Apple Arcade nedir? Apple Arcade hakkında bilinmesi gerekenler

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 12.09.2019 - 14:51
Apple'ın yeni oyun servisi

Geçtiğimiz Mart ayında duyurusu gerçekleştirilen Apple Arcade sistemi ile ilgili yeni bilgiler firmanın birçok duyuruya imza attığı Keynote 2019 sunumunda geldi. Apple düzenlediği bu sunumda Apple Arcade'in yeni oyunlarını, çıkış tarihini ve fiyatını açıkladı. Biz de bu yazımızda sistemin nasıl işlediğini ve özelliklerini derleyelim istedik.

Apple Arcade nedir? Sistem hakkında bilinmesi gereken her şey 

Apple Arcade için kısaca firmanın iPhone, iPad, Mac ve Apple TV gibi sistemlerinde kullanabileceğiniz ve aylık ücrete tabi olan bir oyun servisi açıklamasını yapabiliriz. 19 Eylül'de aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 130 ülkede açılacak olan bu servis ülkemizde 34.99 TL fiyat etiketine sahip olacak. Döviz kuru ile çarptığımızda fiyatın ülkemiz için avantajlı olmadığı akla gelebilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken 2 önemli husus bulunuyor. Öncelikle Arcade sistemindeki oyunlar belli bir kalite çıtasının üzerinde olacak. Birazdan sayacağım bazı örneklere bakılırsa normalde bu tarz mobil oyunların fiyatını da göz önüne almakta fayda var. Sistemin bir diğer belki de en önemli avantajı ise aile aboneliğine izin veriyor olması. Yani tek bir abonelik fiyatı ile ailenizdeki siz dahil olmak üzere 5 kişi bu sistemi kullanabilecek.

Apple Arcade nedir? Apple Arcade hakkında bilinmesi gerekenler

1 aylık deneme süresine de sahip olan sistem içerisinde ilk etapta 100'den fazla oyun olacak ve sisteme abone olan oyuncular tüm bu oyunlara bedava olarak ulaşabilecekler. Sistemi bir nevi oyun firmalarının sunmuş olduğu diğer sistemlere de benzetebiliriz. Buradaki en büyük fark ise bu oyunların bu sisteme özel olarak yayınlanacak olması.

Apple Arcade nedir?: Apple'ın kendi sistemleri için geliştirdiği oyun abonelik sistemi
Apple Arcade çıkış tarihi: 19 Eylül 2019
Apple Arcade fiyatı: 34.99 TL
Aile paylaşımı var mı?: Tek bir hesabı ailenin 5 üyesi kullanabiliyor

Hem online hem de offline oynama şansı sunacak olan sistemde reklam ve ek satın alma gibi dinamikler de bulunmayacak. Yani sistemde yer alan oyunlarda herhangi bir reklam ya da kesintiyle karşılaşmayacaksınız. Diğer taraftan sistemler arasında devamlılık dinamiğine de yer verilmiş. Yani telefonunuzda başladığınız bir oyuna tabletinizde ya da televizyonunuzda devam edebileceksiniz.

Tabi oyun denince aklımıza hemen kontrolcüler geliyor. Apple henüz bu konuda bir açıklama yapmış değil. Fakat iOS cihazlarına uyumlu olan Dualshock 4 gibi birçok kontrolcüyü bu sistem üzerinde de kullanabileceksiniz.

Apple Arcade nedir? Apple Arcade hakkında bilinmesi gerekenler

Apple Arcade Oyunları

Apple Arcade duyurusunda Final Fantasy serisinin de yaratıcısı olan Hironobu Sakaguchi başta olmak üzere Ken Wong, Will Wright gibi önemli isimlerin bu sistem üzerine oyunlar yapacağını öğrenmiştik. Yeni sunumda ise başta Konami ve Capcom olmak üzere biçok firmanın Apple Arcade özelinde oyunlar sunacağını öğrenmiş olduk. Bu oyunlar arasında Frogger gibi klasikleşmiş oyunların yeniden ele alınması bulunduğu gibi yeni yeni IP'ler ile de karşılaşacağız. 

Oyun örneklerine baktığımızda da Beneath a Steel Sky, Exit the Gungeon, Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm gibi önemli oyunlar görüyoruz. Apple tarafından şu ana kadar onaylanan oyunların listesi ise şu şekilde;

Apple Arcade nedir? Apple Arcade hakkında bilinmesi gerekenler

- Atone: Heart of the Elder Tree 
- Ballistic Baseball
- Beyond a Steel Sky
- Box Project
- Cardpocalypse
- ChuChu Rocket Universe
- Doomsday Vault
- Down in Bermuda
- Enter The Construct
- Exit the Gungeon
- Fantasian
- Frogger in Toy Town
- Hitchhiker
- Hot Lava
- Jenny LeClue - Detectivu
- Kings of the Castle
- Lego Arthouse
- Lego Brawls
- Lifelike
- Little Orpheus
- Mr Turtle
- Monomals
- No Way Home
- Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm
- Overland
- Pac-Man Party Royale
- Projection: First Light
- Rayman Mini
- Repair
- Sayonara Wild Hearts
- Shantae 5
- Skate City
- Sneaky Sasquatch
- Sonic Racing
- Spidersaurs
- Spyder
- Steven Universe: Unleash The Light
- Super Impossible Road
- The Artful Escape
- The Enchanted World
- The Pathless
- The Bradwell Conspiracy
- UFO on Tape: First Contact
- Various Daylife
- Where Cards Fall
- Winding Worlds
- Yaga 

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 7.02.2023 12:24
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.09.2019 16:05
Aile paylaşımı ile kullanacaklar için iyi duruyor ama tek başına alanlar için özel fiyatlandırma şart bence.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Apple Arcade nedir? Apple Arcade hakkında bilinmesi gerekenler

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×