1/3

Anno 1800

Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 15.04.2019 - 15:20
Sanayi devriminin kalbine iniyoruz
Platformlar PC
Anno 1800
  • Yapımcı - Yayıncı Blue Byte Software - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
5 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%78
Artılar Kaliteli görseller
Tycoon ile strateji elementlerinin uyumu
Dönem teması gerçekçi şekilde verilmiş
Eksiler Ufak tefek optimizasyon sorunları
Savaş mekanikleri eksik hissettiriyor

Oyun dünyasının en köklü strateji serilerinden biri olan Anno serisi, bugün inceleyeceğimiz Anno 1800'ü saymazsak son iki oyundur bizleri geleceğe, hatta uzaya taşımıştı. Serinin takipçileri ve hayranları tarafından ilk başta heyecanla karşılanmış olsa da, Anno serisinin geçmişimizi önümüze seren o otantik havasından çıkması, zaman içerisinde seriye olan ilgiyi de azaltmıştı. Ubisoft ise durumun farkında olacak ki yeni oyun ile birlikte bizleri yeniden geçmişe götürüyor. 1800'lü yıllarda, sanayi devrimine davet edildiğimiz Anno 1800'de, bir tarım kolonisi olarak başladığımız yolculukta, gelişerek sanayi devrinin altın çağına yolculuğa çıkıyoruz.

Anno 1800

Öncelikle seriye uzak olan dostlarımız için Anno 1800'ün tam olarak bir Tycoon oyunu olmadığını belirtelim. Anno 1800, içerisinde cüzi miktarda da olsa savaş ve diplomasi elementleri bulunduruyor, ancak ağırlıklı kısım tabii ki ticaret ve şehir kurma üzerinden ilerliyor. Cities: Skylines, SimCity, Tropico gibi oyun serilerini oynamış oyuncular için hiç yabancılık çekmeyecekleri bir deneyim sunuyor Anno 1800, hatta birçok konuda bu oyunlardan daha anlaşılır ve sade bir biçimde.

Anno 1800 içerisinde iki farklı oyun modu bulunuyor. Bunlardan biri babamızdan kalan borcu üstlenip, yaşadığımız şehirden sürgün edildiğimiz, ve bir adaya yerleşip boynumuzun borcunu ödediğimiz bir hikayeyi ele alıyor. Genel anlamda görevler alıp, borcumuzun karşılığını ürettiğimiz ürünler ve para yolu ile ödüyoruz. Bu durum esnasında hazırlanmış olan diyaloglar hayli başarılı. Bir Tycoon oyununa göre fazlasıyla üzerine düşünülmüş ve oyunun atmosferini olumlu yönde etkileyen bir diyalog zinciri oluşturulmuş. 

Anno 1800

Oyunun diğer ve birçoğumuzun ilgilendiği asıl mod'u ise Sandbox mod'u. Bu mod'da farklı ada ülkelerinden oluşan bir haritada kendi şehrimizi kurup diğer ada devletleri ile ticaret, diplomasi ve savaş gibi seçeneklerimiz mevcut. Herhangi bir hikaye olmadığı için tam anlamı ile özgür kaldığımız bu mod, oyunu uzun süre oynamak isteyen oyuncuların hayli hoşuna gidecektik. Yine hikaye mod'undaki gibi bir tarım ülkesinden başlayarak sanayileştiğimiz sandbox mod'unu kesinlikle tavsiye ediyorum. Ancak öncesinde oyunun sistemlerini öğrenmek için hikaye mod'undan başlayabilirsiniz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×