Armed Forces Corp.

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
F.E.A.R. görünümlü FPS arayanlara
Platformlar PC
Armed Forces Corp.
  • Yapımcı - Yayıncı City Interactive - City Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 68
Artılar F.E.A.R.'ın grafik motoru
Eksiler Zayıf yapay zeka, türe getirdiği hiçbir yenilik yok, oldukça sıradan oynanış
Polonya merkezli bir yapımcı firma olan City Interactive’i, Terrorist Takedown adlı FPS serisinden tanıyorum. Açıkçası ben daha 70 puanın üzerinde not alan bir Terrorist Takedown oyunu görmedim. Muhtemelen yapımcılar da bu kötü gidişe bir dur deme vaktinin geldiğini düşünüp, artık seriyi devam ettirmeme kararı almış olmalı ki, yeni bir FPS’nin startını vermişler. City Interactive’in heyecan verici (!) yeni oyunu Armed Forces Corp. bakalım türünü nereden nereye taşıyor?

Her türde uzmanlaşmak

Öncelikle ne ile karşılaşacağımızın resmini tam olarak ortaya koymak için yapımcıların geçmişini biraz daha irdeleyelim. Yakın zamanda “The Aces of World War I” adlı uçak simülasyonuyla karşımıza çıkacak olan City Interactive’in portföyünde, “Codename: Nina” adlı bir aksiyon oyunu, “Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual” isimli bir macera, “Overspeed: High Performance Street Racing” diye bir yarış ve “Space Interceptor: Project Freedom” başlıklı bir uzay savaşı simülasyonu bulunuyor. Yani nasıl bir yapımcı ekip ise, birçok farklı türde oyunlar hazırlamışlar. İşin ilginç yanı, tek geçer notu da Space Interceptor’dan almışlar fakat bu onların moralini bozmamış. Aksine yeni bir projeye yelken açmak için ekibi gazlamış gibi görünüyor ve ortaya Armed Forces Corp. çıkmış.

Jupiter Ex, yani F.E.A.R. , Condemned, Condemned 2 ve F.E.A.R. 2: Project Origin’in geliştirildiği motor ile hazırlanan yapım, tıpkı diğerleri gibi birinci şahıs görünümlü bir aksiyon oyunu. Zaten başlar başlamaz buram buram F.E.A.R. 2 kokuyor yapım. Kafamızdaki kasktan tutun da, mekanlara, animasyonlara ve hatta arayüze kadar her şey Monolith’inkine benziyor. Zaten Armed Forces Corp.’un tek elle tutulur yanı da bu.

Armed Forces Corp.
"Çatışma ortasında halay çeken bir düşman vurulursa nasıl ölür? Cevabı resimde."

Üç kişilik dev ordu

Oyun aniden bizi aksiyonun ortasına bırakıyor. Daha hikaye nedir, olay nedir anlamadan dalıyoruz mekana. Neyseki yalnız değiliz. Bizimle beraber aynı kaderi paylaşan iki ekip elemanı daha var. Onları da peşimizden sürükleyerek düşmanların arasına giriyoruz. Yapay zeka konusunda pek başarılı sayılmayacak olan askerler, hareket eden ne görse ateş ediyor. Ancak şöyle bir detay var, görmeleri biraz uzun sürüyor. Eğer hızla ilerlerseniz, onların bir kapıdan çıkıp ateş edecekleri yerlerine geçmelerini gözlemliyorsunuz. Tabii elinizi biraz daha çabuk tutup, bu aşamada onların midelerini kurşunla da doldurabilirsiniz.

Armed Forces Corp. oldukça sıradan bir FPS olmuş. İçeriğinde birkaç güzel detay olmasına karşın, bunlar da hep F.E.A.R. 2’nin motorunu kullanıyor olmasından kaynaklı. Örneğin bazı kapılara geldiğinizde, yanınızdaki iki eleman sağ ve sola geçip, kapıyı açacak, siz de kırmızı ile belirtilen bölgede durarak, sıcak çatışma için hazırda bekleyeceksiniz. Bu anlarda içeriye sersemletici el bombası atılıyor ve zaman yavaş akmaya başlıyor. Siz de fırsattan yararlanıp, içeriye girip, düşmanları elimine ediyorsunuz. Yani bir nevi ani baskın yapmış oluyorsunuz.

Bu kadarı yeter mi?

Tüm oyun boyunca ilerleyip adam öldürdüğünüz oyunlardan biri Armed Forces. Sabredip de bitirirseniz eğer, 3 gün sonra adını bile anmayacağınızdan emin olun. Hele bir daha oynayacağınızı hiç sanmıyorum. Resmi İnternet sitesinde, özellik olarak gece görüş gözlüğünün kullanıldığından bahsedilen bir yapım bu. Sanki daha önce yüzlerce oyunda görmemişiz gibi... Üç kişi ilerleyip, hiç düşünmeden sağa sola ateş edebileceğim, F.E.A.R. görünümlü bir FPS arıyorum diyorsanız, o zaman Armed Forces Corp. ile nokta atış yapmış olursunuz. Ancak biraz seçiciyseniz, bunu seçmek istemezsiniz...
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 30.03.2023 20:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.04.2020 11:09
Toplam 8 küçücük chaptercıktan ibaret. Corona günlerinde Dark Sector’dan sonra bu 3-4 saatte bitince hala kendi kendime incelemesi yazılmaya layık görülmüş bu oyunun demosunu bitirdim acaba diyorum. Hepsiburada fiyatı 14 Nisan 2020 tarihiyle 49,99 TL.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2015 13:16
kapı nasıl açılıyor?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.06.2015 20:41
c ile eğiliyor dili bilmiyorum
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.05.2015 17:17
nasıl eğiliryor ya bi bulamadım bi de nasıl tr e çevvircez almanca ?
Kalan Karakter : 300 Gönder
Armed Forces Corp.

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×