1/2

Arcanum

Fatih Arpacı
Fatih Arpacı 3.06.2010 - 12:31
Baharın başlarında karşımıza çıkan bu oyun Sierra tarafından yapılmış. Her daldan oyun piyasasına el atan Sierra bu sefer de bir FRP oyunu olan Arcanum'la karşımızda.
Platformlar PC
Arcanum
  • Yapımcı - Yayıncı Sierra - Sierra
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
Artılar -
Eksiler -
Baharın başlarında karşımıza çıkan bu oyun Sierra tarafından yapılmış. Her daldan oyun piyasasına el atan Sierra bu sefer de bir FRP oyunu olan Arcanum'la karşımızda. Oyun hakkında bir önizlenim edinmek isteyenlere oyunun Ultima serisi ile Fallout oyunlarının bir karışımı olduğunu söyleyebilirim. Yani oyunda tonlarca NPC ile dialoga giriyoruz ve çok yoğun bir şekilde RPG öğeleriyle uğraşıyoruz.

Oyun 19. yüzyılda Arcanum adlı bir dünyada geçiyor ve teknoloji ile sihrin savaşını taban olarak belirliyor. Dünya teknolojik bir evrimin içerisinde ve teknoloji yanlılarıyla sihir yanlıları bir rekabet içerisindeler. Bütün ırklar kaynaşmış ve şehirler ülkeler kurmuşlar. Bizim bu dünyaya dahil olmamız bir zeplin kazasıyla başlıyor. Daha doğrusu zepline saldıran bir grup "uçaklı" ogre zeplinin çakılmasına neden oluyor ve bu kazadan sağ olarak sadece bizim karakterimiz kurtuluyor. Başlangıçta bir gnome olduğunu düşündüğümüz birisi bize bir yüzük veriyor ve "Bunu mutlaka çocuğa vermelisin" falan diye saçmalayarak ölüyor. Kısacası her şey bir yüzükle başlıyor. Bu yüzüğün sahibini ararken bizim aslında bir iyilik sembolünün reenkarnasyonu olduğumuzu ve kötülüğün bu çağdaki reenkarnasyonu ile savaşmamız gerektiğini, zepline yapılan saldırının bir tesadüf olmadığını öğreniyoruz. Kötülüğün taraftarı olan bir tarikat üyeleri bizi öldürmek için ellerinden geleni yapıyor ve biz bu olayların kaynağını araştırıyoruz. FRP oyunlarının doğasından ki bu cebelleşme içinde deneyim kazanmak için çoğu NPC'nin asıl amacımızla bağlantısı olmayan dertlerine derman olmaya çalışıyoruz.

Oyunun RPG sistemi bir çok diğer FRP'den çok daha fazla teferruatlı. Oyunda karakterimiz sayılarla belirlenmiş derecelerde yetenekler ve dengeler kazanıyor. İyi-kötü, sihir-teknoloji arasında dengemizi değiştirebilirken. Değişmez şekilde bu yönleri belirleyebiliyoruz. Silah yetenekleri; oklar, yakın dövüş, fırlatma, ateşli silahlar ve darbelerden kurtulma arasında değişirken, teknoloji yeteneklerimiz oyundaki binlerce aleti "yapma" , tamir etme ve kullanabilmemizi, sihir yetenekleriyse yüzlerce büyüyü değişik başarı oranlarıyla yapabilmemizi sağlıyor.

Alışık olduğumuz standart yetilerin arasına willpower, beauty ve charisma gibi yetiler de eklenmiş. Willpower yetisi büyü yapma ve ticaret becerimizi etkilerken, beauty yani güzellik yetisi NPC'lerin diyaloğa girerken ilk tepkilerini belirliyor. Yani tipinizi beğenmeyen birisi sizi tersleyebiliyor ve kavga bile çıkartabiliyor. Karizma yetisiyse grubunuzda sizi takip edecek kişi sayısını belirliyor. Ne kadar karizmanız varsa o kadar takipçiniz olabiliyor. Ancak takipçileriniz körü körüne size bağlanmıyor, onları hayal kırıklığına uğratırsanız sizi yarı yolda bırakabiliyorlar.

Oyuna başlamadan önce bazı FRP oyunlarında olduğu gibi bir karakter yaratma ekranı bulunuyor. Bu ekrandan karakterinizin sınıfını, ırkını ve statlarını belirliyorsunuz. Seçebildiğiniz ırklar insan, dwarf, elf, gnome, halfing, half-elf, half-ogre ve half-orc erkek/kadın olabilir. Bu seçimlerinize göre oyun başlangıcındaki statlarınıza eklentiler ve kısıntılar uygulanıyor, yani bir elf veya half-elf güzellik ve el yeteneği yönünden kazanırken, kuvvet ve dayanıklılık yönünden kaybediyor; bir dwarf kuvvet kazanırken karizmayı kaybediyor. Ayrıca bütün oyun boyunca aynı ırktan ve farklı ırktan karakterlerin reaksiyonları sizin ırkınıza bağlı olarak büyük oranda değişebiliyor. Bunlara ek olarak isterseniz bir geçmiş belirleyebiliyorsunuz ve statlarınız arasında yüksek oranlı bir denge bozulması sağlayabiliyorsunuz. Mesela geçmişinizde deli bir doktordunuz ve kendiniz üzerinde çok tehlikeli deneyler yapıyordunuz, bunun sayesinde her türden elementale karşı direnciniz artmış ancak fiziksel darbelerine karşı direnciniz çok azalmış. Veya büyülü nesnelere karşı alerjiniz var ve onlara dokunmak sizin canınızı yakıyor bu yüzden bütün çocukluğunuz teknolojiyle geçmiş, böylece bütün teknolojik yeteneklerinize %10 bonus alırken hiçbir büyülü nesneyle temasa geçememe gibi bir eksikliğiniz olmuş... Yok ben uğraşamam bunlarla diyorsanız sizin için önceden hazırlanmış bir karakteri de seçebiliyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×