Apple iPhone 12 modelleri ve fiyatları belli oldu

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 13.10.2020 - 20:03
Apple biraz önce başlayan özel sunum ile birlikte iPhone 12 modellerini ve bu modellerin özelliklerini duyuruyor

iPhone 12 modelleri sonunda duyuruldu. Apple hatırlarsanız geçtiğimiz ay düzenlediği özel bir etkinlik ile birlikte iPad modellerini ve Apple Watch Series 6 akıllı saatini duyurmuştu. Normal şartlarda tüm bu duyuruları tek bir seferde yapan firma, Covid-19 salgınının getirmiş olduğu özel durumlar sebebiyle bu sunumu ikiye ayırmış durumda. Biraz önce başlayan yeni etkinliğin odak noktası ise tabi ki iPhone 12 modelleri oldu.

iPhone 12 modelleri duyuruldu

Apple Home Pod Mini duyuruldu

Apple sunumu yeni Home Pod Mini duyurusu ile başladı. Apple'ın geçtiğimiz yıllarda farklı versiyonları ile duyurmuş olduğu Home Pod, daha ufak ve şık görünümü ile dikkat çekiyor. Üzerine yer alan ışıklı alanı ve ses kalitesi ile dikkat çeken akıllı speaker, aynı zamanda evinizde bir asistan görevi de üstlenecek.

Gücünü Apple S5 işlemcisinden alan Home Pod Mini, iPhone telefonunuz ile yakınına gittiğinizde bunu algılayabilecek. Ayrıca iki farklı cihaz aynı odada ise otomatik olarak eşleme yapacak ve ses kalitesini de bu eş zamanlı şekilde arttırmış olacak. Siri ile akıllı asistan özelliğini kullanacağımız gibi direk olarak Home Pod Mini ile telefonumuzdaki uygulamalara da ulaşabileceğiz. Yani mesaj gönderme gibi özellikleri direk olarak Home Pod Mini üzerinden gerçekleştirebileceksiniz. Home Pod Mini ile aynı zamanda Home uygulamasına ulaşabilecek ve eğer evinizde var ise ışık, oda sıcaklığı, kapı kilitleme gibi akıllı ev özelliklerini de kontrol edebileceksiniz. 99$ fiyat etiketine sahip olan HomePod Mini, Kasım ortasında satışa çıkacak.

Apple iPhone 12 modelleri ve fiyatları belli oldu

iPhone 12 modelleri 5G ile geliyor

Home Pod Mini duyurusunun ardından merakla beklenen yeni iPhone duyurusuna geldi. iPhone duyurusu ile birlikte 5G bağlantı özelliğinin artık iPhone modellerine geleceği açıklandı. 5G duyurusu için Horizon ile anlaşan Apple, 5G ile birlikte çok daha hızlı bir şekilde içeriklere ulaşabileceğimizi belirtiyor.

iPhone 12 Özellikleri

5G duyurusunun ardından ise nihayet yeni iPhone modelleri görücüye çıktı. 11 ailesinin izinden giden yeni iPhone 12 modellerinde ilk olarak çentikli yapının yerini koruduğunu görüyoruz. Tasarım olarak benzer bir yapıda olan iPhone 12, teknik tarafta ise tabi ki birçok yeniliği içerisinde barındırıyor. 5 farklı renk seçeneğine sahip olan iPhone 12 modeli bir önceki modele göre %11 daha ufak ve %15 daha hafif olacak. 

iPhone 11'e göre 2 kat daha fazla çözünürlük sunan iPhone 12, seramik koruma adı verilen bir ekran özelliğine de sahip olacak. Ceramic Shield isimli bu koruma sayesinde dört kata kadar daha fazla düşme dayanıklığı sunulacağı belirtilmiş. Yeni iPhone modelleri ayrıca smart data isimli bir sistemi de kullanacak. Yani telefonu kullandığımız anlarda otomatik olarak 5G bağlantısını devreye sokacak olan yeni modeller, kullanmadığımız anlarda ise LTE moduna geçerek daha iyi batarya performansı sunmayı hedefliyor.

Apple iPhone 12 modelleri ve fiyatları belli oldu

iPhone 12, 5nm teknolojisini kullanan ve 11.8 transistörden oluşan A14 Bionic işlemcisini kullanacak. iPhone 12 modellerinin hem CPU hem de GPU tarafında %50 daha iyi bir performansa sahip olacağı belirtiliyor. 6 çekirdekli işlemci ve 4 çekirdekli GPUile birlikte iPhone 12'de 16 çekirdekli Neural Engine birimi de bulunacak.

Telefonun oyun tarafında ise Riot Games imzasını taşıyan League of Legends Wild Rift oyunu seçilmiş. A14 Bionic işlemcisi sayesinde oyunun çok daha iyi bir performans sunacağı belirtilirken, iPhone 12 ile birlikte çok daha yüksek FPS oranlarına ulaşacağımız da gelen bilgiler arasında. 

iPhone 12, ikili kamera sistemi ile geliyor. Her iki lensin de 12MP olduğunu görüyoruz. Düşük ışıkta çok daha iyi bir performans sunacağı belirtilen iPhone 12, Smart HDR gibi özellikler ile birlikte daha iyi fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacak. Ayrıca yenilenen gece modu ile birlikte Ultra Wide seçeneğinin aktif olacağı da belirtilmiş. Video tarafında ise Gece Moduna artık Time Lapse özelliği de geliyor. Bu sayede artık gece çekimlerinde farklı kompozisyonlar da kullanma şansına sahip olacağız. iPhone 12 kablosuz şarj kısmında da bir dizi yenilikler ile birlikte gelecek. Mag Safe adı verilen özellik ile birlikte telefon içerisinde yer alan mıknatıs sayesinde kılıf, araç tutacağı gibi aksesuarlarda daha iyi bir performans sunacağı belirtiliyor.

Apple iPhone 12 modelleri ve fiyatları belli oldu
 

iPhone 12 duyurusu ile birlikte daha önce belirtildiği gibi adaptör, kulaklık gibi aksesuarların kutudan çıkmayacağı açıklandı. Küresel ısınma sebebiyle böyle bir karar alındığı açıklanırken daha önce ortaya çıkan bu detay tartışmaları da beraberinde getirmişti. Bu bağlamda Lightning kablosu kutu içerisinde çıkacak ve diğer ucu Tip C şeklinde olacak.

iPhone 12 Mini fiyatı duyuruldu

5.4 inç ekrana ve 1080x2340 çözünürlüğe sahip olan iPhone 12 Mini, dünyanın en küçük 5G telefonu olarak lanse edildi. Daha çok büyük tasarım sevmeyen kullanıcılara yönelik tasarlanan bu model, normal sürümde karşımıza çıkan tüm özellikleri bünyesinde barındıracak. Kamera tarafına baktığımızda iPhone 12 modelinde olduğu gibi 12 MP ana kamera ve 12 MP geniş açı lensi görüyoruz. iPhone 12 Mini fiyatı 699$ olarak açıklanırken iPhone 12 modeli ise 799$ fiyat etiketine sahip olacak.

Apple iPhone 12 modelleri ve fiyatları belli oldu

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max duyuruldu

Apple etkinliğinde iPhone 12 ailesinin bir diğer üyesi de iPhone 12 Pro Max modelleri oldu. Dört farklı renk seçeneğine sahip olan iPhone 12 Pro modeli tıpkı diğer modellerde olduğu gibi Ceramic Shiled özelliğine sahip olacak ve suya dayanıklılık olarak IP68 (6M) sertifikasını taşıyacak. iPhone 12 Pro modeli 6. inç ekrana sahip iken iPhone 12 Pro max modeli ise 6.7 inç ekran boyutunda olacak. Her iki modelde de 2778x1284 piksel çözünürlük bulunacak.

6 çekirdekli A14 Bionic işlemcisini kullanacak olan iPhone 12 Pro ve Max modeli, üçlü kamera sistemi ile karşımıza çıkıyor. 12 MP ana kamera, 12 MP geniş ekran, 12 MP telefoto kamerası bulunan bu modelde Deep Fusion özelliğini tüm lenslerde yer alacak. Yeni lens özelliği ile birlikte iPhone 12 Pro Max modelini düşük ışıkta %87 oranında daha iyi performans sunacağı da belirtilmiş. Bu üçlü kamera ile birlikte bu iki modelde Lidar sensörüne yer verilmiş. Daha önceki modellerde yer alan tarama özelliği Lidar sensörü ile birlikte çok daha ileri bir seviyeye taşınmış.

Apple iPhone 12 modelleri ve fiyatları belli oldu

Apple, iPhone 12 Pro ve Pro Max modelleri ile birlikte Pro Raw uygulamasına da geçiyor. Fotoğraf uygulaması üzerinden düzenleyebileceğimiz gibi 3.parti uygulamalarla birlikle de bu Raw dosyalarını düzenleme şansına sahip olacağız. Video tarafında da önemli gelişmeler barındıran bu iki model 10bit değerinde HDR video kaydetme özelliğine sahip olacak. 

iPhone 12 Pro modeli 999$ fiyatından başlarken iPhone 12 Pro Max modeli ise 1099$ fiyatından başlayacak. iPhone ailesinin yeni fiyatlandırması ise şu şekilde;

Apple iPhone 12 modelleri ve fiyatları belli oldu

Yorumlar 19
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2021 19:15
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.10.2020 12:50
çentik olduğu sürece hiç bir anlamı yok. bu kullanıcılara hakarettir. bu görüntü çirkinliğindeki ısrar nedendir.
MK Okuru
MK Okuru 15.10.2020 09:36
Çentik nedir? Ciddi soruyorum, arayüzle mi alakalı yani yoksa tasarımda mı var
MK Okuru
MK Okuru 14.10.2020 16:34
Ne yazık ki düşük profilli bir firma kendileri. Artık rakiplerinden bu tarz çentiksiz ürünler bekliyoruz.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.10.2020 00:45
Ben bu çentik olayını,,konsol ve pc dünyasının halen standart grafiklerden çıkamamasıyla eşit görüyorum.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.10.2020 22:35
Özellikleri çok iyi olmasa da tasarımı güzel. İPhone tasarım işini iyi yapıyor...
Kalan Karakter : 300 Gönder
burak_55
burak_55 14.10.2020 01:15
Soru: İphone 12'mi? PS5'mi? yoksa PC Upgrade'mi? Siz olsanız hangisine yatırım yapardınız?
burak_55
burak_55 14.10.2020 21:47
Evet çoğu kişi PC Upgrade'de hem fikir. Ama bir yanımda ps5 demiyor değil. İphone 12'mi seneye 13'ü çıkar bir anlamı yok :)
Bilgekhan
Bilgekhan 14.10.2020 12:53
Dışarıda çok telefon kullanmaya ihtiyacın yoksa hele ki korona gibi bir dönemde PC. Yatırım amaçlı da PC, eğer PC'yi iş için de kullanıyorsan. Bu gidişle zaten daha alınamaz bir noktaya doğru gidiyor özellikle PC. PS'in de artık birçok oyununu PC'ye çıkarıyorlar hepsi olmasa da.
okthai
okthai 14.10.2020 09:34
Öncelikle bunların hiçbiri yatırım değil. Masraf. (Yatırım sonradan sana kazandıracak harcamalar için kullanılır)
Şahsi kanaatim IPhona verilen para direk çöpe atılmış sayıyorum. Kalitesine lafım yok ama gereksiz pahalı. PS5 veya PC Upgrade konusunda kişisel zevk söz konusu.
PS5 almak kolay. Sonrasında oyunlara harcayacağın parayı da göz önüne alman gerek.
Ben oyumu PC Upgrade den yana kullanırdım.
MK Okuru
MK Okuru 14.10.2020 09:12
Her şekil PC bro, telefona gerek yok, cepte siyah beyaza bile razıyım, PS5 ise elbet bir süre sonra satın alırım, özellikle özel bir oyunu çıkığında öncelik haline gelir
MK Okuru
MK Okuru 14.10.2020 09:11
iPhone 12nin sana sağlayacağı şeylerin çoğunu büyük ihtimalle şuan kullandığın telefondan karşılayabilirsin. PS5 için ise bence almak için çok erken konsol çıktıktan en az 1 sene sonra almak daha mantıklı. Çünkü hatalar olabiliyor ve oyun sayısı az oluyor. O yüzden bana göre PC upgrade en mantıklısı
MK Okuru
MK Okuru 14.10.2020 07:40
Tabi ki PC Upgrade. Unutma, seçeneklerimiz bizi özgür kılar.
MK Okuru
MK Okuru 14.10.2020 07:37
Hayır, asıl soru şu olmalı: O çentiği nerenize sokmamızı istersiniz?! Yıl olmuş 2020, hala mı çentik koyuyorsunuz o yeni çıkan boklu telefonunuza?! Yani bu kadar mı düşük profilli patates bir şirketsiniz?! Bu durumu o çok değerli (!) şirketinize, nasıl büyük bir hakaret olarak saymıyorsunuz?!
MK Okuru
MK Okuru 14.10.2020 02:42
Dolara yatırım yapıp, ülkenin ne kadar rezalet bir ekonomide ilerlediğini yaşlı gözler ile izlerdim.
MK Okuru
MK Okuru 14.10.2020 02:30
Pc cunku gecen gun oyunlar daha iyi grafikler haline geliyor. Ayrica pc de zarar etmezsin ama ps de edersun cunku o kadar para verip daha kalitesiz bir goruntuyle oyun oynamak sacma. Kol diyorsan ps koluna 10 ceker pc kolu al xbox kolu tak pc ye ac fifa oyna r6 oyna farcry bf cod vs.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.10.2020 17:51
Ps5 ve 4k tv alir keyfima bakarum 1400 tl lil saamsung telefon 2 senedir bendd harika herseyi yapiyorum
Kalan Karakter : 300 Gönder
Apple iPhone 12 modelleri ve fiyatları belli oldu

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×