1/2

Assassin's Creed

Assassin's Creed

Okan SAATÇİ
Okan SAATÇİ 3.06.2010 - 12:31
Hitman'ın yeni meslektaşı Altair ile doyumsuz maceralara atılıyoruz
Platformlar PC, NDS, PSP, PlayStation 3, XBox 360, Wii
Assassin's Creed
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 88
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar Temiz grafikler ve harika görsel öğeler, Türkçe diyaloglar ve yapay zeka
Eksiler Dövüş sistemindeki basitlik ve görevlerin çok tekrar edişi
Prince of Persia'nın sona erişinin ardından karamsarlığa düşen oyunculara, Ubisoft'un yeni armağanı Assassin's Creed olsa gerek. Prince'in animasyonlarını aratmayacak yeteneklere sahip Altair ile yepyeni maceralara merhaba deyin.

Nasıl biri? Ne iş yapar?

Assassin's Creed'de çevik mi çevik, cesur mu cesur ve bir o kadar da gözü kara bir suikastçıyı canlandırıyoruz. Oyunumuz Kudüs'ü ele geçirmek isteyen Bizans Kuvvetleri ile şerefli İslam Ordusu'nun savaşını konu alıyor ve kan gövdeyi götürüyor. Bizim yapmamız gereken bu savaşın oluşuna engel olmak ve bunu yaparken Altair'in en profesyonel olduğu işi yapmak. Suikast…

Suikastçılık de zor iş olmalı

Oyunda en göze çarpan özellik suikastların işlenişi. Suikastlardan önce iyi bir plana ihtiyaç duyuyoruz. Aksi halde plansız yaptığımız işler bize zaman kaybı ve en kötü ihtimalle ölüm olarak geri dönüyor. Bu yüzden öncelikle öldüreceğimiz kişi hakkında bilgiler toplamalıyız. Ancak bunu yapmak için halk arasından birkaç kişiye ihtiyaç duyuyoruz. Ama tabii ki hiç kimse öyle babasının hayrına bize yardım etmiyor. Öncelikle zor durumda olan kişilere yardımlar yapabiliriz. Böylece halk arasında yavaş yavaş sevilen bir karakter olabiliriz. Bu kişilerden bilgileri aldıktan sonra, olay yerini önceden incelemeliyiz. Açık alanlarda işlenecek cinayetlerde kestirmeleri öğrenmek çok önemli. Çünkü planın herhangi bir yeri aksarsa, kaçmak zorunda kalıyoruz. Dört duvar arası mekanlarda işlenen cinayetlerde mekanın arka çıkış kapılarını, öldüreceğiniz kişinin nerelerde çok dolaştığını bilmek çok işinize yarayacaktır. Böylece ustalığınıza ustalık katacaksınız. Öldüreceğiniz şahıslar genelde savaşa "Start" verebilecek kişilerden oluştukları için çok iyi korunuyorlar. Bu yüzden kişilerin açığını yakalamak çok önemli. Az adamla yakalarsanız işinizi halletmeniz daha kolay oluyor. Aynı zamanda başladığınız işi daha erken halletmek, yardıma gelebilecek güçlerin bize verebileceği sıkıntıları da azaltıyor. Bu nedenle öldüreceğiniz kişileri sık sık takip edin.

Suikastları yaparken Altair'in asıl yetenekleri ortaya çıkıyor. Bu yeteneklerden en önemlisi Altair'in kılıç kullanma yeteneği. Belinden bir dakika bile ayırmadığı kılıcını bir şövalye gibi kullanıyor. Tıpkı Prince'in muhteşem yetenekleri gibi Altair'in de kendine has değişik bir kılıç kullanma yeteneği var. Reflekslerinden ve hızlılığından doğan bir diğer yetenekleri ile üstüne gelen askerleri kısa sürede yere seriyor ve kellelerini gövdelerinden ayırıyor. Ayrıca kılıç sahneleri oyuna bambaşka bir hava katıyor. Özellikle kılıçla savaştığınızı kesinlikle size hissettiriyor Assassin's Creed. Altair'in bir diğer özelliği ise çok yükseklerden tehlikeli atlayışlar yapabilmesi. Mesela Altair çok yüksek bir yerden aşağıya atlayabiliyor. Tabii olayı fazla abartırsanız, ölebiliyorsunuz. Ayrıca Altair binalardan binalara, duvarlardan duvarlara atlayabilen bir kahraman. Ayrıca Pirnce of Persia'da görülen duvarlara tırmanma özelliği Assassin's Creed'de daha gerçekçi. Biraz açarsak; dümdüz duvarlara tırmanma yeteneğimiz yok. Ancak duvarın herhangi bir yerinde olan girintiler ve çıkıntılar yardımıyla çok yüksek duvarlara tırmanabiliyoruz. Girintilerin bittiği yerde de öylece kalakalıyoruz.

Cinayetleri işledikten sonra gizliliğe önem vermek de çok önemli. Planda ters giden bir şeyler olduğunda ve bunu askerler hissettiklerinde peşinize düşüyorlar. Onlardan kısa sürede izinizi kaybettirmek için halkın arasına girip, onlardan biriymiş gibi kendi halinizde davranırsanız hiçbir şeyden huylanmıyorlar. Altair ile çevreyi incelerken vücudumuzu kontrol edebilmek güzel bir özellik. Örneğin çevreyi incelerken boynumuzu çevirebiliyoruz. Ya da durdurmak istediğiniz birini kolunuzla çekebiliyorsunuz. Aynı zamanda yürürken itebiliyor, kolunuzla durdurabiliyorsunuz. Bu özellik türe getirilen çok güzel bir özellik.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×