1/3

Assassin's Creed

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Prens kadar çevik, Sam kadar sessiz Altair karşınızda
Prince of Persia oynayıp da zevk almayan çok az insan vardır. Başarısız bir PC denemesinin ardından, oyunun yapımını üstlenen Ubisoft Montreal ekibi, öyle bir şey yaptı ki hem seneye damgasını vurdu, hem de Prensi daha da şöhretli hale getirdi. Yapımcılar projeyi üçleme şeklinde piyasaya sundular. POP The Two Thrones'le son bulan seri için acaba düşünülen neydi? Bir sürpriz olup Prince Of Persia 4 gelir miydi?

Biz oyun severler merakla bekleyip dururken, yapımcı Ubisoft Montreal ekibinin yeni bir yapım üzerinde çalıştığı haberi geldi. Oyunun açıklamasını da E3 fuarında yaptılar. Aslında hiçbir oyuncunun Prince of Persia'nın bu şekilde bitmesini isteyeceğini sanmıyorum. Ama ortada bazı gerçekler de var. Sevilen bir serinin dozunu aşan devam oyunları ile, beklentilerin çok altına düşüp oyun severleri hayal kırıklığına uğratabiliyor. Hemen örnek vereyim; Tomb Raider (Gerçi Legend ile kendine geldi, ama TR4'ten sonrası berbattı) ve Rainbow Six serileri. Ubisoft bu gerçeği çok iyi biliyordu ve bunun için yepyeni bir proje tasarlamaya başladılar. Bunun için hem Prince of Persia oyuncuları elde tutulacak ve hem de zengin içerikleri ile yeni hedef kitlelere ulaşılacaktı.

Peki biz oyun severler POP'yi neden sevdik? 2D prensi oynayan arkadaşlarımız çok iyi bilirler. Oyunun sizi sımsıkı saran atmosferi, gerilimi ve o büyülü Arap enstrümanları çoğu insanın hafızasından silinmedi. Bu gelenek Sand of Time ile 3D ortamında devam etti. Bunun yanında Prensin hareketleri ve komboları artırıldı. Bunu çok iyi analiz eden Montreal ekibi, yeni oyunu bu temel üzerine inşa etmeyi uygun gömüş. Elbette oyunda birçok yenilikte öngörülüyordu.

Senaryo

Assassin's Creed'in konusu da bir hayli ilginç ve bir o kadar da derin. Hristiyan dünyası, Kudüs gibi kutsal bir şehri ele geçirmek ve Selahattin Eyyubi komutasındaki Müslüman ordusunu dize getirmek için 3. Haçlı ordusunu oluşturdu. Hıristiyan Devletlerinden askerlerin katıldığı bu çok uluslu güç, geçtiği yerlerde birçok katliamlara imza atar. O dönemlerde varlığı bilinen bir tarikat vardır. Hassan Sabah liderliğindeki bu tarikat genelde, müritlerini haşhaş (Afyon) uyuşturup zor görevleri yaptırmaktadır. Hasan Sabah taraftarlarının oluşturduğu tarikat haşhaş içtikleri için “Haşhaşin Tarikatı” olarak da biliniyor. Bu Haşhaşin Tarikatı, Avrupa dillerinde bazı değişikliklere uğrayıp “Assassin” şekline dönüşüyor. Oyunun ismi de buradan geliyor, yani Assassin's Creed. Haçlı ordusu Kudüs'e gelince, Suriye'deki bir kaleyi üs edinen bu tarikat çözüm için kolları sıvar. İçlerindeki en cesur ve en deneyimli savaşçısını Akka şehrine gönderir.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×