1/3

Armed Assault 2

Yusuf Tansu Büyüktalaş 3.06.2010 - 12:31
Tezkere bırakıyoruz!
Platformlar PC
Armed Assault 2
  • Yapımcı - Yayıncı Bohemia Interactive - 505 Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 87
18 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%71
Artılar Savaş atmosferini en gerçekçi biçimde ekrana sunması, takım içersinde adam değiştirebilme, yardım çağrısı yapabilme, sesler, oynanabilirlik
Eksiler Olur olmadık yerlerde çıkan Bug'lar, yapay zekada yer yer aksaklıklar, herkese hitap etmiyor
-Papa Black, burası Alpha 2

-Dinlemedeyiz Alpha 2

-Acilen hava takviyesine ihtiyacımız var. Ghf30 (Golf.Hotel.Foxtrot.30 Harita üstündeki koordinat kodları) tarafından ağır makineli tüfek atışlarına maruz kalıyoruz! Güney’deki fabrikanın bacasında bulunan keskin nişancılar bizi köşeye sıkıştırdı! Başımızı havaya kaldıramıyoruz, ama en son baktığımda karadan bize doğru gelen T80 tankları ile aramızda 60 metre kadar bir mesafe vardı. Koordinatları yoll….

-Evet Alpha 2, koordinatları yollayın hemen? Alpha 2? Alpha 2 radyo frekansınızda bir sorun var bizi doğrulayabiliyor muzunuz?

-………

“Bu akşamda çok ağır bir çatışmadan sağ çıkmayı başardım. Şu anda elimdeki tüfeğin şarjörüne bakıyorum, son üç mermim… Artık bu kasabada az kişiydik. Ben, Eugene, Trevor ve O’Brien, iki gün daha burada, bu cehennemde, lanet olasıca kasabayı korumak zorundayız. Pek bir şansımız kalmadı. Bugüne kadar yaşadığıma bile dua ediyorum, fakat bazı gerçekleri yavaş yavaş kabullenmemiz gerekiyordu. Sadece dört kişi, herkesin kalan son mermileri ve her seferinde daha da bir güçlenerek gelen Rus akınları… Sanırım öldüğümde beni gömecek birileri yanımda olmayacak. Palet seslerini duyuyorum, saklanmamız gerek, çünkü daha sık geliyorlar…”


Crp. Jon Travis Daleson – Eagle Eye Squad – 09352857 Prot.No
Operation Flashpoint bize böylesi bir atmosfer yaşatıyordu. Savaş ortamı, gerçekçi animasyon ve sesler, tamamıyla simülasyon olan görevler, oyun severlere savaş öncesi eğitimi veriyordu. Yapım, çeşitli mecralar tarafından büyük ödüllere layık görüldü, özel sürümleri de çıktı. Ancak ters giden bazı durumlar, Codemasters ve Bohemia ortaklığına son verdi.

Armed Assault 2
"ArmA2 ilk oyuna göre daha fazla geliştirilen özellikleri ve grafikleriyle dikkat çekiyor."

Oyunun dağıtımcısı Codemasters, Operation Flashpoint isim hakkını satın aldıktan sonra; serinin ruhani devam niteliğindeki Armed Assault (ArmA), Bohemia tarafından hazırlanmaya başlandı. Aynı zamanlarda Codemasters Operation Flashpoint: Dragon Rising’i duyurunca Bohemia, elini biraz daha çabuk tutmayı uygun gördü. ArmA piyasaya sürüldüğünde, grafik bakımından göze daha hoş gelen bir Operation Flashpoint’i bizlere sunuyordu. Aradan onca sene geçmesine rağmen, yapımcılar projeyi iyi bir şekilde geliştiremeyince, ArmA oyun tarihinde vasat yapımlar arasındaki yerini aldı. Hemen akabinde gelen Operation Flashpoint: Dragon Rising görüntüleri ve basına verilen bilgiler, Bohemia’nın Armed Assault 2‘ye (ArmA2) başlamasına neden oldu. Bu sefer daha iddialı, daha kendinden emin olan ArmA, ikincisiyle bizlere bunu verebilecek mi? Hep birlikte bakalım.

Kara Rusya

Konu ilk etapta size çok klişe gelebilir. Yine gerçekte var olmayan bir ada ve gelecekte gerçekleşebilecek dünya savaşları teorilerinden en kültü olan, Rusya’nın tekrar Sovyetler Birliği’ni kurma çabası, ArmA2’de aşikar olduğumuz bir senaryo. Chernarussia adındaki ülkede çıkan ayaklanma, hükümetin Sovyetler Birliği’ne geçişi ve halkın isyanı, bu toprakları yeterince karıştırmaya yetiyor ve olaylara Amerikan Hükümeti müdahale etmek zorunda kalıyor. Kült bir senaryo karşımızda, ancak bu durum sizleri pek üzmeyecek.

Chernarussia-Kara Rusya, adındaki hayali ülke, yapımın en iddialı kısmı. 225 kilometrekarelik bir alanda, özgürce oynayabileceğimiz her görevin tadına varacağınıza eminim. Chernarussia’nın toprak örtüsü ise, ilk Operation Flashpoint’leri oynayanlara tanıdık gelecektir. İlk oyunun Malden adasıyla hemen hemen aynı toprak örtüsüne sahip olan yapımda, çevreye biraz daha fazla sayıda, uzun boylu ağaçlar eklemiş. Dağların yükseltileri oldukça fazla. Ayrıca haritada bulunan dağ-tepe sayıları, Chernarussia’nın yükseltisinin bir hayli fazla olduğunu söylüyor. İklim bakımından da ülkeyi ele alacak olursak, Kara Rusya, tıpkı Ukrayna gibi. Ilıman hava ve güneşle beraber yağan sık yağmurlar, sizlere Güney Ukrayna havasını tattıracak. Ancak dikkatli olun, birden değişen hava koşulları, sizi hazırlıksız ve gafil avlayabilir. Zira hava koşulları dahi oynanışı oldukça önemli yönden etkileyebiliyor.