Apple ilk 3nm işlemciyi çıkarmayı hedefliyor

Berat Darıcı
Berat Darıcı 20.01.2021 - 11:36
Apple ve üretim ortağı TSMC 3nm üretim teknolojisi için yoğun mesai harcıyor. İlk işlemciler iPhone 14 serisine yetişebilir.

Bu yıl TSMC, Apple tarafından tasarlanan ilk 5nm üretim teknolojisine sahip yongaları üretti ve son kullanıcı için hazır hale getirdi. 5nm üretim teknolojisi ile çıkan ilk akıllı telefonlar A14 Bionic yonga setine setine sahip Apple'ın iPhone 12 telefon serisiydi. Aynı üretim teknolojisi iPad Air'ın 2020 modeline de güç vermişti.

A16 Bionic işlemcisi, 3nm üretim teknolojisi ile üretilen ilk işlemci olabilir.

7nm ile üretilen A13 Bionic işlemci mm kare başına 89,97 milyon transistör sığdırmayı başarmıştı. 5nm A14 Bionic işlemcisi ise bu sayıyı mm kare başına 134 milyon transistöre taşıdı. A14 Bionic için toplam transistör sayısı 11,8 milyar iken, 13 Bionic için bu sayı 8,5 milyar transistör ile sınırlı kalmıştı. Android telefon üreticileri Snapdragon 888 ve Exynos 2100 ile 5nm üretim teknolojisine geçiş yapacaklar. Bu işlemcilerin ikisi de TSMC tarafından değil Samsung tarafından üretiliyor. Samsung, küresel olarak TSMC'nin en büyük rakibi. Nvidia 3000 serisi ekran kartlarını Samsung'a ürettirmeyi tercih etmişti.

Apple ilk 3nm işlemciyi çıkarmayı hedefliyor

TSMC bu yıl deneysel 3nm üretimine başlayacak. Eğer TSMC için her şey yolunda giderse iPhone 14 telefon serisi 3nm üretim teknolojisi ile üretilen işlemcilere sahip olabilir. TSMC için deneysel 3nm üretim başlangıcı için tarih 2020 yılı sonuydu. Fakat pandemi bu noktada negatif olarak etkili oldu ve üretim 2021 yılına kalmış oldu. TSMC 3nm üretim teknolojisi için daha fazla yatırım yapıyor. Tahmini harcamanın 25 ile 28 milyar dolar arasında olması bekleniliyor. Elbette bu miktar sadece üretim için gerekli olan makineleri kapsıyor.

2nm üretim teknolojisinin ilerisi için çalışmalar devam ediyor

Moore yasası olarak bildiğimiz Intel'in kurucu ortağı Gorgon Moore'un hedefleri arasında her iki yılda bir transistör yoğunluğunun ikiye katlanması vardı. Fakat son birkaç yıldır başta Intel olmak üzere bu yasaya kimse uyamadı. Asıl soru ise 2nm üretim teknolojisine geçildikten sonraki süreçte ne olacağı. 2nm ilerisi için hâlâ nelerin olacağı konusunda bir kesinlik yok. Bu konuda alternatif malzemelerin kullanımı üzerinde yıllardır çalışmalar devam ediyor. 2nm üretim teknolojisinin 2025 sonuna kadar aktif olarak son teknoloji ürünlerde kullanılması planlanıyor.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 14.08.2022 07:18
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.01.2021 12:49
3nm mi olum soğan zarı gibi ipince olur işlemci
Kalan Karakter : 300 Gönder
Apple ilk 3nm işlemciyi çıkarmayı hedefliyor

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×