1/2

Area 51

Area 51

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Sonunda 51. Bölgeye girdik. Girmese miydik?
Platformlar XBox
Area 51
  • Yapımcı - Yayıncı Midway - Austin - Midway
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 73
Artılar Başarılı ses efektleri ve seyrine doyum olmayan videolar. Marilyn Manson, seslendirmelere renk katıyor.
Eksiler Düşük oynanabilirlik. Kontroller zor. Grafikler vasat. Kendini tekrar eden oyun yapısı. Takım çalışması yok.

Dünya dışı varlıklara ilginiz, uzayda yaşam olduğuna dair fikirleriniz varsa ve bu tarz konuları işleyen gerek yazılı, gerekse görsel yayınları takip ediyorsanız; 51. Bölgeyi de biliyorsunuz demektir. Las Vegas’ın 150 km. kadar kuzeyinde, uçsuz bucaksız boş arazi üzerinde sıradan gibi gözüken birkaç hangar ve barakadan oluşan bu üs, asıl gizemini yerin onlarca kat aşağısında korumaktadır. Amerikan Hükümetinin yıllarca varlığını reddettiği, ancak zamanla ortaya çıkan resimler ve çeşitli gizli kaynaklarla varlığı inkar edilemeyen 51. Bölge’de sayısız gizli deney ve proje üretilmektedir. Herkesten gizli olarak üretilen projeler çeşitli iddialarında asıl kaynağı olmuştur. Sözgelimi 1947 yılında gelişen Roswell olayı ve daha bir çok UFO olaylarının bu bölgede saklandığı söylemleri bunlardan bazılarıdır.

Uzaylıları yerin dibine sokmak

Area 51 bahsini ettiğim bu UFO konusunu temel alarak bizleri Amerika’nın gizli üssüne giriş izni tanımaya ve sayısız dünya dışı varlık ile amansız bir mücadeleye salmaya çalışıyor. Area 51, Midway gibi usta bir oyun firmasının elinden çıkmış, su katılmamış bir FPS olsa da yer yer takım halinde çatışmalara katılmaya izin vererek ve teknolojik oyuncaklar kullanmanıza imkan tanıyarak farklı bir oyun yapısı sunmaya çalışıyor. Özellikle yapımcının Midway olması kan şiddet ve gerilim unsurunu arttırıyor, ancak başarılı bir oynanabilirlik sunduğu konusunda tam güvence vermek mümkün değil.

Hikayemiz hepimizin tahmin edeceği üzere 51. Bölge’deki gizli üs'de yaşanan bir problemden dolayı işlerin sarpa sarması ile başlıyor. İzlediğimiz ilk videoda (yapımcıların hakkını vermek gerek çünkü ara videoları çok kaliteli) yaşlı bir bilim adamının adeta tüm projelere ihanet edercesine, içinde canlı organizmanın bulunduğu bir tüpün kilitlerini açmasını izliyoruz. Yaşlı adam olay yerinden uzaklaşırken tüpün içinden dev bir yaratığın çıkmakta olduğunu fark ediyoruz. Olay yerine hemen güvenliği sağlamak amacı ile Delta Tim’i gönderiliyor. Yapacakları (ya da yapamayacakları) araştırma daha başlangıç aşamasında iken son buluyor. Önceki videoda sadece kolunu görebildiğimiz yaratık tarafından kısa sürede yok edilen Delta Tim’i ölmekler kalmıyor, cesetleri de canlanıp birer zombiye dönüşüyor.

İşte tam böyle bir harbede yaşanırken olay yerine gönderilen ikinci takımın başındaki şahıs biz oluyoruz. HAZMAT takımını astronotvari kıyafetli birer asker takımı olarak düşünebiliriz. Bu sefer daha farklı bir emir ile ve daha farklı bir iniş noktasından üsse girmeye çalışıyoruz.

Uzaylı görmek için yerin dibine girmek

Kontrolleri elimize aldığımızda aşağıya inmek için hazırlanmakta ve sabırsızlanmakta (!) olan takımın başındaki kişiyi canlandırıyoruz. Önce kontrolleri öğreniyor ardından tipik FPS alıştırma görevleri olan silah talimi yapıyoruz. Yanımızdaki bir asker ile hedef vurma yarışması yaptıktan sonra hemen harekete geçmemiz bekleniyor, ancak alışılmadık bir olay oluyor ve bizim kampımıza sızmış bir yaratık ihbarı alıyoruz. Yaratığı kovalama sahnemiz kontrollerin koşma, eğilme ve zıplama gibi diğer kısımlarını öğrenmemizi sağlıyor. Yaratığı etkisiz hale getirdiğimiz anda tüm oyun boyunca yanımızdan eksik etmeyeceğimiz oyuncağımız, cisimlerin moleküler yapısını inceleyen bir tarayıcıyı kullanma şerefine erişiyoruz. Bu aparat sayesinde oyun içinde rastladığımız her dünya dışı varlığı tarayarak yapısını kaydetmemiz gerekiyor. Ancak eğlence olsun diye yanınızdaki takım arkadaşlarınız veya yol üzerindeki her hangi bir cisim üzerinde bu tarayıcıyı kullanırsanız, o cisim hakkında kısa bir rapor alıyorsunuz. Yanınızdaki takım arkadaşınızın kan grubu, sağlık durumu üzerindeki silahları gibi…

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×