1/4

Anti Virüs Programları

Ulaş Çöğendezoğlu
Ulaş Çöğendezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Virüsler, bilgisayar programcıklarıdır. Ama nereye kadar?
İlk bilgisayarım bir IBM 286 idi. Volfied, Prince, Dyna Blaster gibi oyunlarla geçiriyordum vaktimi. Basic, Pascal, C gibi programlama dilleri vardı. Bir sürü kitap almıştım, saçma sapan oyunlar kodlayıp eğleniyordum. İşte o dönem iki tane meşhur tehlike gelip alnıma çakmıştı kendini. Cansu ve Uğur Mumcu virüsleri. Ne olduklarını bilmiyordum daha, virüsler hakkında geniş bilgim yoktu PC arenasında. O yüzden canım sıkılmıştı ve bilgisayarcıdan bin tane şey bulup buluşturup temizlemiştim bilgisayarımı.

Tabi bu işin zor kısmı. Ufak bir ilerleme, zamanın değişimi ve Windows ile birlikte gelişen, çelişen ve değişen sistemlerin korunma zorunluluğu kaldı elimizde. Bu yazıda da anti virüs yazılımlarına şöyle bir göz atalım bakalım.

Öncelikle şunu unutmamalıyız ki, bu yazılımların en iyisi ya da en doğrusu yoktur. Hemen hemen hepsi aynı ya da mantık olarak fotokopi arama motorları kullanır, taradıkları dosyalar aynıdır, hemen hemen aynı tepkiyi verirler. Aralarındaki en belirgin farklar virüs ansiklopedilerinin güncelliği, genişliği ve hafızada ne kadar yer kaplayıp, sisteme ne kadar yük bindirdiğidir.

Tamamında standart olarak otomatik virüs temizleme, internetten ücretsiz güncelleme, internet solucanlarını ve programcıklarını engelleme, yüklenen programları çalıştırdığınızda engelleme, zaman ve tarih ayarlı olarak tarama, ajan (spy) ve reklam (ad) tarama ve temizleme özellikleri gelir.

Belli başlı programlar, virüsler hakkında bilgi ve önerilerle girelim konuya.

Virüs Nedir?

Virüsler, bilgisayar programcıklarıdır ve tek yaptıkları sistem içindeki dosyalara kendi imzalarını yazmak dahilinde, amaçları doğrultusunda sistem işleyişini kurcalamaktır. Minnacık kodlardır ama gerçekten çok baş ağrıtabilirler. Sanırım en iyi bildiğimiz ve duyduğumu virüs CIH en güzel örnektir. Anakartınızın verilerini sıfırlayan, BIOS’unu silen garip bir yazılımdı.

Artık günümüzde mutasyona uğrayan virüsler, genel olarak daha kolay yayılma yöntemi olarak e-mail sistemlerini kullanmaktalar gerçi ama, gene de yeterince anımız var bu zamandan öncesiyle alakadar.
Gelelim temizleme aparatlarına;
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×