Atari Classics Evolved

Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Konsolların atasına bakış
Platformlar PSP
Atari Classics Evolved
  • Yapımcı - Yayıncı Stainless Games - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform,Platform
Merlin Puanı 63
Artılar Doya doya nostalji
Eksiler Multiplayerda kişi desteği az
Oyunların yeni yeni yeşermeye başladığı dönemler. Başında saatlerce vakit geçirip, en yüksek skoru yapmak için eklem ağrılarına katlanılması. Bazen sabahlamak, zaman zaman okulu kırmak. Uzun zamandır bana bu olayları yaşatabilen bir yapım karşıma çıkmadı desem yeridir. Zamanında bilgisayar oyunu denen şeyle ilk kez karşılaşıyor olmanın heyecanından olsa gerek, o atmosferi ve oynarken alınan hazzı yaşayamıyoruz artık. Belki de tüketim toplumu olmanın getirdiği en büyük eksiklik budur. Yüzlerce çeşit oyun arasından istenilen seçilip oynanabiliyor belki, ama içimizdeki eski oyuncu coşkusu giderek azalıyor.

Atari 2600

Atari firması ben kendimi bildim bileli bu camia içinde başı çeken bir kurumdur. 1977 yılında ilk kez piyasaya sürülen Atari 2600 ise benden daha eski toprak olmakla birlikte muhtemelen günümüz oyun konsollarının da atası sayılabilir. Atari Classics Evolved ise vaktiyle oynanan ve zamanında büyük yankılar uyandırmış yapımların bir arada toplandığı, PSP’de hayat bulduğu bir uyarlama olmuş. Yapımda eski ve görsel olarak yeniden uyarlanmış halleri olmak üzere toplamda 50 Atari 2600 ve 11 Arcade oyunu bulunuyor. Her oyun dört farklı açılabilir ödül içeriyor. Kazanılan her ödül ise Atari 2600 ekstralarına ulaşmak için bir bilet niteliğinde. Arcade yapımları nostalji yaşamak isteyenler için bulunmaz fırsat. Astroids Deluxe, Warlords, Lunar Lander, Tempest, Super Breakout, Missile Command gibi tanıdık isimler gözlerden kaçmıyor.

Yapımda uyarlamalar genellikle gayet başarılı olarak PSP’ye aktarılmışlar. Bununla birlikte PSP’nin Wide Screen ekranına uyarlamada, daha önce karşılaşmadığımız ilginç yöntemlere başvurulduğu da görülüyor. Bazı oyunları oynayabilmeniz için kelimenin gerçek anlamıyla PSP’yi dikine tutmanız gerekiyor. Başta biraz garip hissetmekle birlikte, zamanla bu yöntemin oyunları oynamak için daha iyi bir çözüm olduğunu göreceksiniz. Zira uzunluk ya da derinlik isteyen yapımlar için PSP ekranının standart bakış açısı çok daha güç bir oynanışa sebep olacaktı. Kontroller açısından ise ne yazık ki PSP bazı durumlarda yetersiz kalıyor. Özellikle analog kolun bazı yapımlarda yeterli sürati sağlayamadığı ve hızlı cevap veremediği görülüyor.

İmaj yenileme

Bazı yenilenmiş oyunlar da Multiplayer desteği vermekte. İki kişiye kadar Ad-Hoc üzerinden oynanabilen yapımlar da oyun paylaşımı ise ne yazık ki bulunmuyor. Bu nedenle Multiplayer oynamak istediğiniz arkadaşınızda da orijinal bir kopyaya ihtiyacınız var. Warlord gibi dört kişiye kadar oynanabilecek yapımlarda ise neden iki kişilik oyuncu desteği olduğu soru işareti olarak kalıyor. Diskteki Tempest, Missle Command, Centipede gibi bazı yapımları daha önce Xbox Live Arcade üstünde oynamış olma ihtimaliniz var. Ancak bunu bir karşılaştırma olarak aldığınızda en iyi uyarlamanın PSP’de gerçekleştiğini göreceksiniz.

Günümüz sıkı oyuncularından iseniz ya da geçmişinde bu yapımları oynamamış yahut yaşınız bu oyunları zamanında görmeye müsait değilse, muhtemelen yapım sizin için bir şey ifade etmeyecektir. Zira gerek grafikler gerekse oynanış bakımından yapım tam bir nostalji olmuş. Grafikler şuan ki yapımlarla karşılaştırıldığında ancak bir karakterin poligonları sayılabilecek düzeydeler. Bu bakımdan oyunların nerden nereye geldiğini görmek için güzel bir fırsat. Eski oyuncuların geçmişi yad etmeleri için iyi bir seçenek Atari Classics Evolved.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 17.06.2024 06:22
Kalan Karakter: 300 Gönder
Atari Classics Evolved
İlginizi Çekebilir