Atari kurucularından biri olan Ted Dabney hayatını kaybetti

Atari kurucularından biri olan Ted Dabney hayatını kaybetti

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 28.05.2018 - 13:23
Oyun dünyasından bir yıldız kaydı

Oyun dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Ted Dabney'in hayatını kaybettiği açıklandı. Oyun dünyasının en önemli ikonlarından biri olan Atari firmasının kurucularından biri olan Ted Dabney (soldaki), 81 yaşında aramızdan ayrıldı.

Atari'nin kurucusu aramızdan ayrıldı

Ünlü ismin ölüm haberini ise video oyunları tarihi ile ilgilenen ve aynı zamanda Dabney'in yakın arkadaşı olan Leonard Herman duyurdu. "Mirasın uzun bir süre yaşayacak." sözlerini sarf eden Herman, bu duyuruyu kendi Facebook hesabı üzerinden paylaştı. Geçtiğimiz yıl Eurogamer ile bir söyleşi yapan Dabney, bu söyleşide gırtlak kanseri olduğunu ve tedavi gördüğünü belirtmişti.

1971 yılında Nolan Bushnell ile birlikte Syzygy çatısı altında geliştirdikleri Computer Space isimli cihaz ile oyun dünyasına adım atmıştı. Daha sonra Bushnell ile birlikte Atari firmasını kuran ve Pong isimli oyuna özel geliştirdikleri versiyon ile inanılması güç bir başarıya imza atan Dabney, 1972 yılında ise yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle firmadan ayrılma kararı almıştı. Kendi hisselerini o dönemde 250.000$ fiyata satan Dabney, daha sonrasında birkaç oyun geliştirse de kariyerine farklı firmalarda bilgisayar mühendisi olarak devam etmişti.

Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 17.01.2021 12:56
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.05.2018 13:07
ATARI bir kültürdür. Türkiye için yeri apayrıdır. Arcade Salonu isimlendirmesi, Atari Salonu olarak kültürümüzde yer edinmiştir. Ankara Kızılay da ki "Fantasyland" Türkiye de ki atari salonu (arcade salonu) kültürünün en başarılı mirasçısıdır.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.05.2018 02:36
sayende çocukluğum Atari ile geçti o zamanlar bilgisayar playstation gibi şeyler oldukça pahalı ve lüks sayılıyordu huzur içinde yat dostum benden yana hakkım helal olsun ayrıca evimdeki bütün atari oyun kasetlerine adını yazacağım.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.05.2018 23:15
Atesin bol ola good byess gozlerimizi bozdunuz icin ..
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.05.2018 14:13
ışıklar için uyu be reis..
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×