Asheron's Call

Emir Danacioglu
Emir Danacioglu 3.06.2010 - 12:31
Bu dünyada yaşadığınız herseyi yeni bir dünyada yaşamaya ne dersiniz?
Platformlar PC
Asheron's Call
  • Yapımcı - Yayıncı Turbine Entertainment - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 83
Artılar -
Eksiler -

Çoğumuz Asheron's Call adlı oyunu duymamıştır bile. Zaten duyulmaması da malum.-Neden mi ? Çünkü oyun her şeyden önce sadece Amerika'da satılıyor. Buna ek olarak bulunması da hayli zor. Her şeye rağmen türlü zorluklara göğüs gerip oyunu aldığınızda bu oyunun en güzel FRP oyunu olduğunu düşüneceksiniz.

Evet söylediklerimde gerçekten de ciddiyim...Size kısaca "Bu dünyada yaşadığınız gibi aynı şekilde başka bir dünyada yaşayacaksınız." desem belki de oyunun temasını en kısa ve öz şekliyle açıklamış olurum.

Oyun sadece internet üzerinden oynanıyor ve ne mutlu ki diğer oyunlar gibi lag denilen bir kötülüğü yok. Oyunda kendinizi kendiniz yaratıyorsunuz. Bununla da kalmayıp her türlü sınıfa mensup olabiliyorsunuz. Mesela Baldur's Gate 2'yi ilk aldığımda ne kadar fazla class olduğunu düşünmüştüm ama bu oyunu görünce artık o oyunun bir hiç olduğunu anladım. Oyun sonsuz ve oyun sırasında en garip şeylerden birisi de oyunda başka birisiyle evlenebilmek. Tabi bu oyunun en küçük ayrıntısı diyebilirim.

Oyunda bildiğimiz goblin gibi yaratıklar yerine daha farklı yaratıklar var ve bu yaratıkların her birinin kendine ait bir yaşayış tarzı var; kimisi tek başına gezerken kimisi de sürü halinde hayatını devam ettiriyor. Oyun esnasında öldüğünüz zaman gerçek süre ile 2 gün ölü olarak kalırsanız cesediniz çürümeye başlıyor ve ölmeden önceki eşyalarınız da gün geçtikçe azalıyor. Tabi oyunda bir kere ölünce bir daha oynayamamazlık yok (böyle olsaydı neredeyse hiç savaşmazdım) anlamına gelmez, başkası ya da büyücüler sizi tapınaklara götürüp orada yeniden canlıdırıyorlar.

Ayrıca oyunda her classın kendine ait bir özelliği var. Örnek olarak büyücüler en sevdiğim class olduğu için onlardam örnek vereyim; 2 tür büyücü tarzı var sorcererlarda birinci türü zırh giyebilen hızlı koşabilen,diğeri ise çok yavaş koşan,ilk zamanlarda hemen ölen fakat günde sayısız büyü yapabilen bir tarzı var ki ben bunu daha çok seviyorum. Çünkü büyücülere zırh ve ok bence çok abes kaçar.

Oyunda tabiki level çok önemli. Gücünüz leveliniza bağlı olarak fazla ya da az olabiliyor. Doğal olarak ileri bir level sizin daha kuvvetli olmanızı sağlıyor. Oyun haritaları sonsuz ve ayrıca oyunda seçebileceğiniz çok fazla dünya var. Silahlar da tabiki sonsuz mesela Diablo ve diğer FRP oyunlarında olmayan çok fazla silah da var. Ayrıca wandlarınız Baldur's Gate'deki gibi 4-5 kullanımlık değiller, tam tersine wandların belirli manası var ve bitince mana taşlarından doldurulabiliniyor. Oyunda kendi büyünüzü kendiniz buluyorsunuz ve size öneride bulunmam gerekise bu büyüleri kimse ile paylaşmayın derim. Aksi takdirde büyünüzün kuvveti kat kat azalır. Ama bu gene size bağlı...

Oyunun başında önemli olan adım diğer kuvvetli oyuncuları patron edinmeniz. Bunlar size istemediğiniz kadar fazla yardım edebiliyorlar. Bu yardımların en önemlisi ise kuşkusuz size verdikleri değerli Para ile Silahlar.

Oyunda ayrıntılara önem verildiği kadar grafiklere de biraz daha fazla önem verilmiş olsaydı belki de bugün çok çok daha bir oyun olabilirdi. Yine de 3D kartınıza bağlı olarak daha canlı ve kaliteli grafikler izleyebilirsiniz. Sonuç olarak asla kaçırılmaması gereken bir oyun.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 6.08.2021 05:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
Asheron's Call

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×