1/3

Armies of Exigo

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
3 ordunun amansız mücadelesi bizim kontrolümüzde
Platformlar PC
Armies of Exigo
Merlin Puanı 71
Artılar Kolay oynanış, grafikler temiz, fazla sayıda görev
Eksiler Türe hiçbir yenilik katmıyor, sesler vasat

Noran’da savaş bir türlü durulmuyordu. İnsanlar ve elf’ler, Beast Horde tarafından sürekli olarak tehdit ediliyor ve çeşitli saldırılarla zor durumda bırakılıyordu. En sonunda, bu kaos ortamı, sonuçları pek de hoş olmayacak bir savaşı doğurur. Beast Horde’ların insanlara karşı başlattığı bu savaş, birçok şeyin değişmesine ve hatta daha tehlikeli yeniliklerin de olayın içine girmesine sebep olacaktır, örneğin The Fallen gibi. Artık gerçekten hiçbir yer güvenli değildir ve üstelik düşmanlar da çoğalmıştır. Artık güvenebilecek sadece bir tek kişi var; siz Lordum!

Akın akın geliyorlar
Armies of Exigo, uzun zaman önce duyurulmuştu ve basın açıklamalarının yanında ilk tanıtımlarına bakıldığı zaman, etrafı sallayacak bir RTS olarak tahmin edildi. RTS’nin alışılagelmiş birçok öğesinin, karşımıza daha geliştirilmiş ve modern bir biçimde çıkmasını bekledik. Armies of Exigo’yu oynamaya başladıktan sonra, maalesef bu beklentilerin aksine, türe yeni hiçbir şey katmadığını, hatta birkaç sene öncesinin RTS’lerinin grubuna dahil olabileceğini gördük. Bu yorumlar, Armies of Exigo’nun kötü bir oyun olduğu anlamına gelmiyor ama beklediğimiz ya da istediğimiz gibi bir yapım olmadığı da apaçık ortada.

Armies Of Exigo, Noran isimli bölgede geçiyor. Giriş paragrafında da bahsettiğimiz üzere, insan ve elf ırk’ları, Beast Horde’lar tarafından devamlı rahatsız edilirler. Oyun da, en sonunda patlak veren savaş ve The Fallen’ların ortaya çıkmasından sonraki süreçleri konu alıyor. İnsanlar ve elf’leri aynı çatı altında değerlendirirsek, Beast ve Fallen’larla birlikte 3 taraf bulunuyor. Bu 3 tarafı içeren toplam 36 görev boyunca mücadele edeceğiz. Farklı ırklar içeren RTS’lerde rastlayabildiğimiz gibi, Armies Of Exigo’daki ırkların birbirlerinden farklı birimleri ve özellikleri bulunuyor, bu da farklı avantaj ve dezavantajların olması anlamına geliyor. Beast’ler, ogre gibi yaratık-vari bir cinsten, Fallen’ler ise böceğe benzer birimlerden meydana geliyorlar.

Armies of Exigo’da gerçekten etkilendiğim kısımlardan birisi, başlangıç demosu ile birlikte ara demo’lar. Gayet etkileyici ve kaliteli biçimde hazırlanmışlar, çok güzel görüntüler içeriyorlar. Armies of Exigo, multiplayer’ın dışında, tek kişilik oyun içerisinde bize aşırı fazla seçenek sunmuyor. Oyuna alışmak için, Tutorial bölümünü oynayabiliriz ama bu bölümü ben eksik buldum. Temel yapmamız gereken şeyleri gösterse de, ana oyuna geçtiğimiz zaman bazı gösterilmesi gereken şeyleri kendimiz keşfetmek zorunda kalıyoruz ve bunları sonradan öğrenmemiz kritik noktalarda hatalar yapmamıza sebep olabiliyor. Belki yapımcılar, bazı detayları bizim keşfetmemizi istemiş olabilirler ama yine de bu kritik noktalarda işimize yarayacak olan kısımların da, daha önceden bize gösterilmiş olması iyi bir fikir olurdu.

Tek kişilik oyun, campaign kısmından oluşuyor ve sırayla giden bir görevler dizisini takip ediyor. Burada tek tek görevleri oynarken, bir yandan da hikayenin ardı arkasını getirmeye çalışıyoruz. Ana ekrana geldiğimiz zaman, artık her RTS’den ezbere bildiğimiz bir ekran ile karşılaşıyoruz. Kaynakların ve birimlerin gösterildiği tüm yerler belli ve eski RTS oyunlarındakilerin hemen hemen aynısı.Aslında böyle bir standart'ın oturtulması, bir bakıma da oyuna alışma konusunda bize kolaylık sağlayabiliyor. Üstten, klasik RTS görünüşünde oynadığımız Armies Of Exigo’nun grafikleri gayet temiz ve göz yormuyor. Demin de belirttiğimiz gibi, oynarken kullanacağımız opsiyonların yerleri gayet kolay ve kullanışlı biçimde karşımızda oluyorlar.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×