1/2

Aquanox 2: Revelation

Ulaş Çöğendezoğlu
Ulaş Çöğendezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Su altı macerası yaşamak isteyenlere.
Platformlar PC, PC
Aquanox 2: Revelation
  • Yapımcı - Yayıncı Massive - JoWooD Productions
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
23 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%75
Artılar -
Eksiler -

Oyun piyasası o kadar garip bir olgu ki, en başarılı yapımlara da imza atsanız veya seneler sonra kült olacak bir oyunda yapsanız, oyuncular ilk demlerinde beğenmemişse maalesef kendinizi gösteremezsiniz. Oyuncu dediğimiz grup zaten çok değişik bir olgu. Arada kalmış bir oyunu göklere çıkarıp, beklenen yapımları gömebilir. Aquanox’ta işte bunun gibi grupların arasında kalmış, tabiri uygunsa “iki arada, bir derede” denilen bir oyun olarak almıştı sahnedeki yerini.

İnanılmaz efektler, muhteşem sesler ve genişleyebilirliğiyle geldi ama neredeyse kimse fark edemeden de geri dönüverdi. Geldiği aralık maalesef ki Battle Realms gibi, Harry Potter gibi, Sims eklentilerinin yeni sürümleri gibi, Return To Castle Wolfestain ve Soul Reaver 2 gibi inanılmaz dediğimiz oyunların zamanıydı. Ama çok sevindirici ki Massive Development elindeki potansiyelin farkındaymış ve oyunun devamını hazırlamış.

Devam demişken ufak bir de not ekleyelim. Bu oyun aslında ilk oyuna ek bir sürüm olacaktı. Geçtiğimiz Ekim ayı içinde firma planlarını değiştirdiğini ve oyunun tek başına çalışacağını ve bir ekten ziyade, gelişmeye devam edip tek başına çalışan bir oyun olduğunu açıkladı. Firmamız sözünü tuttu ve ilk oyuna ihtiyaç duymayan bir sürüm olarak elimize geçti.

Aquanox tür olarak su altı aksiyon oyunu denilebilecek türden. Oyunda 2666 senesinde, William Drake adında bir pilotu yönlendiriyoruz. William asıl amacı ailesinden kalan hazineyi ele geçirmek olan biri ve bu amaç uğruna her tür yola girmeye de hazır. Bu her türlü yol üç okyanustan, binlerce düşmandan, aynı göreve talip pilotlardan ve aksiyon ortasında boynunuza yapışan yalnızlık hissinden geçiyor.

Konu basit, genel olarak sualtında geçen bir korsancılık hikayesi gibi. Hatta çok benzeri bir konuyu seneler önce “Sub Culture” oyunu da yapmıştı. Fakat bu oyun gerçekten saygıyı hak ediyor. Aradan geçen zamanı çok iyi değerlendirmişler, kabul etmek zorundayız.

Öncelikle grafikleri inceleyelim. Bir su altı macerası için gereken şartlar genel olarak ilk aklımıza gelenlerdir. Ne olursa olsun, çok farklı su altı yaratıkları, minik oyunlar görmek istersiniz. Balıklar, midyeler, güneş ışığının dalgalardan geçerken kırılması, kumda yansıyan ışık oyunları hemen sayılabilecek olanlar ve bunların tamamı hatta daha fazlası oyunda mevcut. Muhteşem grafikli bir aksiyon oyunundan hiçbir eksiği olmayan bir grafik seviyesine sahip bir su altı korsancılığı. Özellikle patlama efektleri sizi monitör karşısına bağlayabilecek nitelikte.

Bu arada Aquanox II, tanıtımı itibari ile GeForce III ekran kartları için destek anlaşması dahilindeydi. Teknolojinin sürekliliği ve oyunun tek başına çıkışının açıklanması ile birlikte tüm düzen GeForce IV olarak tekrar optimize edildi. Gerçek desteği, grafiği ve eğlenceyi son model kartları olanlar tadacak demek oluyor bu. Ama gene de benim GeForce II MX 400 ekran kartımda hiç sorun çıkmadı diyebilirim.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×