1/2

Asterix and Obelix XXL

Fatih Arpacı
Fatih Arpacı 3.06.2010 - 12:31
Asterix ve Obelix, sinemadan sonra PC'de de Romalı pataklamaya devam ediyor.
Platformlar PC
Asterix and Obelix XXL
  • Yapımcı - Yayıncı Atari Interactive - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 72
Artılar Esprili konu, renkli grafikler, kombolar.
Eksiler Kameranın bazen kontrolden çıkması.

Atari, popüler çizgifilm karakterlerinin oyunlarını yapmayı sürdürüyor. Atariden çıkan çizgifilm oyunlarında Dragon Ballz için yapılmış sayısız örneğin arasında Warner Bros’un Tazmanya Şeytanı için de bir oyun yapılmıştı. Günümüzde popülerliği tartışılır olsa da, sinema filmleriyle günümüz çocuklarına yeniden tanıtılan Asterix için de bir kaç oyun yapıldı. Asterix and Obelix: XXL da bu oyunlardan birisi.

Boyu yere yakın, haliyle korkulacak asabi adam Astérix ve bebekken sihirli iksir kazanına düşmüş, obez ve saf Obelix’in, doğrudan Fransız sanatçılar René Goscinny ve Albert Uderzo (meraklısına: Albert Uderzo’nun ailesi Fransa’ya İtalya’dan göç etmiştir) tarafından çizilip PC ortamına aktarılmış bir macerasıyla karşı karşıyayız.

Roma İmparatorluğu'nun korkulu rüyası ikili...

Roma İmparatoru Sezar, Galya’lı yenilmez köylüleri alt etmek için sinsice bir plan hazırlar. Köyün en yağız, en kuvvetli iki delikanlısı(!) Asterix ve Obelix avlanmaya gittikleri bir sırada çok kalabalık bir ordu ile köye saldırır ve köylüler sihirli iksire davranmadan hepsini paketleyip imparatorluğun dört bir yanına sürgün eder. Bu konunun “oyun” olması için de şöyle birşey gerçekleşir: Sezar’ın imparatorluğun haritası çizilmiş büyükçe bir taş plakası vardır. Sezar bu harita kimsenin elinde geçmesin diye onu kırar. Ama kaderin cilvesi işte, köylü sürgünlerden her bir grup bu haritanın bir parçasını almayı başarır. Bundan sonra Asterix ve Obelix’in avdan döndükten sonra olayları Sezar’ın işten attığı casusundan öğrenmesi ve onun yol göstermesi ile arkadaşlarını kurtarması macerası ortaya çıkar. Her kurtarılan gruptan haritanın diğer parçası elde edilir, diğer bir grup kurtarılmak üzere yola çıkılır ve klasik boncuk topla, düşman döv oyunlarından birisi daha başlar.

Oyun Asterix hayranlarını bence tatmin edecek şekilde güzel grafiklerle hazırlanmış. Çizgifilmin bütün esprileri oyuna başarıyla aktarılmış. Roma askerlerinin Galyalı delikanlılardan korması ve kaçmaya başlamaları, dayak yerken her vurduğunuzda akordiyon gibi boylarının uzayıp kısalması kesinlikle çok komik ve oynamayı eğlenceli hale getiriyor. Bazı bölümlerde Obelix’in göbeğine oturan Asterix ile buz dağında kızak yapmak gibi ufak oyunlar da oyunun içine serpiştirilmiş. Ayrıca renkler açısından da oldukça zengin olan oyunda, savaş sırasında çıkan kavga ve hız efektleri de başarılı. Yalnız bütün bu tarz oyunlarda olduğu gibi kamera açılarıyla arada sırada başımız belaya giriyor. Burada kameranın istediğimiz açılara gelmemekte inat etmesi oyunun kontrolleriyle ilgili problemle kesişiyor. Çünkü, saolsun PC klavyelerimiz 3-4 tane tuştan fazlasına aynı anda basılmasına imkan vermiyor. Oyun da öncelikle konsollara göre tasarlandığı için şöyle problemler yaşıyorsunuz: Aynı anda çapraz bir yöne zıplamaya çalıştığınızda oyun bunu algılamıyor ve karakteriniz zıplamıyor ve mesela kutulardan aşağı düşüyor. Bu nedenle önce kamerayı o yöne ayarlayıp düz zıplamak icabediyor. Ama kamera bazen o yöne dönmemek için inat ediyor ve sinirleri geriyor. (Bu duruma birden fazla bilgisayar ve klavyede şahit oldum).

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×