epey uzun süredir devam ediyordu ve çıkması da epey gecikti. Doğal olarak, bu süreç içerisinde grafik ve diğer bazı konularda revizyonların yapılması gerekti. Oyunun türü RTS. Bir çeşit Age of Empires ile Ceaser oyunlarının karışımı denebilir. Yani hem şehir yapıyorsunuz, ekonomiyi ve halkı yönetiyorsunuz hem de karada ve denizde olmak üzere savaşıyorsunuz. Bazı oyunlardaki gibi ekonomiyi ve savaşları birbirinden izole etmemişler. Şehrin sokaklarında bile savaşlar olabilecek. Böyle bir durumda halk hemen evlerine kaçacak ve tehlike geçene kadar da çıkmayacak. 

Artık haritalar çok daha detaylı olacak. Şehir yaşamı çok daha canlı ve gerçekçi olacak. Bu, hem yapay zekanın hem de görsel zenginliğin artmasıyla sağlanacak. Bu büyük haritalarda, aynı ada üzerinde birden çok uygarlık bulunabilecek. Bunun yanında keşfedilecek birçok ada da bizleri bekleyecek. Söylediklerine göre 350 ayrı ada modelleniyor. 

Detay seviyesinin bu denli yüksek olması onu, benzerlerinden ayıran en önemli özellik. Oldukça detaylı bir ekonomik işleyiş olacak. Oyun, esas olarak ekonomi üzerine kurulmuş durumda. Her türlü kaynağın, bulunduğunuz yerde bulunma ihtimali yok. Bu kaynaklar hayati kaynaklar olabileceği gibi toplumunuzun kültürüne bağlı olarak, halkın memnuniyetini sağlayacak araç,gereç vb. de olabilir. Bu durumda ticaret vasıtasıyla bunları başka yerlerden almanız gerekiyor. Tabi bunun için para gerekli. Parayı da yine genel olarak ticaret ile sağlayacaksınız. Peki ticaret bu kadar rahat mı olacak? Elbette değil. Çünkü herkes barış yanlısı olmayabilir. Bazı uygarlıklar, şiddet yolunu daha çok tercih edebilecekler. Ayrıca korsanları da hesaba katmak gerek. Tabi siz de aynı yolu seçebilirsiniz. Bu durumda da savaşlar kaçınılmaz oluyor. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×