Apple satışları düşüyor, 100 milyar dolar değer kaybı var

Berat Darıcı
Berat Darıcı 10.03.2020 - 16:49
Apple, koronavirüs yüzünden düşen satışlar ile 100 milyar dolar değer kaybetti. Apple Park çalışanlarının yapabiliyorlarsa evden çalışmaları istendi.

Geçtiğimiz haftalarda iPhone üretiminin koronavirüs sayesinde kötü etkilendiğini siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık. Geçtiğimiz hafta hisselerinde %7 düşüş yaşayan Apple, Cuma gününden sonra %8.7 kayıpla beraber hisse fiyatları 263.75 dolar seviyelerine kadar geriledi. Birkaç defa şirket 15 dakikalık ticari dondurmalar ile hisse satışlarını durdurmak zorunda kaldı. Son verilere göre 9 Mart akşam saatlerinde  şirketin hisse fiyatları 266.17 dolar seviyelerinde gezindi. Şirket toparlamaya devam ediyor.

10 Eylül 2019 tarihinde yeni telefon modelleri olan iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modelleri şirket tarafından tanıtılmıştı. Şirket Ağustos 2018'de 1 trilyon dolar değerini aşan ilk halka açık ABD şirketi olmuştu. Koronavirüs yüzünden Çin'deki 42 mağazası bir süre kapalı kalan Apple'ın şu anda 29 mağazası günün belirli saatlerinde açık kalıyor. Apple'ın CEO'su Tim Cook'un şirketin başına geçmesinden beri yaşadığı en kötü dönemin bu olduğu düşünülüyor. Şirket pek çok ülkede çalışanlarına Koronavirüs belirtileri ile karşılaşmaları dahilinde sınırsız izin alabileceklerini söylüyor.

Apple satışları düşüyor, 100 milyar dolar değer kaybı var

Apple Park için açıklama yapıldı

Şirketin 2. kampüsü olarak da bilinen Cupertino, Kaliforniya'da bulunan Apple Park'da çalışanlar eğer yapabiliyorlarsa şu anda evden çalışıyorlar. Apple, kampüsün bulunduğu Kaliforniya'da birçok koronavirüs ile karşılaşılması sonucu böyle bir karar aldı. Nisan 2017'de açılan ve 12.000'den fazla çalışana ev sahipliği yaptığı bilinen kampüs önümüzdeki günlerde biraz boşalacak gibi duruyor.

Tedarik konusundaki sıkıntılar şirket için hâlâ devam ederken iPhone 9 yani diğer adıyla iPhone SE2 ve yeni iPad Pro modellerinin satışa çıkmaları gecikebilir. Hatta gecikmelerin Eylül ayında tanıtılması beklenen yeni iPhone modellerini bile etkileyebileceği söyleniyor. Hastalığın yaz sıcaklığına nasıl karşılık vereceği bu sorunun cevabını daha net şekilde cevaplandıracak.

Şirket, bir taraftan da ABD-Çin arasında devam eden ticaret savaşının etkileriyle başa çıkmaya çalışıyor. Apple, getirilen gümrük vergisini Apple kullanıcılarına yansıtmak yerine kendisini ürünlerin fiyatlarını artırmadan ödemeye devam ediyor.

Çin'de iPhone satışları bir önceki yılın aynı dönemine oranla %60 oranında düşüş yaşamış durumda. Virüsten en çok etkilenen bir diğer sektörde sinema sektörü oldu.

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 25.10.2021 14:49
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.05.2020 12:54
1 tane apple alacağıma 30 windows xp alırım daha iyi
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.03.2020 19:20
lan millet buna vereceği parayla hem bilgisayar hem konsol hem telefon alır.. ne olacaktı ya.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Apple satışları düşüyor, 100 milyar dolar değer kaybı var

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×