1/2

Assassin's Creed: Bloodlines

Hasan Uğur Nayır 15.06.2010 - 14:01
Altair suikastlara PSP'de devam ediyor!
Platformlar PSP
Assassin's Creed: Bloodlines
  • Yapımcı - Yayıncı Gingerbread Studios - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 67
Artılar Grafikler, başarılı şehir mimarisi ve karakter tasarımları
Eksiler Kamera sorun yaratabiliyor, bölümlerin ufak olması, kısa oyun süresi, dövüşler basit ve tekdüze
İlk Assassin’s Creed (AC) kendini tekrar etmesi, combat sistemi ve başka açılardan eleştirildi. Yine de yapım bir üçlemenin girişini oyunculara iyi sundu. Ubisoft, Assassin’s Creed 2 ile seriyi ve hikayeyi devam ettirip, özel prodüksiyon filmiyle de işi kotardı. Firma arada da PSP’yi es geçmedi ve Assassin's Creed: Bloodlines’ı taşınabilir konsolumuz için piyasaya sürdü. Tabii ne kadar iyi ya da kötü oldu, işte bu sorunun cevabını verelim…

Ezio’dan öncesi…

Bloodlines, Assassin’s Creed 1’den sonra, ama ikinci yapımın öncesinde geçiyor. İlk oyundaki soğukkanlı suikastçımız Altair’i kontrol ediyoruz. Yapımda Kutsal Topraklar’dan Kıbrıs’a yolculuk ediyoruz. Hikaye, Altair’in aldığı emir doğrultusunda Kıbrıs’ta bulunan son Tapınak Şövalyeleri’ni öldürmesini ele alıyor. Bloodlines boyunca da ilk Assassin’s Creed’te hayatını bağışladığımız kadın şövalye Maria’yı sıkça göreceksiniz.

"Şehir mimarileri ve karakter modellemeleri çok iyi yapılmış. Grafikler genel olarak PSP için kaliteli."

Genel olarak Bloodlines, AC1’in ufaltılmış versiyonu olmuş. Animus tarzındaki menüden oynanışa kadar Altair’in ilk macerasıyla aynı. Kıbrıs’tayken iki şehirde bulunuyoruz: Limassol ve Girne. Şehirlerde yüksek yerlere çıkıp, kartal bakışını fırlattıktan sonra yapabileceğimiz görevler haritada belli oluyor. İsterseniz ana senaryo doğrultusundaki görevi yapabilir veya yan görevlere girişebilirsiniz, ancak yan görevler kısır kalmış. Askerler tarafından tartaklanan sivilleri kurtarabilir, bizden istenen bir hedefe suikast yapabilir ve Free Run modunda koşulara çıkabiliriz. Ana ve yan görevler para kazandırıyor (Paraları çevreden de bulabiliyoruz). Bu paralar sayesinde Altair’i sağlık ve silah yönünden daha da geliştirebiliyorsunuz. İsterseniz sağlığını veya fırlatacağı bıçak sayısını arttırabilirsiniz. Tabii her gelişimin istediği belirli ücreti var.

Kıbrıs’ta şövalye avı

Şehirlerdeki binaların çatılarına, kulelerin tepelerine tırmanabilirsiniz. Çatılardan çatılara atlayabilir, tepelerde gezinebilirsiniz. İsterseniz sokağa inip halkın arasında da dolaşabilirsiniz. Şehirleri tamamen keşfetme imkanınız var. Ancak Bloodlines’la ilgili burada iki tane problem var. Arada sırada Altair’in yetenekleri köreliyor, çatılardan yanlış yere zıplayıp aşağı düşebiliyor ve şehir bölümleri oldukça ufak tasarlanmış. Bunlar bazen can sıkıntısı yaratabiliyor.