1/2

APB

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Kanunları mı uygulamak? Yoksa suçlu mu olmak?
GTA IV’ün atmosferini, karakterlerini, yeniliklerini vs… geçtim, bana göre en güzel yanlarından biri multiplayer’ı. Çıkalı ne kadar zaman olmasına rağmen, çoklu oyuncu modunda halen takılıyorum. Oldukça da zevkli. Aslında mod yapımcıları sağ olsun San Andreas internet üstünden online olarak oynanıyordu. Tabii bazı eksileri de vardı. GTA’nın multiplayer kısmını sadece MMO olarak düşünün, birde projenin başına ilk GTA’nın yaratıcılarından David Jones ve ekibini koyun, ortaya APB (All Points Bulletin) çıkar.

Birinde karar kılmak lazım

APB oldukça potansiyel dolu bir proje. En başta arkasındaki isme bakmak lazım. Yapımcı Realtime Worlds. Firma daha önce X360’a özel olarak Crackdown’ı geliştirmişti, başarılı bir yapımdı (Crackdown 2 üstünde Ruffian Games çalışıyor). Realtime Worlds’u ise, Rockstar North’tan (Daha önce DMA Design’tı!) tanıdığımız; GTA ve Lemmings gibi köklü yapımlarda yer alan David Jones kurdu. APB de Jones’un daha önceki oyunlarında olduğu gibi açık dünya (Open World) ve bu sefer ağırlık merkezi de online.

APB
"Yaşayan bir şehir San Paro..."

Oyun, San Paro adındaki hayali bir şehirde geçiyor. Şehrin günlük yaşamı akıp giderken, sessiz sakince bir ortam varken, bir anda ortalığı savaş alanına çevirebilir veya bunu yapanların peşine düşebilirsiniz. İki taraf var: Criminals ve Enforcers. Bir suçlu olmak mı? Yoksa tam tersi kanunları mı uygulamak istersiniz? Karar tamamen sizin…

Criminals; kundaklama, hırsızlık, grafiti gibi birçok suç işleyip bunları kötü şöhretine ekleyecek. Diğer yandan ise Enforcers, suçluları yakalayacak, kötü emelleri engellemeye ve şehri suçlulardan temizlemeye çalışacak. Bu onlara prestij olarak geri dönecek. San Paro açık bir dünya, türlü bin türlü aktivite var. 24 saat boyunca aksiyon ve eğlence yaşanacak.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×