Ape Quest

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Maymunlar ve Muz Cumhuriyeti
Platformlar PSP
Ape Quest
  • Yapımcı - Yayıncı Sony Computer - Sony Computer
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
Merlin Puanı 63
Artılar RPG'ye getirdiği farklılıklar
Eksiler Seslendirmelerden yoksun
PlayStation Store sayesinde indirilerek, hafıza kartı üzerinden oynanabilir oyunların sayısı giderek çoğalıyor. Online dükkânda PSP’de oynanabilir PlayStation 1 oyunları olduğu gibi UMD ve PSP’ye özel oyunlara erişmekte mümkün. İndirilebilir onlarca oyundan biri de Ape Quest. Yapımın her bir bölümünü 9.99$’a ya da üç bölümden oluşan tek paketi 19.99$’a edinmek mümkün.

Mini oyunlar ve RPG öğeleri ile harmanlanmış olan yapımda, sade bir hikaye bulunuyor. Bundan çok uzun zaman evvel maymunların hakim oldukları topraklara Apetron olarak bilinen canavarlar saldırırlar. Ömürlerinde dert görmemiş, mutlu mesut yaşayan maymunlar artık tehdit altındadırlar. Umutların tükendiği noktada ise gökyüzünden mucizevi bir güce sahip hayaletimsi bir nesne belirir ve Apetron’ları kayaya çevirerek halkı kurtarır. Kayaya dönüşen canavarları da altın bir muz ile mühürleyen güç, dünyayı ve maymun halkını böylece canavarların gazabından uzak tutmuş olur. Muz müptelası salak bir maymun prensi yönettiğimiz oyunda, tahtın mirasçısı olarak kral tarafından test edilmek üzere, bir yardımcı ile dışarı yollanırız. Testimiz sırasında mühürlenmiş altın muza rastlayarak mideye indirmemiz arasında ise pek fazla zaman geçmez. Böylece aç gözlülüğümüzün kurbanı olarak Apetron’ları serbest bırakırız. Affedilmek için ise tek bir yol vardır; canavarların icabından gelip, maymunlara ait toprakları tekrar güvenli hale getirmek.

Çikita muz

Yapım bilinen RPG yapısından biraz farklı bir yol çiziyor. Örneğin harita üzerinde özgür şekilde dolaşmanız mümkün değil. Karakterinizin altında, bulunduğu konuma göre gidebileceğiniz yönleri gösteren oklar bulunuyor. Yani rotalar önceden planlanmış durumda, bunların dışına çıkmak mümkün değil. Gitmek istediğiniz yöne ait oku seçiyor ve karakterin hedef noktaya kadar yürümesini izliyoruz. Görevlerse daha çok mini oyunlar şeklinde karşımıza çıkmakta. Başarıyla bitirilen görevlerse deneyim puanı olarak geri dönmekte. Araştırmalarınız sırasında birçok nesneyi de toplayabilmekteyiz. Toplanılan zırh ve silahlardan istenilenleri üzerimize giyerken, eski formda olanları yenileri ile de değiştirebilmekteyiz.

Tam olarak mini oyun olmayan ancak mini oyun havası verilmiş bir maymunumuzda bulunmakta. Maymun sizde bulunan nesneler karşılığı yardım mı yoksa takas mı istediğinizi soruyor. Verdiğiniz cevap doğrultusunda değişen gidişat, aslında hikâyeyi değiştirmiyor. Üç farklı canavara karşı dövüştüğümüz oyunda, savaşlar sırasında yalnız takılıyor, mücadelemize herhangi bir yandaş ekleyemiyoruz. Bölüm içinde çıkan sıradan canavarlar genellikle kolay şekilde alt edilebiliyorlar. Bununla birlikte Apetron’lara karşı verilen mücadele daha zorlu geçiyor. Yapım görsel olarak ortalamanın üzerine çıkamıyor. Kaplamaların ve karakter modellemelerinin çok kaliteli olmadığı görülüyor. Bununla birlikte maymunların giydikleri kıyafetler oldukça sıra dışı ve komik. Sesler bakımından yaklaştığımızda da oyun vasatı aşamıyor. Özellikle karakterler arası konuşma sahnelerinde yalnız alt yazı olup seslendirmelerin olmaması büyük eksiklik. Genel olarak baktığımızda sınırlı mücadele kabiliyeti, tekrarlayan ortam ve mini oyunları beklentileri karşılamaya yetmiyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2021 17:27
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ape Quest

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×