Anomaly: Warzone Earth

Anıl Kalkan
Anıl Kalkan 11.04.2011 - 14:53
En iyi savunma, hücumdur!
Platformlar PC
Anomaly: Warzone Earth
  • Yapımcı - Yayıncı 11 bit studios - Steam
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
14 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%72
Artılar Genel anlamda grafikler ortalamanın üstünde. Müzikler kulağa hoş geliyor. Sürükleyici ve eğlenceli oyun yapısına sahip.
Eksiler Çoklu oyuncu modu bulunmuyor. Bitirdikten sonra tekrar oynanacak bir oyun değil.
Bir WarCraft modu olarak yaratılan Tower Defence oyun türünü bilmem hiç duydunuz mu veya denediniz mi ama şu bir gerçek ki; dünya üzerindeki en sürükleyici ve bağımlılık yapıcı şeylerden biri kendisi (evet, hala Plants vs. Zombies oynuyorum). Öyle ki, en basitinden flash ile tasarlanmış herhangi bir tower defence oyununa başlayınca bile dakikalarımı hatta bazen saatlerimi çaldığı olmuştur. Bina inşa et, akını durdur, bina inşa et, akını durdur... Bu böyle gider durur. Yazıya böyle bir giriş yapınca da, az çok anlamışsınızdır oyunumuzun neye benzediğini fakat bu sefer durum biraz farklı. 11bit Studios’un ellerinden çıkan Anomaly: Warzone Earth (AWE) biraz daha detaylı bir oyun. Üstelik artık defans yapmayı bitirdik, saldırıya geçiyoruz!

Şimdi saldırı zamanı!

Pek de komplike olmayan, klişelerle dolu bir senaryoyla karşı karşıyayız öncelikle. Her zamanki gibi (!) dünya yine bir uzaylı işgali altındadır. Tarih 2018 yılını göstermektedir ve büyük metropoller de yıkılmanın eşiğindedir. Sürekli azalan nüfus oranı bir yana, şehirler de harap olmuştur. Pek de dostça bir yaklaşım göstermeyen uzaylılar şehirlere savunma hatları, kuleleri kurmuşlardır. Her ne kadar “gelecek zaman, düşman uzaylılar ve dünyayı kurtarma parodisi” gibi üçlü bir klişeyle karşı karşıya olsak da senaryo işleyiş bakımından pek sıkmıyor ve iyi ilerliyor. Görevlerimizi Bağdat ve Tokyo olmak üzere iki farklı şehirde gerçekleştiriyoruz.

Oyuna ilk olarak Bağdat senaryosuyla başlıyoruz ve “tutorial” tarzında bir görev yaparak AWE’yi çözüyoruz. Zaten oyunu kavraması yeterince kolay, zor olan ise hızlı karar alıp yerinde hamleleri yapabilmek. Yazının hemen başında bahsettiğim “saldırı” durumuna da geçeyim bu arada. AWE’de savunma değil de sürekli bir ilerleyiş halindeyiz. Yani oynadığınız tower defence oyunlarındaki üstünüze gelen akınları hatırlayın, artık o “akın” siz oluyorsunuz. Görevlerin başında size kısa bir brifing raporu veriliyor. Ardından haritada gideceğiniz yolun rotasını çizmeniz gerekiyor ki bu rota epey önemli.

Anomaly: Warzone Earth
Hem en kısa, hem de en güvenli yerleri seçmeniz gerekecek. Tabii, sabit bir şekilde de ilerlemiyor. Yolda ilerlerken aniden düşen bir gök cismi planlarınızı alt üst edebiliyor. Bu noktada hızlı karar verip, hemen yönünüzü değiştirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde tüm birimleriniz yok olabiliyor. Oyunda bir komutanı yönetiyoruz, teknik olarak da araçlarımıza onunla yön veriyoruz. Bu komutan Crysis’deki nano-suit benzeri bir combat suit’e sahip ayrıca. Farklı yetenekleri bulunuyor. Örneğin; zırhı azalmakta olan araçlarınızı tamir edebiliyorsunuz. Yine tower defence oyunlarından aşina olacağınız birim satın alma ve upgrade etme gibi özellikler AWE’de de bulunuyor. Her aracın farklı özellikleri, saldırı ve savunma puanları bulunuyor. Kazandığınız parayla yenilerini satın alıp, üstlerinde geliştirmeler yapabiliyorsunuz.

Nerede çoklu oyuncu seçenekleri?

Oynanabilirlik olarak epey başarılı bulduğum AWE’de iki farklı oyun modu daha bulunuyor ama maalesef çoklu oyuncu seçeneği yok; en büyük eksikliği de bu zaten. Bir tarafın savunmada, bir tarafın da saldırıda bulunacağı bir multiplayer mod epey eğlenceli olurdu çünkü. Gerçi tek kişilik senaryolar sizi zaten yeterince başında tutuyor ve uzun saatlerinizi alıyor.

İşin teknik kısmında ise 11bit Studios’un muazzam bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Her ne kadar oyun sırasında çevre ve birimlere zoom yapamıyorsak da, kendini tekrar eden bazı yapı ve birimler haricinde her şey epey detaylı gözüküyor. Patlama efektleri ve haritalar da ayrı ayrı güzel olmuş. Aynı şekilde işitsel yönden de çok başarılı. Seslendirmeler fazlasıyla profesyonel şekilde. Müziklerin de oynanabilirliğe ve atmosfere katkısını zaten kulaklarınızla duyacaksınız!

Son söz olarak, tecrübesiz bir firma çok iyi bir iş çıkarmış diyebilirim bu oyunu yaparak. Ufak tefek eksiklerini bir kenara bırakırsanız, özellikle strateji ve tower defence meraklısıysanız saatler boyunca eğlenerek oynayacağınız bir oyun. Hepsi o kadar, oyun oynamanın amacı da bu değil mi?
Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 7.02.2023 20:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
Anomaly: Warzone Earth

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×