Apple'ın yeni robotu Daisy eski iPhone'larda altın arıyor

Apple'ın yeni robotu Daisy eski iPhone'larda altın arıyor

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 24.04.2018 - 14:12
Dasiy eski iPhone'larda altın arıyor

Artık pek çok teknoloji devi firma geri dönüştürülmüş materyallere ve çevreci ürünlere yatırım yapıyor. Dünyamızı bu şekilde sömürmeye devam edersek sonsuz gibi görünen kaynakların bir gün tükeneceği aşikar. Teknoloji devi şirketlerin varlıklarını sürdürebilmeleri için de, ihtiyaç duydukları kaynak sınırsız değil. Google, 2017 yılından itibaren, tamamen yenilenebilir enerji kullanacaklarını açıklamış. Yeni yaptıkları açıklamayla ise, bu hedeflerini gerçekleştirdiklerini ve enerji ihtiyaçlarının yüzde 100’ünü yenilenebilir enerjiden karşılaştıklarını açıklamıştı.

Apple'ın çevreci robotu Daisy

Amerikan Teknoloji devi Apple da, geçtiğimiz haftalarda tamamen yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş yaptığını duyurmuştu. Apple tüm depolarının, veri merkezlerinin, ofislerinin ve Pegatron Quanta, Computer  gibi Apple ürünleri üreten iş ortaklarının da, yenilenebilir enerji kullandığı açıklamasını yapmıştı. Çevreci çalışmalara devam eden, yenilenebilir enerjiye yatırım yapan teknoloji devi, şimdi de Daisy adlı yeni bir geri dönüşüm robotu kullanmaya başladıklarını belirtti. Daisy’nin görevi eski iPhone’ları parçalara ayırıp, telefonların içindeki değerli materyalleri (altın gibi) çıkartmak. Aslına Daisy; Apple’ın daha önce kullandığı Liam adındaki geri dönüşüm robotunun geliştirilmiş versiyonu. Daisy saatte 200 iPhone parçalayabiliyor ve dokuz çeşit iPhone sökebiliyor. Bakalım Google ve Apple gibi firmalar yaptıkları bu çevreci yatırımlarla Greenpeace'in radarından çıkmayı başarabilecekler mi.

Apple'ın yeni robotu Daisy eski iPhone'larda altın arıyor
Apple'ın yeni robotu Daisy eski iPhone'larda altın arıyor

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 30.10.2020 04:28
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×